Regionalne Centrum Kształcenia Informatycznego w ZSE-T w Rakowicach Wielkich?

0
133

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej dąży do stworzenia w Rakowicach Wielkich kuźni kadr dla branży informatycznej. Szkoła już dziś znajduje się wśród liderów w województwie dolnośląskim, a wkrótce placówka wzbogaci się o nowoczesne pracownie informatyczne z wartym ponad pół miliona złotych wyposażeniem.

Naszym marzeniem jest stworzyć tutaj nie tylko powiatowe, ale takie właśnie międzypowiatowe centrum kształcenia informatycznego. – mówi Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich – Widzimy coraz większe zainteresowanie kierunkiem informatycznym, dlatego też staramy się w tej chwili stworzyć tzw. „Regionalne Centrum Kształcenia Informatycznego” właśnie tutaj, w oparciu o naszych ludzi, którzy są praktykami, którzy mają własne firmy, czyli są w stanie przekazać młodzieży wiedzę taką rzeczywiście najbardziej potrzebną, żeby sobie na rynku pracy poradzili i w oparciu o naszą znakomitą bazę. Ta baza, którą w tej chwili dysponują Rakowice, to jest na skalę wojewódzką baza wyjątkowa. Tym bardziej, że jeszcze chcemy uruchomić dwie nowe pracownie w przyszłym roku na terenie internatu. To będą bardzo nowoczesne pracownie, bo widzimy taką potrzebę. Rynek informatyczny w tej chwili, to jest rynek, który się niesamowicie rozwija i będzie się rozwijał. – tłumaczy Pan Marek Łukasik.

Pan Marek Łukasik, Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Wysokie kwalifikacje nauczycieli ZSE-T w Rakowicach Wielkich potwierdzają zdobywane przez nich certyfikaty. Co ciekawe i niezwykle przydatne dla młodzieży, to fakt, iż nauczyciele informatyki, są instruktorami międzynarodowej akademii i posiadają uprawniania do nadawania certyfikatów – Nabyliśmy umiejętności instruktorów akademii CISCO – tłumaczy Pan Gracjan Heba. Dzięki tym uprawnieniom nauczyciele przeprowadzają zajęcia, które kończą się egzaminem i po jego zdaniu nabyciem przez ucznia takiego ogólnoświatowego certyfikatu. – Zwiększa to ich możliwości na rynku pracy, potwierdza kwalifikacje i poszerza wiedzę – zapewnia nauczyciel informatyki.

Tego typu certyfikaty są niezwykle przydatne na rynku pracy. Pomysł na nie wziął się z prostego problemu. Pracodawca chcący przyjąć do pracy specjalistę IT miał często problem z weryfikacją umiejętności kandydata. Trudno było mu stwierdzić, czy ten ktoś jest faktycznie specjalistą i posiada odpowiednią fachową wiedzę, bo ocenić to może tylko dobry fachowiec. Rynek pracy wskazał, więc potrzebę utworzenia czegoś, co pozwoliłoby na rozwiązanie powyższego problemu zmierzenia poziomu wiedzy osoby aplikującej o pracę, i tym stały się właśnie certyfikaty IT. Ich posiadanie jest gwarancją wiedzy i umiejętności. Teraz certyfikaty CISCO można zdobyć także w ZSET w Rakowicach Wielkich.

Pan Piotr Gabriel – nauczyciel w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Uczniowie, którzy wybierają naukę w technikum informatycznym otrzymują bardzo szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nauka w technikum informatycznym to nie jest ukierunkowanie pod jednym kątem. Uczniowie dostają wiedzę z kilku dziedzin. – tłumaczy Pan Piotr Gabriel, który wyjaśnia, iż podczas nauki w ZSE-T w Rakowicach Wielkich uczniowie zdobywają wiedzę w zakresie programowania, w tym tworzenia stron internetowych, obsługi sieci teleinformatycznych, serwisów komputerowych czy administracji serwerami. – Uczeń uzyskujący tytuł technika informatyka w cyklu kształcenia w ZSE-T nabywa szereg praktycznych i teoretycznych umiejętności wymaganych na dzisiejszym rynku pracy. – dodaje nauczyciel informatyki, który wyjaśnia, iż są to m.in. montaż i diagnostyka komputerów, eksploatacja i modernizacja komputerów, PC, laptopów, tabletów i smartfonów, eksploatacja urządzeń peryferyjnych, umiejętności związanych z oprogramowaniem i sprzętem sieciowym, tworzeniem stron www, czy pracy w środowisku XAMPP. Uczeń poznaje także popularne systemy zarządzania treścią, czy świat SEO. Część zajęć praktycznych jest realizowana z pomocą często wymaganych przez pracodawców narzędzi takich jak Slack, czy Trello, a na wewnątrzszkolnych praktykach zawodowych uczniowie będą pracować w oparciu o SCRUM – metodologię Agile, będącą już standardem w zespołach IT.

Szkoła już dziś może się pochwalić nowoczesnym wyposażeniem.Posiadamy wysoko wydajne serwery. Są to dwa serwery, jeden to jest serwer, który pełni u nas przede wszystkim funkcję chmury i to jest serwer QNAP, który dysponuje powierzchnią 50 TB, natomiast drugi to jest serwer DELL, taki korporacyjny wysokiej klasy, dobrze wyposażony, z odpowiednią ilością pamięci operacyjnej. – tłumaczy Pan Piotr Haftarczyk. – Wdrożyliśmy z początkiem tego roku szkolnego projekt wirtualizacji po to, żeby pokazać uczniom jak pracuje się w korporacjach. Mamy ok. dwustu maszyn wirtualnych. To są systemy Linux Windows, wersje takie desktopowe i wersje serwerowe, gdzie uczniowie mogą się podczas kilkunastu sekund przełączać pomiędzy tymi rozwiązaniami – wyjaśnia nauczyciel informatyki.

Pan Piotr Haftarczyk – nauczyciel w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Dzięki tym serwerom tak uczniowie jak i nauczyciele mają dostęp do danych właściwie z każdego miejsca na świecie. Ponadto każdy uczeń na czas nauki w ZSE-T może otrzymać Pakiet Microsoft Office z pakietem OneDrive z przestrzenią 1TB.

Niezmiernie istotny jest fakt, iż uczniowie, na co dzień pracują na wysokiej klasy sprzęcie. – Na dzień dzisiejszy posiadamy roczne komputery. – tłumaczy Pan Piotr Gabriel.

Doświadczona kadra, wysokiej klasy wyposażenie oraz spory zakres wiedzy, jaką młodzież zdobywa w rakowickiej szkole przekłada się na wyniki uczniów. A te są imponujące.

Bijemy na głowę bardzo wiele ośrodków, które są ośrodkami regionalnymi. Na arenie wojewódzkiej jesteśmy w czołówce zdawalności, jeśli chodzi o informatykę. Efektywność jest bardzo wysoka. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników. – mówi z dumą Wicedyrektor Marek Łukasik, który przypomina, iż w ubiegłym roku za znakomite wyniki rakowicka szkoła została wyróżniona miejscem w rankingu Perspektyw.

O znakomitych wynikach uzyskiwanych przez uczniów technikum informatycznego mówi także ich nauczyciel – Wyniki, które uzyskujemy w technikum informatycznym są naprawdę bardzo dobre. Uczniowie osiągają wyniki, które często przewyższają średnią dolnośląską. – tłumaczy Pan Piotr Haftarczyk. – Mamy nadzieję, że w tym roku też będziemy ujęci w tym rankingu z tego względu, że wyniki, które osiągnęli uczniowie też były bardzo dobre. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i chcemy utrzymywać ten poziom i iść jeszcze, jeszcze wyżej. – zapewnia nauczyciel informatyki.

Najlepszą wizytówka dla szkoły są jej uczniowie, którzy w rozmowie z nami przyznają, iż wybór Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich to strzał w dziesiątkę.

Kornel, który do Rakowic Wielkich dojeżdża z odległego o dwadzieścia kilometrów Wlenia przyznaje, iż początkowo zastanawiając się nad wyborem szkoły myślał o kierunku leśnym. Jego zamierzenia zweryfikowało życie – pasja do komputerów, ich składania, ulepszania, tworzenia nowych rzeczy. Gdy przyszyło do wyboru szkoły rozważał naukę w Jeleniej Górze. Za namową kolegi zdecydował się na wybór ZSE-T i dziś bez chwili wahania przyznaje, iż z tego wyboru jest bardzo zadowolony. – Wybrałem Rakowice, jestem w Rakowicach i bardzo mi się tutaj podoba. Chcę skończyć tutaj szkołę, bo jest tu najlepiej. I maturę też mam zamiar zdawać. – mówi uczeń pierwszej klasy technikum informatycznego, który nie kryje, iż po skończeniu nauki w Rakowicach Wielkich rozważa także studia.

Z nauki w ZSE-T bardzo zadowolone są również uczennice drugiej klasy technikum informatycznego. Marta, Andżelika i Martyna niedawno wróciły z praktyk zagranicznych w Grecji. To była ich pierwsza „praca” i pierwsze poważne wyzwania. – Wirtualizacja, budowa maszyny wirtualnej, budowa serwera od samego początku, tworzenie stron www, html, administracja sieciami, bazami danych – dziewczyny jednym tchem wymieniają rzeczy, które poznawały podczas praktyk w Grecji. – Nabrałyśmy doświadczenia z materiału, którego w szkole jeszcze nie przerabialiśmy. – dodają tłumacząc, iż oprócz praktyk miały także sporo czasu wolnego, podczas którego wraz z nauczycielami zwiedzały Grecję, poznawały tamtejszą kulturę, obyczaje i przepiękne miejsca.

Pochodząca z Lwówka Śląskiego Marta jest przekonana, iż wybór ZSE-T był znakomitym wyborem. – Rakowice są o wiele lepsze, niż szkoły, które widziałyśmy – mówi uczennica drugiej klasy technikum informatycznego, która przed wyborem szkoły sprawdziła także inne placówki, w tym szkoły w Bolesławcu. – Odległość dla mnie ma najmniejsze znaczenie. Chodzi mi głównie, o jakość szkoły, sprzęt, o nauczycieli i o jakość prowadzonych lekcji. Wiadomo, pracować trzeba na czymś dobrym, a ta szkoła bardzo mocno inwestuje w sprzęt komputerowy, organizuje kursy, wyjazdy …, czego w innych szkołach po prostu nie ma, albo nie słyszałam o tym. – tłumaczy uczennica drugiej klasy technikum informatycznego w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

W samych superlatywach o ZSE-T wypowiada się pochodzący z Ukrainy Rostislav. – Dostałem bardzo dużo wiedzy i nie wiem, czy gdzieś indziej dostałbym tyle wiedzy i tyle wszystkiego, co tutaj. – mówi uczeń czwartej klasy technikum informatycznego, który po skończeniu nauki w Rakowicach Wielkich chciałby iść na studia. Rostislav długo opowiadał nam, o tym, czego przez ten czas nauczył się w szkole. Obecnie wraz z kolegami pracuje nad aplikacją, która wkrótce ma się pojawić w sieci i która ma ułatwiać życie uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. Uczeń nie kryje, iż ceni sobie szkołę właśnie za wychodzenie poza schematy – Właśnie takie projekty, którymi teraz się zajmujemy są najlepsze tutaj. Projektowanie stron www najbardziej mnie zachwyca, bo jest to robione nie tylko pod takim kątem szkolnym, tylko dużo zaawansowanych rzeczy.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich nie spoczywa na laurach i widzi konieczność ciągłego ponoszenia poziomu. Przy wsparciu władz Powiatu Lwóweckiego w szkole prowadzona jest największa w dwudziestoletniej historii Powiatu inwestycja. W zmodernizowanym budynku znajdzie się internat oraz najnowsze pracownie, w tym te informatyczne, których same wyposażenie ma pochłonąć ponad pół miliona złotych!

Mamy zapewnienia Starostwa o również znakomitym wyposażeniu, bo ta kwota gwarantuje, że to będzie sprzęt bardzo wysokiej klasy i to jest takie nasze marzenie, żeby nasza młodzież mogła zdobyć bardzo wysokie umiejętności. – mówi Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T.

Jesteśmy w trakcie realizacji tej jakże potrzebnej inwestycji w Powiecie Lwóweckim, w tym przede wszystkim dla szkoły – Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych. – mówi Pan Zbigniew Grześków – Sam pomysł tej inwestycji to był 2017 rok. Problemów było, co nie miara, od woli, od środków, od koncepcji do decyzji, a właściwie decyzji Zarządu Województwa, bo weszliśmy w program operacyjny regionu dolnośląskiego. Udało się. Chociaż nie lubię tego słowa. Wiem, że to zostało wypracowane. Trzecie miejsce pozwoliło na tę inwestycję, która się rozpoczęła fizycznie od lipca tego roku. – wspomina Wicestarosta Lwówecki, który dodaje, iż prace mają zakończyć się do końca wakacji 2020 roku, aczkolwiek wykonawca zapewnia, iż postara się skończyć inwestycję wcześniej.

Pan Zbigniew Grześków – Wicestarosta Lwówecki

Cała inwestycja w ZSE-T to bagatela 6,5 mln złotych. Wicestarosta nie kryje zadowolenia, z faktu realizacji tej inwestycji. – Jesteśmy dumni i pod wrażeniem, że to jest realizowane właśnie tu, właśnie w tej szkole. – przyznaje Pan Zbigniew Grześków, który tłumaczy, iż w obiekcie powstaną m.in. cztery pracownie: pracownia hotelarska, pracownia gastronomiczna i dwie pracownie informatyczne. Wicestarosta przyznaje, iż po uruchomieniu obiektu dostępne w nich pracownie będą najnowocześniejszymi w regionie. – I to w znacznym regionie. Nie potrafię tego porównać, to docenią fachowcy, którzy się na tym znają, ale myślę, że wyposażenie warte 500.000 złotych na dwie pracownie to jest spora kwota.

ZSE-T stawia na nowoczesność i zachęca młodzież do nauki właśnie w Rakowicach Wielkich.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here