Dyrektor Barczyk wraca do pracy. Starosta nie podaje się do dymisji

12
2112
Po lewej Dyrektor Zofia Barczyk. Fot.: WS-SPZOZ w Zgorzelcu. Po prawej Starosta Artur Bieliński. Fot.: Powiat Zgorzelecki

Wielka burza kończy się kompromitacją władz powiatu zgorzeleckiego, które nadal twierdzą, iż pani dyrektor działała niewłaściwie, ale z braku innego dyrektora przywracają ją do pracy.

 

Trudno znaleźć inne słowa niż kompromitacja na działania władz Powiatu Zgorzeleckiego, które na początku tygodnia uznały, iż dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu działała niezgodnie z zasadami i rozwiązały z nią umowę o pracę, a teraz przywracają ją do pracy, mimo, iż nie wycofują się ze swoich twierdzeń o nieprawidłowościach.

Podanie szczepionki poza kolejnością było niezgodne z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19.
Działania takie, w dobie panującej pandemii wywołanej wirusem Sars-CoV-2 należy ocenić jako karygodne i uderzające w zasady równego dostępu do szczepień w poszczególnych grupach” – tak swoją decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektor zgorzeleckiego szpitala uzasadniał Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego.

W obronie swojej dyrektorki stanął niemal cały personel zgorzeleckiej placówki. Niemal trzystu pracowników w geście solidarności złożyło wypowiedzenia i zażądało przywrócenia pani Barczyk do pracy, dając zarządowi czas do dziś do południa. Postawione pod ścianą władze Powiatu ugięły się pod presją protestujących lekarzy, pielęgniarek i pracowników niemedycznych.

Na posiedzeniu w dniu 14 stycznia br. Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uchylił uchwałę nr 280/2021 w sprawie odwołania Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Niemniej Zarząd nadal twierdzi, iż w kierowanym przez panią Barczyk szpitalu doszło do działań niezgodnych z prawem, z ustalonymi zasadami, jednak nie nazywa ich już „karygodnymi”, a „niewłaściwymi”.

Podanie szczepionki poza kolejnością było niezgodne z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19.
Działanie takie, w dobie panującej pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 należy ocenić jako niewłaściwe i uderzające w zasady równego dostępu do szczepień w poszczególnych grupach dostępności” – czytamy w wydanym przez Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego oświadczeniu, w którym samorządowcy przyznają, iż niepożądane działania pani dyrektor doprowadziły pierwotnie Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego do wniosku o konieczności odwołania Pani Zofii Barczyk. Jednak dziś władze uginają się pod presją:

Mając jednak na uwadze konieczność zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia mieszkańców powiatu, a także możliwość ograniczenia właściwego funkcjonowania Szpitala w okresie pandemii COVID-19 oraz brak wyników kontroli NFZ dotyczącej prawidłowości szczepień, Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego uznał za zasadne przywrócenie Pani Zofii Barczyk na stanowisko Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu”. – dalej czytamy w wydanym przez Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego oświadczeniu.

czytaj: Zaostrza się konflikt w zgorzeleckim szpitalu

Niestety, w żadnej z linijek tego oświadczenie nie pada słowo „Przepraszam”. Zapytaliśmy panią rzecznik prasową Powiatu Zgorzeleckiego o to, czy w zaistniałej sytuacji pan starosta Artur Bieliński nie widzi konieczności podania się do dymisji, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

12 KOMENTARZE

 1. Przepraszam bardzo, ale za co konkretnie ma przepraszać starosta? Za przestrzeganie prawa? Za brak przyzwolenia dla kolesiostwa? Moim zdaniem nie powinien był wycofywać swojej opinii nawet jeśli wycofał się z decyzji żeby nie zawiesić działalności szpitala. Kuriozum. Oni nazywają to “ingerencję w autonomię szpitala”, a co to, prywatny folwark? Starostwo ten szpital zakładało i realizuje swoje kompetencje, a jeśli robią to bezprawnie to może lekarze to udowodnią?

  • Pewnie, że nie ma za co przepraszać!
   No ale nawet gdyby wszyscy wyszczepieni byli znajomymi królika to o łamaniu prawa nie ma tu mowy bo nie ma prawa zakazującego takiego procederu. Nikt nie będzie miał za to sprawy ani nikt tymbardziej nie pójdzie siedzieć.

   A kolesiostwo? No każdy w nim siedzi. Lepszej kiełbasy ci Grażynka na mięsnym nie załatwia? Tadek nie dał ci cynku na tańszy brunatny z Turowa? Jednym rodzinom partyjne struktury załatwiają posady w świeżo przejmowanych spółkach narodowych a innym lokalny podhalański sanepid nie zaszkodzi gdy, mimo rozporządzeń, ponownie otworzą działalność.

   Równości społecznej nie było, nie ma i nie będzie. Jest jeden Alex Fleming, jeden mistrz świata na 100m, jeden pierwszy zaszczepiony i jeden najhojniejszy biznesmen w Zgorzelcu. Tylko durny socjalizm wierzy w równość społeczną i złoty medal olimpijski dla każdego. Największe pretensje mają największe leniuchy. A do roboty się zabrać i zostać najhojniejszym biznesmenem to się nie chce.

 2. To banda nieudaczników „rzadzacych” powiatem, co Ci ludzie w życiu osiągnęli poza parciem na władzę, nie mam zamiaru oceniać poszczególnych osób ale proszę spójrzcie racjonalnie; Bielinski, Fiedorowicz , Owsik cóż więcej dodać, jakie to żenujące. Starosta i jego klakierzy do dymisji.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here