Zalanych kilkanaście gospodarstw. Wieś odcięta od świata

4
8609

Oberwanie chmury spowodowało olbrzymie straty. Na miejscu pracują strażacy, którzy wraz z mieszkańcami starają się opanować sytuację. Droga z Jeleniej Góry do Wlenia jest zablokowana.

 

Przed godziną 17 nad Strzyżowcem w gminie Wleń przeszła nawałnica. Wyjątkowo obfite opady deszczu spowodowały zalanie kilkunastu gospodarstw. Woda nie mieściła się w korycie strumienia. Jej siłą spowodowała uszkodzenie asfaltu.

Na miejsce zadysponowani zostali strażacy z powiatu jeleniogórskiego i lwóweckiego. Działania nadal trwają. Dopiero po ich zakończeniu będzie można szacować straty, a te z pewnością są nie małe.

fot. Portalik24.pl
fot. Portalik24.pl

AKTUALIZACJA (godz. 18:30)

Siedemdziesiąt lat mieszkam w tej wsi i czegoś takiego nie widziałem. Woda lała się jak z wiadra – opowiada nam jeden z mieszkańców. Inny wspomina, iż u sąsiada wody mieli po pas. Jedna z mieszkanek przyznaje, że jak woda jednymi drzwiami zaczęła wlewać się do domu, to otworzyli drzwi od podwórza i tamtędy woda wypływała.

 Wystarczyło zaledwie kilkanaście minut ulewy, by niemal wyschnięty strumień zamienić w rwącą rzekę, w której korycie nie mieściła się woda. Krajobraz jak po katastrofie. Zerwane skarpy, zalanych kilkanaście gospodarstw, zalane studnie, zerwany asfalt, zniszczone podwórza, a w niektórych domach także zniszczenia mebli i sprzętów.

Mieszkańcy i strażacy cały czas porządkują teren i zabezpieczają domostwa przed ewentualnymi dalszymi podtopieniami, bo pogoda nad regionem jest niespokojna. W Strzyżowcu niemal cały czas pada deszcz.

Na miejscu oprócz strażaków z dwóch powiatów działali także pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, którzy zabezpieczyli zerwany odcinek asfaltu.

Najważniejsza wiadomość, to fakt, iż droga przez Strzyżowiec jest już przejezdna, aczkolwiek występują na niej utrudnienia.

Zobacz także: Wielka woda w Pilchowicach

 

4 KOMENTARZE

 1. Pierwsze foto pokazuje wszystko!
  BRAK GOSPODARZA DRÓG !!!
  ROWY ZAROŚNIĘTE I NIE CZYSZCZONE OD LAT !!!

  Może lwoweckie.info przejdzie się do gospodarza dróg i spyta się, dlaczego drogi są zarośnięte, pobocza niekoszone, trawa na 1,5 m , rowy zatkane.

  Drogie lwoweckie.info. pojedzcie na drogę łączącą Gryfów Śl z Mirskiem przez Wieżę, w kierunku Złotego Potoku, od krzyżówki w stronę Mirska, Karłowca, 2-3 km odcinek drogi należący do powiatu lubańskiego całkowicie zarośnięty drzewami, jedzie się jak w tunelu. Można pięknie odrapać auto, no chyba, że jedzie się środkiem drogi….Zróbcie zdjęcia. Takiej drogi nie ma chyba na całym Dolnym Śląsku.
  Gdzie jest gospodarz drogi?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here