780- lecie Gryfowa Śląskiego

0
4851

Księżniczki i rycerze, szlachta i rzemieślnicy fachów przeróżnych oraz liczni mieszczanie i goście przybyli na gryfowski rynek, by uczestniczyć w nadaniu miastu praw lokacyjnych. Te w 1242 dla Gryfowa przekazał książę śląski Bolesław Rogatka. 780 lat później w inscenizacji tamtych wydarzeń, akt lokacyjny z rąk Pawła Wasilewicza z drużyny rycerskiej Syrokomla odebrał „Olgierd V”, w którego wcielił się Burmistrz Olgierd Poniźnik. Świadkami historycznej chwili byli wychowankowie i uczniowie gryfowskich placówek oświatowych, którzy przybyli wraz z rodzicami i wychowawcami. Nie zabrakło licznych gości i mieszkańców.

 

„Święto Miasta – 780- lecie Gryfowa Śląskiego”. Pod takim hasłem odbywa się w tym roku święto mieszkańców gminy, które wyjątkowo zastąpiło Kwisonalia. Wydarzenie, które swym założeniem nawiązuje do początków miasta zainaugurował w piątkowy wieczór pokaz multimedialny pt.: „Historia Gryfowa Śląskiego laserem pisana”.

Jednak to barwny korowód, jaki przeszedł ulicami miasta zgromadził prawdziwe tłumy. W tym uczestniczyli lokalni samorządowcy i goście z miast partnerskich przebrani w stroje z epoki, ale najbardziej podziwiani i oklaskiwani byli wychowankowie gryfowskich szkół i przedszkoli oraz ich nauczyciele, którzy wcielili się w szlachciców, księżniczki, rycerzy, ale także rzemieślników fachów przeróżnych.

Korowód prowadzony przez Orkiestrę dętą „OTMUCHÓW” powstałą niemal dekadę temu przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Otmuchowie przeszedł od gryfowskiego ośrodka zdrowia na rynek miejski, gdzie odbyła się inscenizacja przekazania przez księcia śląskiego Bolesława Rogatkę aktu lokacyjnego.

Przybyłych gości powitali Burmistrz Olgierd Poniźnik i Anna Michalkiewicz Dyrektor gryfowskiego ośrodka kultury.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: włodarze miast partnerskich Gryfowa Śląskiego – Otmuchowa, Gryfic, czeskiej Raspenavy i niemieckiej Bischofswerdy, Zofia Czernow Poseł na Sejm RP, Piotr Wnukowicz Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Daniel Koko Starosta Lwówecki, Małgorzata Szczepańska Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza przedstawiciele służb mundurowych: mł. insp. Jarosław Baran Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim, podkom. Remigiusz Mirek Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim, mł. bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Radni Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz pracownicy gryfowskiego magistratu.

Burmistrz witając zgromadzonych nawiązał do historii. Przypomniał, iż najstarsi kronikarze opisując ten region wprawdzie nie wykazują konkretnej daty założenia miasta, jednak pierwsze zapiski dotyczące budowy drewnianego ratusza dotyczą pochodzą już z 1025 roku. Natomiast przyjęło się, iż to w 1242 książę śląski Bolesław Rogatka nadał dla Gryfowa prawa miejskie. Wśród tych były m.in. przywileje handlowe, ulgi dla piwowarstwa, zezwolenie na wypas bydła nad Kwisą, czy też zgoda na połów ryb w środy, piątki i soboty.

Tuż po powitaniu zgromadzonych z okna ratusza rozległ się skomponowany specjalnie na tę okazję hymn miasta, który odegrał Zygmunt Bodak z Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej.

Uroczystość stała się też okazją do złożenia specjalnych podziękować dla mieszkańców, którzy od lat pelengują historię. Te z rąk Burmistrz Olgierda Poniźnika i Przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Królaka odebrali:

Bogacki Jarosław – gryfowianin, na co dzień germanista, językoznawca, pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, którzy wychował się w Gryfowie Śląskim i od lat bada jego historię. Jego najnowszą książką jest „Gryfów Śląski –Portret historyczny miasta nad Kwisą”.

Wysopal Jan – niezwykły społecznik, Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego, autor wielu artykułów promujących historię miasta. Redaktor okazjonalnych wydań gryfowskiego „Hejnalisty”, organizator i współorganizator wielu spotkań mieszkańców z historią Gryfowa Śląskiego.
Buca Janusz – autor obszernej monografii Ubocza 1305-2018 będącej w zasobach cyfrowych Książnicy Karkonoskiej. Autor książki „Kessel w Uboczu – przemijanie”. Autor broszury obrazującej „70-lecie LZS Ubocze” i wielu innych opracowań – jednym słowem wielki pasjonat historii, nie tylko Ubocza.

Mikos Witold – współautor książki o sołectwie Rząsiny, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rząsiny, radny Rady Miejskiej 7-miu kadencji.

Skrzypek Robert – autor i współautor wielu opracowań m.in. „Gryfów Śląski 1945-2005”, „Historia Szkoły Podstawowej Nr 1”, „60 lat klubu sportowego Gryf” i historii sołectwa Wieża, Rząsiny i Proszówki – kolekcjoner pamiątek Gryfowa Śląskiego, Radny Rady Miejskiej 5-ciu kadencji.

Część oficjalna stała się także okazją do przypomnienia historii niezwykłej – historii gryfowskiego kata, który wyroki śmierci wykonywał przez lata. Historia ta spisana została przez Pana Jana Wysopala a wystawiona przez członków Towarzystwa Miłośników Gryfowa. Inscenizacja, która chwilami mroziła krew w żyłach jednak dzięki wyjątkowemu poczuciu humoru autora i obrazujących ją członków TMG została nagrodzona gromkimi brawami.

Przez całe popołudnie na gryfowskim rynku można było nie tylko podziwiać, ale także wziąć czynny udział w warsztatach zorganizowanych przez drużynę rycerską, które przypominały prace rzemieślników sprzed lat. Sztuka przyrządzania podpłomyków, pisania gęsim piórem, zdobienia, czy wybijania monet. To niektóre z kramów, w których głównie dzieci i młodzież uczyły się dawnych zajęć.

Ukoronowaniem jubileuszu był wieczorny koncert z największymi przebojami lat 60- tych i 70- tych.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here