Dlaczego młodzież wybiera szkołę w Rakowicach Wielkich?

8
1690

Podczas organizowanych w sobotę „Dni otwartych” zapytaliśmy obecnych uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, dlaczego wybrali właśnie tę szkołę?

 

Szkoła w Rakowicach Wielkich od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród młodzieży. Wybierają ją nie tylko młodzi mieszkańcy Lwówka Śląskiego i najbliższych okolic, ale również młodzież z powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, zgorzeleckiego, złotoryjskiego, karkonoskiego, czy kamiennogórskiego. W szkole, w której dostępnych jest pięć profilowanych kierunków liceum, dziesięć kierunków technikum oraz branżowa szkoła I stopnia uczy się obecnie nieco ponad sześciuset uczniów. I tak duże zainteresowanie nie jest tu żadnym wyjątkiem, bo Rakowice Wielkie od lat cieszą się niesłabnącym uznaniem.

O to, co sprawia, że młodzież tak chętnie wybiera właśnie naukę w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich podczas organizowanych w ubiegłą sobotę „Dni otwartych” zapytaliśmy obecnych uczniów.

Jak się okazuje tych powodów jest wiele. Dla młodzieży pochodzącej z ościennych gmin i powiatów niezwykle ważny jest bezpieczny i komfortowy internat. Jak nam przyznają, to dzięki niemu uczą się samodzielności, ale daje im on także pewną wolność, przedsmak dorosłości. Poza internatem niezwykle istotne dla młodzieży są kierunki oferowane przez rakowicką placówkę. Ta niegdyś była szkołą rolniczą i do dziś oferuje kierunki typowo rolnicze, jak np. technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, czy technikum architektury krajobrazu, ale dziś większość kierunków oferowanych przez ZSE-T to nowoczesne profile, które zapewniają łatwość znalezienia pracy.

Tymi najpopularniejszymi kierunkami są technikum informatyczne, technikum logistyczne, technikum samochodowe, czy powstałe niedawno temu technikum fryzjerskie. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się technikum hotelarskie i technikum żywienia i usług gastronomicznych z innowacją dietetyka. Dyrekcja rakowickiej szkoły nieustannie stara się dopasować kierunki nauczania do potrzeb młodzieży. Jednam z dowodów na to jest powstałe w roku ubiegłym technikum fotografii i multimediów.

W przypadku liceum szkoła w Rakowicach Wielkich poszła w kierunku klas mundurowych. Są tam klasy o profilach: policyjnym, wojskowym i strażacko- ratowniczym. Te przygotowują młodzież do matury i są pierwszym ważnym krokiem na drodze do kariery i pracy w służbach mundurowych.

Co ciekawe, tak uczniowie, jak i ich rodzice przy wyborze szkoły zwracali uwagę na wyposażenie, jakim dysponuje placówka oraz możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji podczas organizowanych w szkole kursów. Nie wszyscy uczniowie, z którymi rozmawialiśmy mieli odwagę stanąć przed kamerą, ale niemal wszyscy podkreślali nam, iż niezmiernie ważne dla nich są i te dodatkowe kursy, które organizują w Rakowicach Wielkich i nowoczesne pracownie oraz nowoczesny sprzęt, na którym prowadzone są zajęcia.

Takim ostatnim powtarzanym przez wielu obecnych uczniów atutów rakowickiej szkoły jest panująca tu atmosfera. Młodzież podkreśla bardzo dobre relacje z nauczycielami i pomoc na jaką z ich strony może liczyć nie tylko podczas samych lekcji, ale także i poza nimi.

8 KOMENTARZE

  • Otwórz oczy. Sprawdź ile zarabia dobry np. spawacz po zawodówce, a ile beztalencie z doktoratem.
   Pokaż mi tych po “zarządzaniu”, którzy zarządzają czymś więcej niż własnym czasem wolnym po powrocie z kasy biedry. Liczy się to co masz w głowie, a nie na papierze. Takie czasy.

   • To po co idą do rakowic, do technikum? Chyba właśnie po zawód. Druga sprawa, to beztalencie nie zrobi doktoratu tak samo jak nie nauczy się spawać 🙂

    Ogólnie to niewielu jest milionerów we Lwówku po zawodówce 😉

 1. Do Anonim
  Ważne aby uczyć się na dobrym sprzęcie. Internat daje mozliwośc nauczenia się zachowań społecznych , zaradności, samodzielności , tu rodzą się więzi na całe życie. Nie zdanie matury to porazka osobista a nie szkoły. Uczeń ze wsi ,zapracowany , z brakami edukacyjnymi nie pójdzie do renomowanej szkoły, bo tam go szybko wyrzucą . Wie ,że w Rakowicach mu pomogą ,przytulą, no i także baza sportowa- duży atut.

 2. Dokładnie – nie sprawdzają jaka jest zdawalność matury ( i to od kilku lata -szału nie ma )
  – choć może tak ma byś jak reklama na aucie ” Z nami ponad przecietność ” xD
  ale zawszę można sie chwalić że najlepiej żdana matura w Polsce
  ucznió którzy mieli przy sobie zielone ołówki

 3. Pytanie ilu z tych na przykład “architektów krajobrazu” którym nie uda się zdać matury, przez co mają zamkniętą drogę do dalszej edukacji, założy swoje firmy w tej branży i mało tego….utrzyma się na rynku 😉 Nie mówcie, że matura i studia nie są ważne. Są to istotne kwestie. Zarówno wykształcenie jak i doświadczenie. Jedno bez drugiego utrudni start w przyszłość.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here