Ile po zmianach zarabiają burmistrzowie w regionie?

5
3237

Jak kształtują się wynagrodzenia burmistrzów w gminach powiatu lwóweckiego? Kto zarabia najwięcej a kto najmniej? Czy są radni, którzy nie przyjęli podwyżek?

 

Od trzech lat wynagrodzenie burmistrzów, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, nie mogło być wyższe niż siedmiokrotność kwoty bazowej (1.789,42 zł), czyli 12.525 zł brutto. Niezależnie od wielkość jednostki samorządu terytorialnego i obowiązków spoczywających na barkach włodarza było to niecałe 9 tys. zł na rękę. Teraz to się zmieniło.

Jak już redakcja Lwówecki.info parokrotnie informowała, burmistrzowie nie tylko mogą, ale i muszą zarabiać więcej. To efekt zmian, jakie kilka miesięcy temu przyjął sejm. Za ich wprowadzeniem byli posłowie PiS, KP oraz Polskie Sprawy, natomiast przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji i Polska 2050. Ustawa w życie weszła 17 września 2021 roku. I nakazała radnym gmin wprowadzenia zmian w uchwałach o wynagrodzeniach burmistrzów.

Maksymalne wynagrodzenie burmistrza

Teraz wzrósł górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane burmistrzowi.

Po zmianie wynagrodzenie maksymalne wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może przekraczać w ciągu miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej (1.789,42 zł), czyli 20.041,50 zł brutto na miesiąc.

Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego w gminach do 15 tysięcy mieszkańców, czyli takich jak Wleń, Lubomierz, Gryfów Śląski i Mirsk to 10.250 złotych a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego to 3.150 złotych. Natomiast poziom wynagrodzenia zasadniczego w gminach takich jak Lwówek Śląski, czyli pomiędzy 15 a 100 tysięcy mieszkańców to 10.430 złotych a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego to 3.450 złotych. Do tego w każdym przypadku dochodzi dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Ostatnią składową jest dodatek za wysługę lat, który wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Minimalne wynagrodzenie burmistrza

O wysokości wynagrodzenia burmistrza decydują radni gmin. Jednak ustawodawca tym razem nie zostawił im dużego pola manewru wskazując, iż minimalne wynagrodzenie zasadnicze i minimalny dodatek funkcyjny nie może być niższy niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.

Zmiany ze wsteczną datą

Ustawodawca wskazał także, że wysokość wynagrodzenia zmienia się od dnia 1 sierpnia 2021 r. Zatem samorządowcom przysługują wyrównania.

Nowe wynagrodzenia burmistrzów

We wszystkich gminach powiatu lwóweckiego radni zdecydowali już o wynagrodzeniach burmistrzów. Jak się okazuje, w jednych gminach radni wiedząc, że ani sejm, ani premier nie dali na te podwyżki złotówki i że pieniądze na wynagrodzenia burmistrzów pochodzą ze skąpych budżetów gminy, przyznali burmistrzom podwyżki, ale do ustawowego minimum, natomiast w innych gminach pofolgowali sobie i szefom urzędów przyznali zdecydowanie wyższe niż minimalne wynagrodzenia.

Wynagrodzenia burmistrza Lwówka Śląskiego

Palmę pierwszeństwa w powiecie lwóweckim dzierży burmistrz Lwówka Śląskiego. Z projektem podwyżki dla szefowej magistratu wyszła grupka radnych, która chciała przyznać pani burmistrz wynagrodzenie w wysokości niemal 20 tysięcy złotych miesięcznie. Projekt zmian złożył radny Dawid Kobiałka. Ostatecznie radni większością głosów przychylili się do kompromisu, który zakładał wynagrodzenie łączne w kwocie 18.135 zł.

Wleń na podium

Tuż za Lwówkiem Śląskim jest Wleń, który w tyle zostawił pozostałe gminy. Decyzją radnych burmistrz Wlenia otrzymał wynagrodzenie w łącznej kwocie 17.523 zł. Wprawdzie podczas sesji radny Marek Dral składał wniosek o obniżenie tego wynagrodzenia do minimum, jak to jest w podobnych gminach w regionie, jednak większość radnych była temu przeciwna.

Po Wleniu następuje przepaść

Wynagrodzenia burmistrzów Wlenia i Lwówka Śląskiego wyraźnie odstają od pozostałej trójki włodarzy, którzy mają uposażenia na poziomie minimum.

Gryfów Śląski nieco ponad minimum

Przedwczoraj gryfowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę, w której wynagrodzenia burmistrza ustalili w wysokości: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 9.000 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 1.720 zł, dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 3.216 zł i dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzeni zasadniczego w kwocie 1.800 złotych. Łącznie burmistrz Gryfowa Śląskiego będzie zarabiał 15.736 złotych.

Mirsk w ogonie

W ubiegłym tygodniu wynagrodzenie burmistrza Mirska radni ustalili na poziomie nieco ponad ustawowym minimum, czyli na kwotę łączną 15.655 złotych.

Lubomierz na końcu

Lubomierscy radni do podwyżek wynagrodzeń podeszli z dużą ostrożnością. Wiedząc, że muszą dokonać zmian uczynili to do całkowitego minimum. Mniej niż burmistrz Lubomierza nie zarabia żaden inny włodarz w kraju.

Radni wynagrodzenie burmistrza Lubomierza ustalili w wysokości: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 8.200 zł brutto, dodatek funkcyjny w wysokości 2.520 zł brutto, dodatek specjalny w wysokości 3.216 zł brutto i dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego (1.640 zł). Łącznie burmistrz Lubomierza będzie zarabiał 15.576 złotych.

Radni nie przyjęli podwyżek

W jednej gminie powiatu lwóweckiego radni poszli o krok dalej. Oprócz ustalenia wynagrodzenia burmistrza na niezbędne minimum, to nie przyjęli „automatycznej”, ustawowej podwyżki. Wprowadzona wspomnianą wyżej ustawą zmiana mnożnika kwoty bazowej w przypadku radnych z 1,5 na 2,4 spowodowała, iż diety radnych, które są zazwyczaj liczone procentowo wzrosły. Radni nie musieli przykładać do tych wzrostów ręki, a mimo to z wyrównaniem od 1 sierpnia na konta będzie im wpływać większa kwota. Jednak nie wszędzie.

W Gminie Lubomierz radni podjęli uchwałę obniżającą procentowe wskaźniki ich diet. Tym samym ich wynagrodzenia wróciły do stanu sprzed podwyżki. Za taką zmianą głosowali niemal wszyscy. Przeciwna była tylko jedna radna.

Bezprawie

Podobna sytuacja jak w gminie Lubomierz miała zadziać się w gminie Wleń, gdzie z wnioskiem o obniżenie radnym diet do poprzedniego stanu zwrócił się radny Marek Dral. Radni przegłosowali wniosek aprobują ten pomysł. Jednak po kilku dniach okazało się, iż to, co się działo na sesji, w obecności mecenasa, było bezprawne i jest nieważne. Radni dostaną, zatem wyższe uposażenie z wyrównaniem od sierpnia.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here