Obwodnica Chmielenia już na świętego Dygdy

10
2139
zdjęcie poglądowe. S3 Pyrzyce - Myślibórz fot.: GDDKiA

GDDKiA odpowiada na petycję mieszkańców Chmielenia, którzy zwracali się z prośbą o dotrzymanie wcześniej danej obietnicy i wybudowanie chodnika w ciągu drogi krajowej nr 30 w ich miejscowości i tłumaczy, iż planowana jest tam budowa obwodnicy.

 

W styczniu 2020 roku, już po raz kolejny mieszkańcy położonej przy drodze krajowej nr 30 miejscowości Chmieleń wyszli na ulicę blokując przejazd samochodom. Postulaty protestujących są od lat niezmienne. Domagają się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poprawy bezpieczeństwa i budowy chodnika.

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w staraniach wspierają ich samorządowcy, którzy wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak jak dotąd GDDKiA była głucha na te prośby i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę.

Zorganizowali blokadę drogi krajowej

W sobotę 18 stycznia 2020 roku mieszkańcy Chmielenia wyposażeni w transparenty i gwizdki zablokowali krajową 30-stkę chodząc po przejściu dla pieszych. W trakcie protestu mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją do GDDKiA.

Obejrzy materiał wideo z protestu i blokady drogi krajowej nr 30 w Chmieleniu

Kiedy nastąpi przebudowa DK 30 ?

Kilka dni temu dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA udzieliła mieszkańcom odpowiedzi. Odpowiedź ta jest ona zbieżna z tą, którą na redakcja Lwówecki.info publikowała już w styczniu oraz wcześniejszymi odpowiedziami zarządcy drogi. W piśmie z 27 kwietnia br. mgr inż. Lidia Markowska odpowiadając na petycję mieszkańców Chmielenia w sprawie kontynuacji budowy chodników wzdłuż drogi krajowej nr 30 w pisze:

Ponownie informujemy, że droga krajowa nr 30 jest przewidziana do kompleksowej przebudowy/ rozbudowy w ramach dostosowania sieci dróg krajowych w Polsce do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś, wraz z przebudową skrzyżowań, budową chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych itp. Na etapie prac projektowanych będą uwzględniane również wnioski samorządów i lokalnej społeczności dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ze względu na stosunkowo gęstą zabudowę w bezpośredniej bliskości jezdni, uniemożliwiającą rozbudowę drogi, w programach inwestycyjnych GDDKiA ujęta została budowa obejścia miejscowości.” – informuje pani dyrektor, która dodaje: „Obecnie nie został jeszcze wyznaczony termin inwestycji”.

Kiedy wypada świętego Dygdy?

Na świętego Dygdy – potocznie żart. Żartobliwie określenie terminu, którego nie ma, ponieważ nie ma dnia świętego Dygdy.

Chodnik możecie wybudować sami

Zarządca drogi krajowej przypomina, iż wytyczne resortu mają na celu właściwe gospodarowanie środkami publicznymi, to jest unikanie sytuacji, w których roboty związane z realizacją zadań „punktowych” byłyby w przyszłości robotami utraconymi.

GDDKiA nie widzi przeciwskazań do zawarcia Porozumienia umożliwiającego jednostką samorządu terytorialnego realizację zadania, przy czym po uzgodnieniu przez GDDKiA projektu i po uzyskaniu przez Inwestora wszelkich dokumentów uprawniających do realizacji inwestycji”. – czytamy w piśmie do mieszkańców.

Bedzie kolejny protest i blokada drogi krajowej?

Protestujący już niejednokrotnie podkreślali, iż będą tak długo protestować, aż GDDKiA dostrzeże problem i weźmie się za poprawę bezpieczeństwa w ciągu drogi krajowej nr 30 w Chmieleniu. Kiedy będzie kolejny protest i blokada drogi krajowej? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.


Blisko 3 kilometry nowego asfaltu

10 KOMENTARZE

  1. Tam trzeba jechać i wyp…. ten zarząd!
    Osobiście 4 miesiące walczyłem o odszkodowanie za uszkodzenie auta na dziurach do Lwówka. Skończyło się na wysłaniu likwidatora szkód który nie wiedział o co chodzi. Zaprzęgnięto machinę urzędasów aby tylko nie pokryć kosztów.
    Puki ktoś nie zginie na drodze z braku chodników to mają na Was wylane.

  2. Apel do mieszkańców Chmielenia:spowalniać ruch samochodowy jak tylko się da zgodnie z przepisami aż do skutku, GDDKiA ma czas,my też mamy.Powoli do celu.A ruch coraz większy.Zaczną się tworzyć korki…

  3. Wytyczne resortu mają na celu właściwe gospodarowanie środkami publicznymi…Dobrze by było gdyby ktoś z “góry” przyjrzał się jak tu się wydaje środki publiczne.Reszta tłumaczenia to stek bzdur,mijających się z rzeczywistością.To są środki publiczne wyrzucane w błoto.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here