Pokaz laserowy zainaugurował Święto Gryfowa Śląskiego

0
2073

Widowiskiem multimedialnym pt.: „Historia Gryfowa Śląskiego laserem pisana” wyświetlonym na gryfowskim rynku w piątek 3 czerwca, zainaugurowano Święto Miasta – 780- lecie Gryfowa Śląskiego.

 

Najstarsi kronikarze opisując ten region nie wykazują konkretnej daty założenia Gryfowa. Pierwsze zapiski dotyczące budowy drewnianego ratusza dotyczą 1025 roku, ale do dziś budzą wątpliwości historyków. Opisując historię herbu miasta wspominają o miejscu, w którym miał powstać zamek. Budowniczowie rozpoczynając pracę w trakcie kopania fundamentów trafili na gniazdo młodych gryfów. Jednak legenda ta powstała prawdopodobnie znacznie później niż sam herb. Ale to nie jedyna wersja wydarzeń, jakie dały początek miastu. Podań jest wiele. Fakty natomiast są takie, iż to w 1242 książę śląski Bolesław Rogatka nadał dla Gryfowa prawa miejskie.

Dziś przypada wiec jubileusz, 780 lat od tamtych wydarzeń, które tak naprawdę dały miastu początek. Z tej to okazji lokalne władze postanowiły zorganizować wydarzenie, mające na celu uczcić i przypomnieć o historii. Zainaugurowało je widowisko multimedialne pt.: „Historia Gryfowa Śląskiego laserem pisana”.

Zgromadzonych na gryfowskim rynku gości powitał Burmistrz Olgierd Poniźnik. Wśród przybyłych zobaczyć pokaz nie zabrakło gryfowskich radnych ale także gospodarzy miast partnerskich Gryfowa Śląskiego.

Widowisko to było już prezentowane na gryfowskim rynku jesienną ubiegłego roku. Powstało ono w ramach międzynarodowego projektu rewitalizacji historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii. Wówczas oglądającym je mieszkańcom przypadło do gustu. Dlatego władze miasta przygotowując jubileuszowy program postanowiły do niego powrócić. To składało się z laserowego pokazu wyświetlanego na budynku gryfowskiego ratusza, ale także efektów świetlnych i pirotechnicznych ukazujących w ciekawy sposób położenie miasta, jego historię, ale także ciekawe legendy z nim związane.

Niemniej w dzisiejszym pokazie nie zabrakło nowych elementów. Jednym z tych budzących sporo emocji wśród widzów było nawiązanie do wojny na Ukrainie i pomocy, jaką mieszkańcy Gryfowa Śląskiego niosą.

Program 780- lecia Gryfowa Śląskiego

Fragment pokazu multimedialnego

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here