Będzie podwyżka wynagrodzenia burmistrza, ale do ustawowego minimum?

5
1476
Andrzej Jasiński Burmistrz Mirska /fot. Archiwum Lwówecki.info/

W tej gminie się nie przelewa. Wiedzą o tym burmistrz i radni, którzy wprawdzie zmuszeni zmianą przepisów do podniesienia wynagrodzenia burmistrz robią to, ale do minimum.

 

Burmistrzowie nie tylko mogą, ale i muszą zarabiać więcej. To efekt zmian, jakie kilka miesięcy temu przyjął sejm. Za ich wprowadzeniem byli posłowie PiS, KP oraz Polskie Sprawy, natomiast przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji i Polska 2050. Ustawa w życie weszła 17 września 2021 roku.

Ile wynosi maksymalne wynagrodzenie burmistrza?

Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego w gminach pomiędzy do 15 tysięcy mieszkańców to 10.250 złotych a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego to 3.150 złotych. Do tego dochodzi dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Ostatnią składową jest dodatek za wysługę lat, który w przypadku burmistrza Mirska wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego. Ustawodawca określił maksymalny poziom wynagrodzenia dla burmistrzów gmin do 15 tysięcy mieszkańców na kwotę brutto 20.041,50 zł. Ustawodawca wskazał także, iż minimalne wynagrodzenie burmistrza, nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.

Wydaje się, iż radni w Mirsk zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji po covidowej, jakie jest obecnie w gminie. Na listopadowej sesji będą oni zmuszeni do podniesienia dotychczasowego uposażenia burmistrz Mirska, jednak – przynajmniej jak na razie – nie ma tu mowy o szaleństwie i wynagrodzeniu z „górnej półki”, a raczej wręcz przeciwnie. Wydaje się, iż radni ustalą minimum.

W projekcie uchwały Rady Miasta i Gminy Mirsk czytamy:

Ustala się miesięczne wynagrodzenie Burmistrzowi Miasta i Gminy Mirsk panu Andrzejowi Jasińskiemu w wysokości 15.655,00 (słownie piętnaście tysięcy sześćset pięćdziesiąt pięć złotych), na które składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 8.400,00 zł
  • dodatek funkcyjny w kwocie 2.350,00 zł
  • dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 3.225,00 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1.680,00 zł

Zapewne niektórzy z mieszkańców będą wskazywać, że 15.655 złotych miesięcznie, to i tak zbyt wysokie wynagrodzenie, jednak wszystkie uwagi winni oni w tym wypadku kierować nie do radnych, czy tym bardziej do samego burmistrza, a do rządzących, którzy takie podstawy ustalili.

Oczywiście jest drobne ALE. Na chwilę obecną jest to projekt uchwały, który w życie wejdzie po jego przegłosowaniu przez radnych – w czwartek, 25 listopada po południu. Do ostatniej chwili jeszcze dużo może się zdarzyć. Jak będzie  ostatecznie? O tym z pewnością poinformujemy.

AKTUALIZACJA

Podczas głosowania radni 14 głosami ZA przy jednym głosie wstrzymującym się radnego Pawła Tylusa przyjęli nowe – wskazane powyżej – wynagrodzenie dla burmistrza Mirska.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here