Kiedyś Chmieleń będzie miał obwodnicę. Teraz będzie blokada drogi

7
1550
zdjęcie poglądowe

W związku z planowaną przez mieszkańców kontynuacją protestów i przystąpieniem do blokady drogi krajowej redakcja Lwówecki.info zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o informacje, czy w budżecie na 2020 rok jest zapisana kontynuację budowy chodnika w Chmieleniu?

 

Odpowiedź GDDKiA nieco nas zaskoczyła. „Informujemy, że droga krajowa nr 30 jest przewidziana do kompleksowej przebudowy/rozbudowy w ramach dostosowania sieci dróg krajowych w Polsce do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś, wraz z przebudową skrzyżowań, budową chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych itp. Na etapie prac projektowych będą uwzględnione wnioski lokalnej społeczności oraz samorządów dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na stosunkowo gęstą zabudowę w bezpośredniej bliskości jezdni, uniemożliwiającą rozbudowę drogi, w planach GDDKiA ujęto budowę obejścia miejscowości” – informuje Magda Szumiata Stanowisko ds. Komunikacji Społecznej w GDDKiA.

Ta informacja z pewnością ucieszyłaby mieszkańców Chmielenia, którzy od lat zabiegają o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej i wykonania kilkuset metrów chodnika gdyby nie stwierdzenie, że tak naprawdę to nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

GDDKiA widzi potrzebę przebudowy/rozbudowy DK30. Niestety, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie podać terminu realizacji tej inwestycji.” – tłumaczy Magda Szumiata, która jednocześnie zapewnia, że do czasu rozpoczęcia inwestycji, GDDKiA wykonuje oraz będzie wykonywała prace doraźne na poboczu drogi, finansowane ze środków bieżących przeznaczonych na utrzymanie drogi w danym roku, dostosowując je do bezpieczniejszego ruchu pieszego.

W zaistniałej sytuacji mieszkańcy twardo stoją na swoim stanowisku dotyczącym kontynuacji protestów. Pan Dariusz Pękala Radny Gminy Lubomierz i Prezes Stowarzyszenia Nasz Chmieleń mówi nam, iż mieszkańcy oczekują wskazania konkretnych dat, terminów przystąpienia przez GDDKiA do prac poprawiających bezpieczeństwo na DK30 w Chmieleniu i niezwłocznego dokończenia rozpoczętej inwestycji w postaci budowy chodnika. Nikt z nich nie chce czekać w nieskończoność.

 

Przypomnijmy, iż protest i blokada DK30 w Chmieleniu przewidziana jest na sobotę 18 stycznia 2020 roku. W tym dniu  na drodze należy się spodziewać dużych utrudnień. Czy styczniowy protest będzie ostatnim? O tym przekonamy się już wkrótce.

O planowanym proteście pisaliśmy:

7 KOMENTARZE

  1. DK 30 z takim natężeniem domowym to kpina. Trasa Jelenia Góra-Zgorzelec wymaga budowy natychmiastowej trasy szybkiego ruchu omijajacej nie tylko wioski ale też Gryfów i Lubań. Jelenia Góra mimo że jest pierwszym większym miastem (poza Zgorzelcem) po polskiej stronie jest odcięta od świata. Pokonanie tej trasy jest problemem jadąc autem osobowym a na trasie tej odbywa się transport towarowy. Jest ciasno, niebezpiecznie, powoli a zarządca drogi pozwala sobie na takie pseudoremonty jak np na odcinku w pobliżu Siedlęcina. Trzeba blokować tą trasę co tydzień albo co dzień w innym miejscu do skutku aż zostanie ogłoszony przetarg na budowę S’ki łączącej Zgorzelec i J. Górę.

  2. Buduje się wiele innych dróg teraz, i na trzydziestke przyjdzie kiedyś czas.. Nie pozostaje nic jsk tylko czekać cierpliwie.. A kierowcy do tego czasu, noga z gazu!!!!

  3. Mam 33 lata, o zrobieniu obwodnicy omijające Chmieleń i Pasiecznik słyszałam już jako dziecko. Uwierzę jak zobaczę. GDDKiA wciąż ma jakieś wymówki… Przykre, jak wiele wypadków było na tych odcinkach. Droga jest bez chodnika, pobocza i bardzo niebezpieczna, samochody rzadko ograniczają prędkość, wymijaja sie na “trzeciego”. Najgorsze są zimy, kiedy jest śnieg. Uwierzcie, że wtedy nie ma gdzie uciekać.

  4. Zapraszamy do Chmielenia na spacery wzdłuż DK30.Sama przyjemność. Dla pierwszych odważnych przewidziane są darmowe upominki(krzyże przydrożne,znicze,wiązanki kwiatów itp.)Powodzenia

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here