17523 złotych miesięcznie dla burmistrza

17
2159
Burmistrz Artur Zych /fot. archiwum Lwówecki.info/

W sierpniu Sejm przyjął ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Prezydent złożył pod nią podpis ostatniego dnia września.

 

Zgodnie z nowymi regulacjami wynagrodzenie burmistrza ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego nie przekraczającego 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Ustawodawca w zmianach zapisał także, iż minimalne wynagrodzenie m.in. burmistrza nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk. Po wejściu w życie przepisów w samorządach ruszył proces zmian. I ze świecą szukać urzędów, których szefowie zadowolą się podwyżką do minimalnej pensji, czyli tych 80 procent.

Jedną z  gmin, która przystępuje do wprowadzenia zmiany jest Gmina Wleń. W tej ostatnia podwyżka wynagrodzenia burmistrza miała miejsce raptem w 2018 roku. Wówczas to radni większością głosów ustalili, iż burmistrz będzie otrzymywał:

 • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4.700 zł.
 • dodatek funkcyjny w kwocie 1.900 zł.
 • dodatek specjalny w wysokości 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2.640,00 zł.
 • dodatek za wieloletnia pracę w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 940 zł.

Z przedstawionego kilka dni temu radnym projektu uchwały wynika, iż po zaakceptowaniu przez radnych na najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta zmian burmistrz Wlenia będzie otrzymywał wynagrodzenie w składowych:

 • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 9.225 zł. (+4.525)
 • dodatek funkcyjny w kwocie 2.835 zł. (+935)
 • dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 3.618 zł. (+978)
 • dodatek za wieloletnia pracę w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1.845 zł. (905)

Łącznie wynagrodzenie z 10.180 złotych miesięcznie wzrośnie do 17.523 złotych miesięcznie. Co ciekawe, zgodnie z zapisami uchwała wchodzi z dniem podjęcia i działa wstecz, „z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 r.”.

Aktualizacja

Poprawiamy błąd pisarski:

 • było: dodatek specjalny w wysokości 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 3.618 zł. (+978)
 • winno być: dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 3.618 zł. (+978)

17 KOMENTARZE

 1. Gmina bogata,burmistrz zarobiony jak i cały sztab jego współpracowników, ponoć piękny hotel w centrum,ulice z nową powierzchnią asfaltową,w ośrodeku zdrowia zgodnie z zapowiedzią burmistrza specjaliści z różnych dziedzin medycznych, nie mówiąc już o basenie i innych atrakcjach.Na pewno opłaty na przyszły rok nie wzrosną, bo przecież kasa gminy zasobna.Same sukcesy więc podwyżka uposazenia będzie kolejnym.

 2. Szlak człowieka trafia gdy czyta takie artykuły. To nasze podatki mieszkańców gminy idą na podwyżki wszystkich urzędników . Człowiek w pracy dostanie 200 brutto i masz być zadowolony. Niech dadzą radni 50 tyś bo co za różnica. Trzeba być po prostu pier…….m żeby w czasu powrotu po pandemii gdzie wszyscy wytykają braki na służbę zdrowia, oświatę lub mówią o podwyżkach opłat dawać tyle podwyżki. Jesteście siebie warci wszyscy w tych radach . Zakładnicy burmistrzów wójtów prezydentów .

 3. Dlatego się pchają do korytek, niech otwórzą własną firmę,działalność ,nie potrafią bo są za słabi, Państwo da ,Państwo składki opłaci i można coś skubnąć.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here