Wypadek w trakcie prac rolniczych. Poszkodowany trafił do szpitala

0
3953
zdjęcie poglądowe

Podczas wykonywania prac polowych jedna z maszyn zsunęła się przygniatając rękę rolnikowi. Ranny mężczyzna po uwolnieniu trafił do szpitala.

 

 

Prace polowe są nieodłącznym elementem życia rolników, umożliwiającym produkcję żywności i utrzymanie gospodarstw rolnych. Niemniej jednak, te codzienne zadania niosą ze sobą niebezpieczeństwa, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo rolników, iż zdrowie i życie.

Wprawdzie z każdym rokiem wskaźnik wypadkowości w indywidualnych gospodarstwach rolnych spada. Od 1993 roku zmniejszyła się liczba zgłoszonych wypadków z 66 tys. do niespełna 12 tys. w 2022 roku. Tych niemniej nadal jest bardzo dużo. W 2022 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS 11.649 wypadków. Rok wcześniej rolnicy zgłosili 12.088 wypadków, w tym 45 wypadków śmiertelnych.

 

 

Z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, iż najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek: „upadku osób” – 4 812 (50,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań), „pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń” – 1 221 (12,7%), „uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta” – 1 130 (11,8%) oraz w wyniku „innych zdarzeń” – 955 (9,9%).

Do kolejnego poważnego wypadku doszło w czwartkowy wieczór na terenie gminy Gryfów Śląski, gdzie podczas wykonywania prac polowych jedna z maszyn zsunęła się i przygniotła mężczyźnie rękę. Poszkodowany po uwolnieniu trafił pod opiekę medyków.

 

 

„Nasz zespół Ratownictwa Medycznego z Gryfowa Śląskiego udzielał pomocy mężczyźnie, który został poszkodowany w trakcie prac rolnych – w wyniku zsunięcia się maszyny doznał on izolowanego urazu kończyny górnej. Po wstępnym zabezpieczeniu obrażeń oraz podaniu leków przeciwbólowych, nasi ratownicy medyczni przetransportowali Pacjenta do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej”. – wyjaśnia rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Aby minimalizować zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z pracami polowymi, rolnicy powinni przestrzegać wszelkich norm bezpieczeństwa, korzystać z odpowiedniego sprzętu ochronnego oraz regularnie uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here