Zaostrza się konflikt w zgorzeleckim szpitalu

6
3325
fot.: Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

Ordynatorzy oraz ponad 200 pracowników zgorzeleckiego szpitala wypowiedziało umowy o pracę. Podczas konferencji prasowej padły mocne słowa. Starosta zgorzelecki wydał oświadczenie.

 

Odwołanie dyrektor Barczyk poskutkowało wypowiedzeniem umów o prace przez wszystkich ordynatorów oraz ponad 200 pracowników zgorzeleckiego szpitala. Wczoraj pod Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu odbyła się pikieta wspierająca odwołaną dyrektor. Pracownicy szpitala zorganizowali także konferencję prasową. Ostateczny termin rozwiązania problemu medycy wyznaczyli na dziś na 12.

Starosta Zgorzelecki, którego decyzją odwołana została dyrektor Zofia Barczyk wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia swoje stanowisko.

Wczoraj doszło do brutalnego naruszenia naszej autonomii”. Tymi słowami dr n.med. Marcin Wolski rozpoczął konferencje prasową, która odbyła się w środę (13.01.21) w ośrodku radioterapii Amethyst w Zgorzelcu. Powodem spotkania była wtorkowa decyzja o zwolnieniu dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Podczas konferencji obecny był zastępca dyrektora szpitala oraz ordynator oddziału onkologii Marcin Wolski, a także lekarze i pielęgniarki, którzy solidaryzują się z Zofią Barczyk.

Cały personel szpitala bardzo negatywnie odebrał wiadomość o zwolnieniu pani dyrektor. Uważają, że Zofia Barczyk zawsze była bardzo mocno zaangażowana w działalność szpitala i to dzięki niej mógł on się prężnie rozwijać przez ostatnie lata i zwiększać swój potencjał.

Nasze wczorajsze zaskoczenie po zwolnieniu pani dyrektor było tak samo wielkie, jak późniejsza złość” – relacjonuje dr Wolski i kontynuuje „Ja i moi współpracownicy, przyjaciele lekarze, personel medyczny i niemedyczny nie widzimy jakichkolwiek podstaw do takiego działania starostwa”. Dodał również, że:

Obecnie nie widzę żadnej możliwości współpracy ze starostwem. Od kilku lat starostwo powiatowe, czyli organ założycielski szpitala, zamiast nas wspierać w tym trudnym dla służb medycznych okresie, prowadzi regularne ataki na stanowisko pani dyrektor”.

Podczas konferencji padło pytanie, co udało się ustalić na spotkaniu kierowników i ordynatorów szpitala ze starostą zgorzeleckim.

Spotkanie ze starostą było spotkaniem z inicjatywy starosty. Można powiedzieć, że było ono lekko schizofreniczne. Co innego ustalaliśmy z panem starostą w cztery oczy, a co innego w większej grupie w obecności ordynatorów i kierowników. Nie doszło do żadnego porozumienia, ponieważ nie wyobrażam sobie, aby do jakiegoś porozumienia miało dojść. Nie widzę innego rozwiązania, jak przyznanie się starostwa do nieprawidłowego zwolnienia pani Barczyk” – komentuje dr Wolski

Dla szpitala sprawa jest jasna. Oczekują przywrócenia Zofii Barczyk do pełnienia obowiązków.

Przypominamy, że jako powód zwolnienia Zofii Barczyk podano nieprawidłowości, dotyczące procesu szczepień przeciw COVID-19. Dr Wolski zaznaczył, że do tej pory w zgorzeleckim szpitalu nie doszło do żadnych nieprawidłowości w zakresie szczepień, a zespół do spraw szczepień przeciwko COVID zweryfikował poprawność zaszczepienia wszystkich osób zaszczepionych. Kontrola cały czas trwa.

Doktor odniósł się też do wypowiedzeń złożonych przez pracowników szpitala. Twierdzi, że jest to jedyne narzędzie, dzięki któremu mogą pokazać swój sprzeciw. Skala wypowiedzeń jest olbrzymia i może przekraczać 200-300 osób. Dodaje również, że jeżeli pani dyrektor nie zostanie przywrócona do pracy z „dniem wczorajszym”, to szpital podejmie kolejne kroki, tym razem prawne. Na zmianę decyzji starostwa szpital czeka dziś do południa.

Głos zabrał również dr Ryszard Maj, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej, który skrytykował zachowanie starosty i jednocześnie podkreślił, że starosta myśli nad dobrym rozwiązaniem, jednak dla szpitala nie ma dobrego rozwiązania. Dla nich Zofia Barczyk ma wrócić. Magdalena Kwaśniewicz, kierownik sekcji płac, która stwierdziła, że zwolnienie Zofii Barczyk jest decyzją absurdalną i uważa, że nie zna bardziej kompetentnej i zaangażowanej w działalność szpitala osoby.

Do sprawy w wydanym oświadczeniu odniósł się także Artur Bieliński Starosta Zgorzelecki.

Pismem z dnia 5 stycznia 2021 r. Dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala- Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu oświadczyła, iż w dniu 30 grudnia 2020 r. Szpital otrzymał 375 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Podała również, iż termin przydatności szczepionek oznaczono na dzień 03.01.2021 r. godzina 10:00, przy czym iniekcja wykonywana była w okresie od 30 do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie wykorzystano wszystkie dawki szczepionki.

Jednocześnie, w okresie od 30 do 31 grudnia 2020 r. na liście osób chętnych do szczepienia z „grupy 0” było 500 pracowników zgorzeleckiego szpitala. Pomimo zgłoszenia przez nich chęci szczepienia nie zostali nawet poinformowani o możliwości przyjęcia dawki szczepionki w tym okresie. Tyczy się to również pracowników DPS, aptek, NZOZ-ów, MOPS, PCPR, sklepów medycznych i studentów uczelni medycznych.

Tymczasem w ramach otrzymanych dawek szczepionki zaszczepiono osoby spoza „grupy 0”. Było to niezgodne z Narodowym Programem Szczepień, który do dnia 6 stycznia dopuszczał co prawda możliwość zaszczepienia się członków rodzin pracowników służby zdrowia oraz pacjentów szpitala, ale TYLKO w przypadku braku wystarczającego zainteresowania ze strony personelu medycznego oraz innych grup zawodowych kwalifikujących się do „grupy 0”.

Powyższe działanie, które w dobie panującej pandemii należy ocenić jako niewłaściwe i naruszające zasady równego dostępu do szczepień, było podstawą do podjęcia przez Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uchwały o odwołaniu Zofii Barczyk z funkcji Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu” – czytamy w wydanym przez starostę zgorzeleckiego oświadczeniu.

Władze Powiatu Zgorzeleckiego nie wycofują się ze swojej decyzji, jednak przygotowują grunt pod ewentualną konieczność zrobienia kroku wstecz.

„Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego oczekuje na wynik postępowania kontrolnego prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia” – przyznaje w oświadczeniu starosta zgorzelecki.

To nieco dziwne stwierdzenie, bo skoro decyzja pana starosty została podjęta w oparciu o fakty, to co niby może zmienić w tym wymiarze NFZ? No, chyba, że podstawa do decyzji była zgoła inna, ale wówczas to chyba ktoś powinien za to odpowiedzieć?

-/eLuban.pl/red/-

AKTUALIZACJA

Dyrektor Barczyk wraca do pracy. Starosta nie podaje się do dymisji

6 KOMENTARZE

  1. Była okazja, żeby odeszła w końcu kobieta, która od 17 lat jest na emeryturze, licząca sobie 72 lata. Czasy świetnosci minęły, a ona tkwi na tym stołku od 45 lat! Załatwiła posady synusiowi i zięciusiowi, teraz to już tylko wnuki. Opanujcie się z tym uwielbieniem i pomyślcie trochę. Załoga szpitala lubi być traktowana jak stado niewolników czapkujacych cesarzowej. Brawo wy! Harujcie dalej za miskę ryżu!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here