Lwówek Śląski: Na co pieniądze z Polskiego Ładu?

9
757
UGiM Lwówek Śląski, zdjęcie poglądowe

Władze gminy Lwówek Śląski wyciągają rękę po rządowe środki z Polskiego Ładu. Burmistrz przyznaje, iż Gmina złożyła już trzy wnioski. Pozyskane środki i zrealizowane za nie inwestycje w sposób znaczący mają poprawić komfort życia mieszkańców stolicy naszego powiatu.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru każda jednostka może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

 • jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia,
 • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
 • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Wiceburmistrz Lwówka Śląskiego L. Krokosz w odpowiedzi na nasze pytania potwierdza, iż Gmina złożyła już trzy wnioski i są to wnioski na:

 • Budowa Publicznego Przedszkola wraz z Klubem dziecięcym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim – przewidywana wartość inwestycji: 13.500.000,00 zł;
 • Przebudowa ulic Orzeszkowej, Traugutta, Browarnej, Malinowskiego, Zamkowej, Szkolnej, Stogryna i Murarskiej wraz z przebudową oświetlenia i kanalizacji deszczowej – przewidywana wartość inwestycji: 9.900.000,00 zł;
 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Rakowice Małe i Rakowice Wielkie – przewidywana wartość inwestycji: 4.800.000,00 zł.

Na chwilę obecną otwartym pozostaje pytanie, jak na te wnioski spojrzą ci, którzy będą doradzać premierowi Morawieckiemu. Czy Lwówek Śląski otrzyma rządowe wsparcie, czy jak ostatnio będzie musiał obejść się smakiem, bo środki trafią do tych samorządów, które sprzyjają rządzącym. Oczywiście, jak tylko zapadną decyzje i pojawią się wyniki naborów to o nich poinformujemy.

9 KOMENTARZE

 1. Nieuchronnie zbliża się koniec rządów najbardziej obłudnej zakłamanej złodziejskiej mafii tzw.,,zjednoczonej prawicy” tj. mafii prezesa K…..
  I nic już tego nie zmieni
  Konfederacja
  PS.
  Odpowiecie za złodziejstwo, przestępstwa, NEPOTYZM, łamanie wszelkich zasad (również chrześcijańskich)
  Wasz koniec się zbliża

  • zdrajcy ojczyzny nigdy w Polsce wladzy nie przejma. Zlodziei to sobie szukaj wsrod tych ktorzy ukradli Polakom 153 mld z OFE, wsrod tych ktorzy ukradli 250 mld z WAT, wsrod tych ktorzy kradli miliardy na nielegalnym wwozie paliwa do Polski nie wspominam maluczkich ktorzy okradli Polakow w amber gold. Czlowieku ja pisze o kradziezy do prywatnych kieszeni a ty a zlodziejach ktorzy oszukali ministrow a juz maja prokuratorskie zarzuty i oddadza co do grosza, piszesz o nepotyzmie ktore juz zatrzymano ustawa a nie piszeszo synu premiera ktory byl tardza dla amber gold

 2. Te pieniądze powinny iść w inwestycje które przyniosą zyski typu wybudujcie jakieś hale produkcyjne dadzą pracę nie wiem coś może w płoczkach zeby Agaty mogli obrabiać na bobrze kajaki nie wiem wy jesteście mgr to coś wymyślcie a nie wydajcie pieniądze na kanalizację albo na przedszkole w mieście gdzie ludzie uciekają. Stare pomieszczenia wyremontujcie i dla takiej ilości we Lwowku wystarczy resztę dopełni sektor prywatny bo ludziom się powodzi..

 3. Chłopie o czym ty piszesz? Jakie hale, jakie kajaki? Dowiedz się jakie są zadania własne gminy. Kanalizacja, przedszkole czy remonty ulic to najlepsze pomysły chyba w całym regionie. Przypomnę że sąsiedzi chcą remontować klasztor…

 4. Niech ktoś mądry się przejedzie przez Chmielno i zobaczy Na co pieniądze ida ludzie będą chodzić po betonowych rowach a samochody po ludziach Mama z małym dzieckiem w wuzku już nie będzie miała jak zjechać z drogi bo rynsztok ustawili .Zamiast szerszy asfalt zrobić to pieniądze na jakiś beton wydali
  Który i tak piaskiem zasypia zima

 5. Pieniądze coraz gorzej są wydawane, nie niefunkcjonalne, nieprzemyślane rzeczy.
  Zamiast ułatwiać życie mieszkańcom to je utrudniają np zwężają ulice , kostka brukowa, zamiast asfaltu itp.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here