Kto weźmie udział w proteście w Lwówku Śląskim?

43
2906
Zdjęcie poglądowe. Fot.: Szkoła Policji w Słupsku

Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma pewności czy jego liderka dojedzie do Lwówka Śląskiego, a lwówecka policja stawia zdecydowane “wymagania”. Czy dopisze frekwencja, czy protest się odbędzie, czy skończy się jak ostatnio?

 

Jak dobrze pamiętamy, kilkanaście dni temu zapowiadany przez „Lwówecką młodzież” wielki protest w Lwówku Śląskim zakończył się jeszcze większym blamażem. Zbojkotowali go nawet jego organizatorzy, którzy nie stawili się punktualnie w wyznaczonym przez siebie miejscu. Miało być 600 osób a przyszło pięć. W tym większość stanowili mieszkańcy spoza Lwówka Śląskiego, z którego na marszu stawiła się tylko jedna młoda mieszkanka miasta.

Do wcześniejszych protestów w stolicy naszego powiatu również można mieć sporo zastrzeżeń. Teraz jednak najważniejszym pozostaje pytanie o frekwencję na wtorkowym proteście. Ile osób przyjdzie i jak zachowa się policja?

 

Pierwszy protest w Lwówku Śląskim

Z pierwszego protestu w Lwówku Śląskim z pewnością zapamiętamy młodzież, która starała się utrudnić życie kierowcom. Młodzi ludzie blokowali skrzyżowania, zatrzymywali się na przejściach dla pieszych, gdzie wiązali sobie buty czekając, aż nadejdzie kolejna osoba, która uniemożliwi przejazd samochodom. Doszło nawet do incydentu, w którym poirytowana bardzo długim blokowaniem jej samochodu kobieta ruszyła przed siebie potrącając jednego z blokujących samochód uczestników protestu. W odpowiedzi grupka młodych ludzi skopała jej samochód.

Drugi protest w Lwówku Śląskim

Kolejny protest był już zdecydowanie inny. Zgromadził sporo uczestników w różnym wieku. Manifestacja przebiegała się w atmosferze spokoju. Jej uczestnicy maszerowali ulicami miasta zajmując jeden pas ruchu. Sporadycznie słychać było wykrzykiwane hasła sprzeciwu wobec rządu i prowadzonej polityki. Przy domu kultury na kilkanaście minut zablokowana została część skrzyżowania, gdzie młodzi ludzie przy dźwiękach muzyki płynącej z głośników odpalili race.

Niesmak mógł pozostawić jeden z transparentów niesiony przez młodą kobietę idącą na czele protestu. Wykorzystano na nim nieco zmodyfikowanym symbol „Polski Walczącej”. Trudno tu znaleźć analogię obecnej sytuacji w kraju z okupowaną podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy Polską. Przypadek, zamierzona prowokacja, czy brak znajomości historii?

Organizatorzy zbojkotowali protest w Lwówku Śląskim

Trzeci protest miał być czymś wielkim. Jego współorganizator zapewniał nas, iż weźmie w nim udział nawet 600 osób. Ostatecznie to policjantów zabezpieczających go było więcej niż uczestników. Ze strony „Lwóweckiej młodzieży” o wyznaczonej godzinie nie stawiła się na nim ani jedna osoba. Przybył mieszkaniec Bolesławca, jedna uczestniczka z Lwówka Śląskiego a resztę dopełniła trójka z Gryfowa.

Po proteście, jakkolwiek by to rozumieć jedna z jego organizatorek (Izabela) przepraszała. >tutaj<. Jej kolega Maciej w oświadczeniu „od organizatorów” chwilę wcześniej pisał do nas o winie policji i mieszkańców, którzy dali się zastraszyć:

Z przykrością stwierdzamy, że przegraliśmy wojnę, którą wypowiedział nam prezes Jarosław Kaczyński. Na protest przyszło 5 osób i dziesiątki policji, która nawet w nieoznakowanych samochodach krążyła wokół rynku. Daliście się zastraszyć. Nigdy więcej taka sytuacja nie może się powtórzyć. Organizatorzy protestu”.

Zapowiadają kolejny protest

Brak zrozumienia dla istoty protestów widać było na pierwszy rzut oka. Młodzi, zdeterminowani ludzie nie odpuszczają i na jutro planują kolejny protest. Jednak tym razem zmieniają nazwę organizatora z „Lwówecka młodzież” na „Strajk Kobiet Lwówek Śląski”. Co się zmienia poza nazwą? Na razie trudno to dostrzec, skoro w wydarzeniu na Facebooku nadal widnieje ta sama, co ostatnio osoba a nikt inny się do organizacji nie przyznaje. Podkreśleniem wyjątkowości ma być obecność pochodzącej z Lwówka Śląskiego jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Pani Marty Lempart. Ta wprawdzie na Facebooku w lakonicznym poście potwierdziła swój zamiar pisząc: „A we wtorek – do zobaczenia we Lwówku Śląskim. W którym się urodziłam!”, jednak „Ogólnopolski Strajk Kobiet” jeszcze w ubiegłym tygodniu odpowiedział nam zdecydowanie bardziej zachowawczo: „Jeżeli nic się nie wydarzy to w planach jest przyjazd p. Marty Lempart”.

Nowe “wytyczne” policji

Policja nie jest już aż tak pobłażliwa dla protestujących. Widzimy to codziennie w telewizji. Nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach policjanci nie patyczkują się z protestującymi. Ci są spisywani, zatrzymywani, a „nieposłuszni” traktowani gazem, pałkami i stawiani przed sądem. W Lwówku Śląskim policja również zmienia podejście do protestujących. Mundurowi odwiedzili w domu organizatorkę wtorkowego protestu i przekazali jej „wytyczne” tłumacząc, iż ten może być oczywiście organizowany, ale tylko w granicach prawa.

„Dotyczy to także sytuacji, gdzie uczestnicy protestu powinni stosować się m.in. do zasad ruchu drogowego, kodeksu wykroczeń oraz innych przepisów” – tłumaczy pani rzecznik lwóweckiej policji. To najwyraźniej oznacza, iż spacery po ulicy mogą wiązać się z konsekwencjami. Przesłanek do otrzymania mandatu może być podczas takiej demonstracji zdecydowanie więcej. Mundurowi w informacji dla organizatorki przekazali, że ich zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo każdej ze stron czy to uczestników protestu czy też np. użytkowników dróg. Tym bardziej, iż protest ma się odbyć po zmroku. Policjanci przypomnieli także zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

Jarosław Kaczyński organizatorem protestu w Lwówku Śląskim?

W wydarzeniu na Facebooku wyraźnie zostało napisane, kto jest organizatorką, jednak nastolatka po rozmowie z lwóweckimi policjantami zaprzecza temu i w poście pisze: „Przypominam, że organizatorem jest pan Jarosław Kaczyński i pseudo Trybunał” i najwyraźniej w obawie przed konsekwencjami umywa ręce przenosząc wydarzenie na stronę „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”.

102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety

Protesty, które odbyły się w ubiegłym tygodniu pokazały znaczny spadek zainteresowania tą formą sprzeciwu. W sobotę, 28 listopada w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety fala manifestacji przetoczyła się przez cały kraj. W wielkich miastach frekwencja była duża. Nie obyło się tam bez incydentów i utarczek z policją. Tylko w stolicy zatrzymano 11 osób a wiceminister Jacek Ozdoba złożył zawiadomienie o popełnieniu przez Martę Lempart przestępstwa. Wcześniej zamieścił w sieci nagranie, na którym słychać, jak Lempart kieruje ostre słowa w stronę funkcjonariuszy, którzy blokowali przejście uczestnikom Strajku Kobiet. „Na nagraniu widać też, jak Marta Lempart “pluje” przez maseczkę na jednego z policjantów” – czytamy na stronach Wirtualnej Polski.

Gaz łzawiący, pałki, kajdanki, …

Policjanci w swoich działaniach byli bardzo zdecydowani. Nie obyło się bez kajdanek, pałek i gazu, przed którym nie chroni dziś nawet legitymacja poselska. Podczas sobotniego protestu gazem dostała m.in. posłanka Barbara Nowacka.

W mniejszych miejscowościach na sobotnie manifestacje przychodziła zaledwie garstka uczestników. W proteście w Bolesławcu udział wzięło ok 60 osób, podobna frekwencja towarzyszyła manifestacji w Złotoryi. Reakcje policji nie były też tak zdecydowane, aczkolwiek nie zabrakło spisywania uczestników.

Jak będzie w Lwówku Śląskim?

Jak na to wydarzenie spojrzą teraz mieszkańcy Lwówka Śląskiego, powiatu lwóweckiego? Czy zaufają „organizatorowi” – kimkolwiek on jest – na tyle, że będą chcieli wyjść na ulicę i w tej konwencji głośno wyrazić swój sprzeciw licząc się z konsekwencjami i możliwością konfrontacji z policją, która z pewnością na powitanie liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nie przygotowała kwiatów.

O tym przekonamy się już jutro punktualnie o godzinie 17.

43 KOMENTARZE

 1. Nie wycieraj sobie ust Panem Jarosławem Kaczyńskim bo zbyt wielka dzieli przepaść kulturowa i intelektualna Was. Słowa które wypowiada ta „Niby”organizatorka to słowa z dolnego rynsztoku !!!!! Jeśli się utożsamiasz z taką osobą to protestuj i wołaj tak jak ona i przy okazji nie zapomnij opluć mundur policjanta bo to nowe standardy opozycji!

 2. każdy, zaznaczając – KAŻDY, uczestnik takiego zgromadzenia (nie chodzi o sam strajk) w czasie pandemii powinien zostać właśnie spisany i pociągnięty do odpowiedzialności za jawne stwarzanie zagrożenia, ponoć młode osoby są odporniejsze na covid, ale takie zgrupowanie wielu osób może okazać się bombą rozprowadzającą go na wiele osób, przez co zakres jego zachorowań ma coraz to szerszą skalę
  zwłaszcza, że zdecydowana większość strajkujących to dzieci, którym się po prostu nudzi, a że akurat przeżywają okres buntu, no to się bawią – pewnie wysoki procent takiego zgromadzenia nie wie nawet za czym strajkuje, a sądząc po okrzykach – iloraz inteligencji wysoki nie jest i można śmiało równać ich z bydłem stadionowym
  mam nadzieję, że policja weźmie sprawy w swoje ręce i odpowiednio zajmie się osobami, które zgromadzenie organizują (ale nagle boją się do tego przyznać), jak i osobami, które się tam pojawią

  • Wałęsę spytaj kim był w tych latach ,nietykalny zamiast w więzieniach to w hotelach wszysto mówi za siebie, a ludziom prali mózgi, dobry mieli scenariusz .A wy dalej łykacie, swojego rozumu nie macie PO-wcy sterują wami jak chcą.

 3. Zobaczcie co lewactwo zrobiło w USA, co robi we Francji (choćby Dzień Bastylii), co robi w Niemczech, a teraz zaczyna się to u nas – Polsko obudź się!
  Mam nadzieję, że policja postąpi z protestującymi odpowiednio. (Zabawne jest to, że choćby, np. w Niemczech policja używa armatek wodnych skierowanych w tłum, wynosi polityków, którzy nie przestrzegają obostrzeń i tam jest to normalne i w Europie cisza. A u nas psiknie gazem w osoby na nią napierające ze zwierzęcymi okrzykami – mamy temat na pierwsze okładki gazet i za granicą już krzyk “Polska zła!”)

  • Brak słów! Nieszczęśliwy z ciebie człowiek i tylko z jednym z tobą mogę się zgodzić-lewactwo i prawactwo to skrajności niszczące wszystko. A jeżeli chodzi o USA to faktycznie prawactwo Trumpa zrobiło dużo zła nie tak jak normalna prawica Busha.

   • Klasyczna “julka”. Pokrzyczeć, ale nie napisać nic wnoszącego, czy wartościowego. Nie jestem zwolennikiem Trumpa, ale jakoś nie wydaje mi się, że to on napadał na ludzi, rabował sklepy i uważał, że mu się należy – a lewica jeszcze takich ludzi broni. Chcesz przykładu jak powinien wyglądać protest? Spójrz na Białoruś – tam jakoś nikt nie niszczył niczyjej własności, nie rozkradał marketów, nie gwałcił kobiet, itd.

 4. Zasadnicze pytanie czy mamy Pierwszą Damę czy tylko Agatę Dudę? Pani Małgorzata Trzaskowska chodzi na marsze kobiet a szczególnie w dniu 102 rocznicy uzyskania praw kobiet w Polsce, została nawet zamknięta w kotle przez policję i wlepiono jej mandat. To jak rozumiem postawa godna kobiety w tych obecnie rządach Barbarzyńców i Hunów. A pani Agata co? Na początku kadencji się tylko wychyliła i powiedziała, że ja się panie prezesie pana nie boję. Jedno tylko ALE najpierw to było wyreżyserowane, ustawka i prezes dla pokazania humoru zgodził się na to zdanie. Aż wstyd a raczej WSTYD, że Agata Duda nie zabrała jeszcze głosu na widok pryskanych gazem pieprzowym z 50 cm prosto w oczy kobietom na manifestacji nawet nie zgadzając się z tymi manifestującymi. WSTYD,że taka działalność policji,publiczny lincz na kobietach nie poruszyło jeszcze sumienia pani Agaty Dudy, kobieta bez serca a może z sercem kamiennym? Brak słów-to chyba najlepsza odpowiedź. Niech zatem zostanie dalej Agatą Dudą dla połowy rodaków a nie Pierwszą Damą. Na Pierwszą Damę trzeba zasłużyć i taką była śp. pani Maria Kaczyńska,która za to,że przyjęła kobiety w pałacu została nazwana przez twórcę kościoła toruńskiego (nie mylić z katolikami)-“czarownicą”. Ale dla nas tu miejscowych ziomków najciekawsze będzie jak zachowa się nowo przysłany komendant powiatowy policji czy zrobi wejście “smoka” jak żądny awansu komendant miejski policji w Warszawie czy zachowa się po ludzku jak człowiek?

  • Zapomniałeś jak ówczesne wszystkie “wolne media” w tym TVP wyśmiewały się na każdym kroku z Pani Marii Kaczyńskiej? Szkoda, że dopiero po jej śmierci część się opamiętała, bo za życia bardzo wielu “rzetelnym dziennikarzom” nie pasowała do wizerunku Pierwszej Damy.A tak na marginesie, to nie mam zamiaru w tej chwili nikogo porównywać,

  • Policjanci zachowają się jak na policjantów przystło a więc przepisowo. Policja nie może być twoja ani moja. A tą wulgarną, prostacką babę z czerwonym piorunem na głowie co bałamuci niczego niewinne i nieświadome dzieci wywieść do lasu niech sobie powyje razem z wilkami. Niech tam wrzeszczy, tupe i przeklina.
   Jak mówi stare przysłowie… Najgłośniej krzyczą ci co mają mało do powiedzenia. Wulgarne słowa nigdy nie zastąpią pięknej, polskiej mowy. Najpiękniej mówi się szeptem.

   • widać, że ty z geniuszem nie masz nic wspólnego
    organizować protest i wypierać się tego – to pokazuje wartościowość tej osoby
    moim zdaniem powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za organizację zgromadzenia w czasach epidemii

 5. Policja powinna pokazac co to jest Policja.Jest zakaz zgromadzen. wiec powinni wszystkivh tych lewakow spisac,ukarac i jak trzeba to palka tez potraktowac za te kobite co to oplula policjana.lampert precz ze Lwowka!

  • Koleżanko Baśka,policja nie jest od pokazywania co to jest policja-prawda?Policja jest od ochrony obywateli -tyle i aż tyle.Czy jeszcze coś nie wiesz? No chyba,że tkwisz w utęsknieniu za komuną no i bardzo ci się podoba to co teraz wyprawiają w Warszawie na polecenie Barbarzyńców i Hunów. Tak zastanów się do wieczora dlaczego przez trzy tygodnie policja była względna a ostatni tydzień w Warszawie to toczka w toczkę Minsk na Białorusi.I już na sam koniec zapamiętaj,ze w państwie demokratycznym policja nie jest ani centrowa,ani lewicowa ani prawicowa ani skrajnie lewacka ani skrajnie prawacka.

 6. Proszę bardzo do czego są zdolni dziś JANCZARY Barbarzyńców i Hunów.
  “…Rektor uczelni domaga się od Komendanta Stołecznego Policji wyjaśnień w sprawie wydarzeń z soboty i zapewnienia, że do podobnych sytuacji nie będzie dochodziło w przyszłości. Podczas demonstracji Strajku Kobiet w Warszawie funkcjonariusze weszli na teren politechniki, próbując zapobiec ucieczce otoczonych manifestantów.

  “Takich aktów naruszenia autonomii uczelni nie notowaliśmy od wielu dekad” – pisze Politechnika Warszawska w wydanym w poniedziałek oświadczeniu
  Zgodnie z prawem policja może wchodzić na teren uczelni wyższych tylko na wezwanie rektora lub w ściśle określonych wyjątkowych sytuacjach
  W sobotę pod koniec protestu Strajku Kobiet funkcjonariusze otoczyli kilkaset osób w tzw. kotle przy ul. Waryńskiego. By odciąć im wyjście przez płot, weszli na podwórko Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej
  Mamy nagrania przedstawiające policjantów na terenie politechniki…”.
  Wstyd! Coś jest nie tak z tą Polską.

  • Dokładnie!. To już jest szokujące jak wielki u nas jest brak praworządności. Już nawet poseł Kaczyński, w przerwie obrad sejmowych karygodnie plując na innych obradujących bez maseczki, mówił o tym wprost. I wcale mnie nie dziwi veto Morawieckiego w sprawie, jeszcze w lipcu, tak przewspaniałego nowego budżetu Unii. Kompletnie poza konstytucją zmienili ustrój. To już nie sejm, senat, prezydent stanowią władzę ustawodawczą ale mamy jeszcze nadprezydenta Pinoka chowającego pod pazuchą już zadługopisowane ustawy. I to wszystko na polecenie króla Mścipana z Żoliborza. Choć ten ostatni to może jednak władza wykonawcza jako I sekretarz!?

   • Mówisz dokładnie o sobie? “Nie czytaj co ktoś pisze bo ci mózg piorą, jesteś jak dziecko co przeczytasz to łykasz a oni takich szukają Leonów Carów”. A ty skąd taki mądry? Mesjasz czy jakie licho,że innych pouczasz?

 7. Gdybyście choć do pięt dorastali panu Kaczyńskiemu, dzisiaj dostalibyście depeszę o treści “odwołuję protest we Lwówku Śląskim”. Bo on ma poczucie humoru. Ale poczucie humoru to pochodna inteligencji.

 8. Odezwała się ta co już dzieci nie urodzi bo już przekwitła bądź jest piękna jak Helga co jej nikt nie puknie albo co najwyżej czymś ciężkim w łeb. Ewentualnie napisał to jakiś ynteligent co jarkowi mordę lizał. Wy pisiory jesteście ograniczeni intelektualnie uważając że w Polsce są tylko dwie partie. Czy PiS czy PO to jest jeden ciul bo to jest to samo zło.

 9. ha ha ha liderka ktora plujac w policjanta niewie ze ma maseczke jakiez to wielkie oburzenie na policje o co mowil pan tusk reka podniesiona na policjanta to reka podiesiona na polskie panstwoprzypomnijcie sobie jak policja potraktowala gornikow w jastrzebiu dajecie sie omamic babie ktora dba tylko o swoje interesy dlamnie ta baba jest zerem agresja wulgaryzmy to ja cechuje kto dal politykom opozycji prawo do tego zeby byc bezkarnym wielu z was gdy juz bedzie mialo dzieci co powiecie jak w szkole znajda sie moderatori ze strajku kobiet

 10. “………………………………………………….. podkreśliła, że obywatele mają prawo do manifestowania swoich poglądów, ale ze względu na fakt, iż pojawiają się na demonstracjach najważniejsi politycy opozycji, to nieuprawnionym jest mówić, iż marsze są organizowane nagle przez naród.
  – PiS nigdy ale to nigdy nie wystąpi przeciwko protestującym. Nie będziemy zamykać nikogo tylko za to, że krytykuje rząd. Nigdy nie zgodzimy się na to, by tak jak PO wyprowadzać przeciwko demonstrantom policję i strzelać gumowymi kulami czy bić pałkami….”.
  Idę o zakład,ze nie zgadniecie co to była za niepokalana dziewica,co to powiedziała?

 11. Właśnie przygotowałem transparent na którym przykleiłem trzy te same duże zdjęcia Kaczyńskiego obok siebie a pod spodem drukowanymi dużymi literami napisałem TRÓJPODZIAŁ WŁADZY W POLSCE w/g Konstytucji Kalego,oj przepraszam Ziobry. A do tego namówiła mnie wnuczka,licealistka litościwie prosząc abym jutro poszedł bronić praw młodzieży.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here