Czternasta emerytura już wkrótce trafi do seniorów

2
474
© Lwówecki.info

Już za trzy tygodnie rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury. Seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

 

Dla kogo czternasta emerytura? W jakiej wysokości?

Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości. To 1338,44 zł.

– Tak jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, dzięki któremu przekroczenie kryterium np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia. I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Ponad 11 mld zł na „czternastkę” w 2022 r.

W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Co ważne, czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, a to oznacza, że nie ma konieczności o nią.

Ważne terminy!

Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłaty tego świadczenia w ZUS to 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września.

2 KOMENTARZE

 1. A ja za 14 nabędę
  100 kg pszenicy – żarna jeszcze mam na strychu…
  50 kg cukru – aparatura w pełnej gotowości czeka…
  wózek czterokołowy na drewnianych kółkach – w końcu chrust trzeba czymś przywieźć…
  10 kg soli – tak na wszelki wypadek…
  200 kg kapuchy – najzdrowsza w zimie ukiszona…
  Resztę wydam na przyjemności osobiste – lekarstwa. To co zostanie do skarpety. W przyszłym roku na bochenek chleba starczy…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here