Z krajobrazu Gór Izerskich zniknie 2.000 hektarów lasów?

4
1062
Zdjęcie poglądowe /Lwówecki.info/

Z krajobrazu Gór Izerskich może zniknąć nawet 2000 hektarów lasów. Leśnicy planują ich wycinkę i tłumaczą, że winna temu jest zimowa okiść, która zniszczyła masowo czubki drzew, przez co stały się one podatne na ataki korników.

 

O planach Nadleśnictwa Świeradów wczoraj poinformowało Radio Wrocław. – Zniszczone drzewa to głównie młode lasy zasadzone po klęsce ekologicznej w Górach Izerskich – mówi reporterowi PRW leśniczy Krzysztof Magierecki, który tłumaczy, iż pod wpływem ciężaru śniegu i lodu zasadzone trzy dekady temu czubki drzew zaczęły się łamać i teraz trzeba będzie powtórzyć odnowienie lasu.

 

 

Obszary lasów zagrożone gradacją rytowników będą pod baczną obserwacją. Wycięte zostaną tylko te drzewa, które nie mają szans na przeżycie. W ich miejsce trzeba będzie nasadzić nowe. Leśnicy jeszcze pamiętają bezdrzewne góry sprzed 30 lat, z czasów klęski ekologicznej i zrobią wszystko by się to nie powtórzyło – czytamy w aktualizacji materiału na stronie Radia Wrocław.

Wszystkie szlaki turystyczne są już udrożnione, więc można czuć się bezpiecznie podczas górskich wędrówek. Prosimy jednak o niezbaczanie ze szlaków, gdyż możemy natrafić na prace porządkowe, lub przy powiewie wiatru może spaść na nas wierzchołek drzewa. Wierzymy w wielką siłę natury i w to, że tak jak przy poprzednich okiściach, drzewa z czasem odbudują swoje korony – apelują świeradowscy leśnicy.

 

4 KOMENTARZE

  1. “Tłumaczy, że zimowa okiść, masowo zniszczyła czubki drzew przez co stały się one podatne na ataki korników” dlatego z krajobrazu Gór Izerskich może zniknąć nawet 2000 hektarów lasów (!!!) jak dla mnie to wielka bzdura bo w szczytowej i poniżej szczytowej części drzew iglastych jest najwięcej substancji żywicznej, która to odpowiada za bronienie się drzewa przed szkodnikami. Tłumaczenie to zmierza w swoim znaczeniu do tego jakby osoby “nieidealne” bez jednej nogi, ręki, palca itp., uśmiercać bo się do niczego nie nadają. Prawda jest pewnie taka, że ktoś robi interes finansowy, drzewo pójdzie na export do Niemiec nie martwiąc się o zrujnowaną przyrodę…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here