Zaskarżył uchwałę. Kupno budynku pod bibliotekę pod znakiem zapytania

18
2110
Lwówek Śląski ulica Oświęcimska Biblioteka Neonet

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu już zwrócił się do władz Lwówka Śląskiego z prośbą o dokumenty i wyjaśnienia. Na sesji temat przemilczano.

 

 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu już zajmuje się Uchwałą Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski, która to wprowadza zmiany w budżecie i pozwala burmistrz na zaciągniecie kredytu w kwocie ponad 4,3 mln złotych z przeznaczeniem na zakup budynku przy ulicy Oświęcimskiej w Lwówku Śląskim, w którym dziś mieści się m.in. sklep Neonet, a do którego to po zakupie, Gmina chce przenieść bibliotekę miejską.

Sprawa zaciągnięcia tego kredytu od początku budziła spore kontrowersje. Nie wszystkim podobała się zmiana koncepcji, nie wszystkim podobał się pośpiech w tej sprawie, nie wszystkim podobała się nowa lokalizacja i wiele osób miało zastrzeżenia, co do zaciągnięcia na ten cel sporego kredytu. Jednak burmistrz Szczęsnej udało się przekonać większość rady, która poparła jej pomysł.

Warto przypomnieć, iż jak informowała już redakcja Lwówecki.info przymiarki do budowy nowego obiektu, w którym to miałaby powstać nowa biblioteka miejska trwały, co najmniej od 2018 roku. W maju 2018 r. Gmina ogłosiła konkurs na wykonanie „Koncepcji architektoniczno- urbanistycznej na zagospodarowanie terenu przy stadionie miejskim wraz z budową nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim”. Jak wskazywała na stronach magistratu burmistrz Szczęsna, celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji architektoniczno- urbanistycznej na wykonanie przedmiotowego zadania, a ponadto ukształtowanie atrakcyjnej i reprezentacyjnej przestrzeni publicznej w otoczeniu nowej biblioteki z uwzględnieniem budynku dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lwówku Śląskim (OSIR). Wyłoniona w konkursie wrocławska architektka za koncepcję otrzymała 15.000 złotych.

Lwówek Śląski ulica Oświęcimska biblioteka

 

Rok później na stronach internetowych lwóweckiego urzędu zawisło ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowej siedziby wówczas jeszcze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim przy ul. Oświęcimskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przy stadionie miejskim (na podstawie koncepcji architektoniczno- urbanistycznej) oraz pełnieniem nadzoru autorskiego. Burmistrz Lwówka Śląskiego za najkorzystniejszą ofertę uznała tę złożoną przez firmę z Raciborza, która za wykonanie dokumentacji zażyczyła sobie 178.350,00 złotych.

Jak łatwo policzyć Gmina Lwówek Śląski na przymiarki do budowy obiektu pod nową bibliotekę wydała już blisko 200 tysięcy złotych. Jednak pod koniec lutego 2023 roku Gmina wpadła na inny pomysł.

– Pojawiła się, to znaczy, nie propozycja, to pan zastępca wpadł na taki pomysł, ponieważ dowiedzieliśmy się, że jest właśnie na sprzedaż obiekt, o którym mowa jest dzisiaj w projekcie. Jak państwo znacie jest to obiekt bardzo duży, nowy, w nowoczesnej infrastrukturze, jaka nam by była przydatna, ma 890 m2 powierzchni użytkowej, a sama zabudowa 977 metrów2. Wyposażony w infrastrukturę sanitarną, wyposażony w parkingi. – wspominała podczas lutowej sesji burmistrz M. Szczęsna, która nie kryła, iż pomysł polega na tym, by po zakupie tego budynku aplikować o środki na jego wyposażenie z miękkich projektów funduszy unijnych.

Do pomysłu odniósł się Przewodniczący Rady Miejskiej. – Uważam, że kredyt 4,3 miliona złotych na sam zakup, gdzie niewliczone są w tą kwotę odsetki oraz konieczny remont budynku jest bardzo wysoki. – zauważał radny Kobiałka, który podkreślał, iż nie jest przeciwny pomysłowi przeniesienia biblioteki z Ratusza, ale wskazywał, iż istnieje możliwość zakupu budynku po Telekomunikacji przy ulicy Szkolnej, który jest znacznie większym obiektem, lepiej położony i zdecydowanie tańszym.

– Uważam, że kredyt 4,3 miliona złotych na sam zakup, gdzie niewliczone są w tą kwotę odsetki oraz konieczny remont budynku jest bardzo wysoki – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej.

Lwówek Śląski ulica Oświęcimska biblioteka

 

Ważny głos w sprawie zabrał wówczas wiceburmistrz L. Krokosz, który zauważył, iż z biblioteki mało, kto już korzysta i ta jest archaiczna. – Nie wiem ilu z państwa korzysta z tej biblioteki, ale w mojej ocenie jest to biblioteka archaiczna, ze starymi regałami, z książkami, które nigdy praktycznie nie są wypożyczane. Kiedyś poszedłem zobaczyłem ile było wypożyczeń na karcie. Nie było żadnych. Książki z lat… bardzo stare. Nie chciałbym tu deprecjonować działalności pani dyrektor, ale niestety tak to wygląda. – przyznawał L. Krokosz, który mówił, iż chciałby, żeby biblioteka w Lwówku Śląskim wyglądała jak ta w Bolesławcu, czy Jeleniej Górze.

Na jej zakończenie dyskusji podczas lutowej sesji radni przystąpili do głosowania. Z 12 obecnych na sali radnych 8 było ZA (radni: Grabowicz, Wiśniowski, Ugrynowicz, Karasiński, Kubis, Pawłowicz, Wróblewska, Krenz), jeden radny był PRZECIW (radny Eck) a 3 wstrzymało się od głosu (radni: Koblak, Fuławka, Jędrzejczyk).

Sprawa wydawał się przesądzona. Jak się okazuje na wystrzały korków od szampana jest jeszcze za wcześnie. Uchwała wprowadzająca zmiany w budżecie Gminy Lwówek Śląski, która daje burmistrz zielone światło na zaciągnięcie kredytu został zaskarżona.

Sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożył pan Edward Chruścicki, który w rozmowie z nami wskazuje, iż jest to głos budzącego się w Lwówku Śląskim społeczeństwa obywatelskiego.

W piśmie do Sądu Skarżący wskazuje, iż zaskarża Uchwałę Rady Miasta i Gminy Lwówek Śląski w sprawie zmiany budżetu podjętą na lutowej sesji Rady Miejskiej i wnosi o uchylenie jej w całości a także o zabezpieczenie zarządzeniem Sądu możliwości zaciągnięcia kredytu w wysokości 4.305.000,00 zł, czyli wstrzymania jej wykonalności.

 

 

W uzasadnieniu Skarżący wskazuje, iż uchwała ta została podjęta z naruszeniem terminu wniesienia pod obrady rady miejskiej i nie wszyscy radni mogli się odpowiednio przygotować do podjęcia takiej decyzji. Podnosi również, że podjęta uchwała stanowi bardzo duże zagrożenie dla stabilności budżetu i grozi niewypłacalnością podkreślając, że Gmina i Miasto Lwówek Śląski w chwili obecnej posiada bardzo duże zadłużenie. Skarżący podkreśla, iż wprowadzona zmiana do budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski wywraca opracowaną koncepcję budowy nowej biblioteki i ta odbyła się bez konsultacji społecznych. Zaznacza również, że proponowana kwota kredytu w wysokości 4.305.000,00 zł na zakup nieruchomości od podmiotu prywatnego powyżej ceny rynkowej miasta Lwówek Śląski w jego ocenie budzi bardzo duże wątpliwości, co do transparentności a kwota zdaje się być astronomiczna, dodając, iż Miasto Lwówek Śląski dysponuje bardzo dużą powierzchnią pod Bibliotekę Publiczną w obecnym Domu Kultury.

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu dotarła w dniu 13 marca br. I już kilka dni później na biurku władz Lwówka Śląskiego wylądowało pismo z sądu, w którym to Sąd zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na skargę oraz nadesłanie akt sprawy.

Z niecierpliwością czekamy na decyzję Sądu.

czytaj: Biblioteka będzie w budynku po Neonecie

18 KOMENTARZE

  1. Więzienie niech kupią przynajmniej jakiś styl a może słodowni za 4 miliony da się dostosować plus duży parking obok albo byłą Komendę Policji w sumie pośrodku między szkołami …

  2. Nasz szanowny skarżący już zabłysnął w poprzednim roku jak pisała redakcja Lwowecki.info

    „W dniu 19.08.2022 na spotkaniu w Lwówku Śląskim w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Brodatego powołano Społeczny Komitet Budowy Basenu Krytego w Lwówku Śląskim. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Basenu Krytego wybrany został Edward Chruścicki. Podczas spotkania założycielskiego wskazali oni, iż jedną z takich dobrych lokalizacji byłaby gminna działka „Skwer Żołnierzy Wyklętych”.

    To może pan Edziu niech się skupi na swoim pomyśle bo rok minie a basenu jak nie było tak nie ma

    • Panie Edku spokojnie powoli i do tego dojdziemy. Ja nie wiem czy nikt nie czyta ze zrozumieniem na samą bibliotekę wydano już ze środków ok 200tys i cały czas Biblioteka stoi w tym samym miejscu. Teraz następny potężny kredyt na biblioteke.?Co można by było zrobić już za te 200 tys np. naprawić mosty w Pławnej żeby ludzie mogli spokojnie żyć. A koncepcja basenu narazie ani złotówki.

  3. 200 tyś poszło na marne. Kto za to odpowie?? Tak właśnie wydaje się w naszej gminie pieniądze!! Teraz z pensji wszystkich odpowiedzialnych ze te beznadziejne decyzje powinno to zostać spłacone.

  4. Brawo Panie Chruścicki. Robi Pan to, o czym od dawna mówi się we Lwówku. A zmarnowane 200 tys. zapewne zwróci uczciwie tych 8 wspaniałych radnych ze swoich diet.

  5. Zgadzam się z Tobą w 100%.
    A tak swoją drogą ile osób korzysta z obecnej Biblioteki , a ile osób dokonuje zakupów w NeoNet?. Pozostaje też kwestia samego budynku , jeżeli można ten “budynek ” określić tym mianem. To typowa hala zaprojektowana na sklep typu market. Przystosowanie tego obiektu dla potrzeb Biblioteki pochłonie kolejne grube miliony.

  6. Pewnie Pan E. CH. wie, że skarbnika powołuje i odwołuje Rada Gminy czy też Rada Miejska. To zastanawiam się nad tym, że skoro jest tak świetnym ekonomistą i tak dba o finanse gminy, wie o zadłużeniu wiele, czy ono jest
    duże, czy małe? to dlaczego jeszcze nie jest skarbnikiem GMINY? Dlaczego nie dba o jej finanse?

  7. No nie finanse naszej gminy są bez zarzutu. Czy naprawdę nie widzi Pani problemu na nową bibliotekę wydano już 200tys potrzeba teraz następne fundusze przeznaczać ? Czy stać nas na to? Nie lepiej przeznaczyć na coś innego? A dlaczego nie jest skarbnikiem gminy a to dla tego że trzeba byś zaufanym człowiekiem dla Pani Burmistrz. A to nie każdy może dostąpić tego zaszczytu to tylko nieliczni. Dlaczego jest problem jak władzy patrzy się na ręce jak się kontroluje przecież od tego są obywatele to są nasze ciężko zarobione pieniądze. Dlaczego nie możemy mieć wpływu na co będą wydane ?

  8. Zakup Neonetu śmierdzi na kilometr. I pasuje jak wól do karety z koncepcja biblioteki w tym budynku. Poza tym tyle pieniędzy w tak trudnych czasach na conajmniej wątpliwą inwestycję plus drugie tyle na dostosowanie. Bojkotować takie bzdurne pomysły, nagłaśniać i patrzeć na ręce władzy, która działa na szkodę mieszkańców. Za te pieniądze można mieć kilka bibliotek…Panie Edwardzie- brawo i dziękuję za rozsądek i działanie! Czas tworzyć to społeczność obywatelską w Lwówku i nie bać się.

  9. Zapamiętajcie te nazwiska:
    Grabowicz, Wiśniowski, Ugrynowicz, Karasiński, Kubis, Pawłowicz, Wróblewska, Krenz

    To są osoby które bezkrytycznie głosują za fatalnymi decyzjami Pani burmistrz, co do których można mieć wątpliwości że również są “umoczeni” z miłościwie nam panująca i pomagierem vice.

    ROZLICZCIE ICH LUDZIE NA WYBORACH!

    TO JEST NIERUCHOMOŚĆ KTÓREJ NIKT NIE CHCE I NISZCZEJE! STOI PUSTA A WŁAŚCICIEL TRACI! CIEKAWE? To czytaj dalej…
    Ściana szczytowa od lat nie wykończona – to nie jest coś co jest warte choćby połowę tej kwoty..
    W MIEŚCIE W KTÓRYM MAMY DZIESIĄTKI WOLNYCH LOKALI UŻYTKOWYCH!

    I nagle z odsieczą przychodzą oni, cali w publicznych pieniądzach i w końcówce kadencji z super pomysłem żeby kupić szybko się zadłużyć!

    Na coś, z czego nikt i tak nie korzysta! Dziwne?

    NIECH POCZEKAJĄ ROK I ZROBIĄ TO PO WYBORACH, po których ich już nie będzie… Bo inaczej jest to grubymi nićmi szyte dlaczego tak się spieszą…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here