Czy uszkodzono fontannę z lwem?

7
1992

Fontanna z lwem jest jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli Lwówka Śląskiego. Jej wizerunek niejednokrotnie umieszczany był na pocztówkach. Po przeprowadzonej ponad dekadę temu renowacji stojąca w najbardziej reprezentacyjnej części miasta fontanna stanowi prawdziwą chlubę dla miasta i jego mieszkańców.

 

Ośmiokątna budowla z kolumną w centralnej części, na której szczycie widnieje data jej wybudowania – rok 1711 a na kolumnie figurą lwa, który u stup trzyma tarczę z herbem miasta ufundowana została przez ówczesnego burmistrza Franciszek Ferdynand Herbst. Jej ostatnią renowację przeprowadzono dekadę temu. Wówczas to oczyszczono kamień wraz z rzeźbami, usunięto ubytki kamieniarskie i wadliwie wykonane niegdyś uzupełnienia cementowe i wykonano impregnację.

Na początku września 2021 roku otrzymaliśmy od paru czytelników informację, iż podczas prac związanych z przebudową górnego rynku fontanna z lwem została uszkodzona. Według czytelników widać wyraźne pęknięcia, na dowód czego przesyłają oni zdjęcia.

O to czy faktycznie w ostatnich dniach fontanna został uszkodzona zapytaliśmy burmistrz Lwówka Śląskiego. W jej imieniu odpowiedzi udzielił wiceburmistrz L. Krokosz, który zdecydowanie zaprzecza temu. Jego zdaniem podczas robót budowlanych nie doszło do uszkodzenia fontanny. Tym samym urząd nie informował konserwatora zabytków, bo nie było o czym.

7 KOMENTARZE

  1. Wygląda jakby się trochę osunęła i popękała. Osiada na nowym niższym poziomie i te pęknięcia są tego efektem. Zahaczenia koparką można wykluczyć ale w lato woda i tak będzie ciec z niej i tak

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here