Węgiel już od 1400 zł za tonę. Sprawdź jaki i gdzie

9
11953

Ruszyła porównywarka cen węgla. Przedsiębiorcy maja obowiązek rejestracji i rzetelnego podawania oferty wraz z cenami. Dzięki temu każdy może sprawdzić gdzie i po ile jest węgiel.

 

 

Węgiel jest dziś towarem deficytowym. Brakuje go na rynku, a jak już się pojawia, to jego cena znacznie przekracza 3 tysiące złotych za tonę. Na tak drogi opał niewiele osób stać. Rząd postanowił stworzyć ogólnopolski rejestr przedsiębiorców, dzięki któremu na rządowej stronie każdy może teraz sprawdzić, gdzie i jaki węgiel jest oferowany oraz w jakiej cenie.

– „Na portalu mamy obecnie zarejestrowanych 1208 przedsiębiorców i ponad 5 mln odsłon. Prezentowane są składy węgla z każdego województwa. Zależy nam na tym, żeby obywatele mieli możliwość wyszukania rzetelnych dostawców i porównania cen surowca dostępnego w najbliższej okolicy. Dlatego dostawcy mają obowiązek podawać aktualne ceny” – mówił podczas konferencji prasowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu.

Treści prezentowane na portalu zostały ustandaryzowane, co ułatwia odnajdywanie potrzebnych informacji bez względu na to, kto je udostępnia. – „Jest to szczególnie ważne dla osób rzadziej korzystających z internetu lub mających trudności w rozróżnieniu i ocenie wiarygodności oferentów” – tłumaczył sekretarz stanu.

 

 

Ustawowy obowiązek rejestracji

Porównywarka cen węgla to też cenne narzędzie promocyjne dla sprzedawców – pozwala dotrzeć do dużej liczby potencjalnych klientów. Najwięcej przedsiębiorców zarejestrowało się w województwach: wielkopolskim (190), śląskim (160) i łódzkim (147). Najmniej w województwach: zachodniopomorskim (22), lubuskim (33) i opolskim (40). Resort przypomina przedsiębiorcom o ustawowym obowiązku rejestracji na portalu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, należy liczyć się z karą w wysokości 15 tysięcy złotych!

Korzyści dla obywateli:

Jak zapewnia Cieszyński serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu surowców. Ma to na celu umożliwienie każdemu obywatelowi na dotarcie do wiarygodnych i rzetelnych dostawców surowca w najbliższej lokalizacji. W ocenie resortu to także gwarancja transparentności – przedsiębiorcy wpisani na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych, jak również mniejsze ryzyko nadużyć /bycia oszukanym/, co jest szczególnie ważne w przypadku starszych, samotnych osób. Korzystanie z porównywarki cen węgla to także oszczędność czasu.

 

 

Serwis łączący konsumentów i sprzedawców oraz ułatwiający zakup surowca działa od 26 września. W dniu wczorajszym najniższa cenowo oferta to zaledwie 1400 złotych za tonę węgla. Aczkolwiek taka cena była na składzie w województwie łódzkim. Niewiele droższy asortyment można znaleźć w województwa śląskim. Zgodnie z ofertami na portalu 1.968 zł kosztuje najtańszy węgiel w wojewodowie dolnośląskim. W powicie lwóweckim jak na razie zarejestrowany jest tylko jeden podmiot oferujący węgiel i jest to skład opału w gminie Lwówek Śląski, gdzie ceny zaczynają się od 3.350 zł. natomiast w powiecie karkonoskim węgiel jest oferowany od 2.700 zł za tonę a w powiecie bolesławieckim węgiel jest już od 2.200 złotych za tonę.

Szukając węgla warto poświęcić chwilę i samemu wejść na rządową porównywarkę cen węgla www.cieplo.gov.pl i sprawdzić oferty w regionie.

9 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here