Urzędnicy mają problem z czasem? Czy naprawią zegar?

1
430

Czy różnice we wskazaniach zegara na wieży ratusza miejskiego w Lwówku Śląskim przekładają się na życie codzienne i pracę urzędników?

 

Zegar w Lwówku Śląskim

Pierwszy zegar na wieży lwóweckiego ratusza zamontowano w 1588 roku. Jego wykonanie ówczesnym zegarmistrzom nie nastarczało problemów. Czasomierz przez setki lat wskazywał poprawną godzinę. Dziś jest z tym spory problem, mimo, iż ostatnią modernizację zegar przeszedł w 2008 r. O problemie redakcja Lwówecki.info pisała niejednokrotnie. Przypominaliśmy, iż na wieży ratusza w Lwówku Śląskim znajdują się obecnie cztery tarcze zegarowe, po jednej z każdej strony świata. Trzy z nich wskazują poprawną godzinę, natomiast czwarta, ta z północnej strony ze wskazaniami znacząco odbiega od pozostałych. Problemy ze wskazaniami tarcz zegarów na ratuszowej wieży w Lwówku Śląskim ciągną się od kilku lat.

Nie ma kasy na naprawę zegara

Na początku bieżącego roku radny Zbigniew Eck w złożonej interpelacji wnosił o wyegzekwowanie synchronizacji zegara. W odpowiedzi sekretarz przypominał radnemu, iż odpowiedź w kwestii naprawy mechanizmu zegarowego została mu już udzielona w grudniu 2019 roku i pisze:

„Wysokie koszty naprawy, a właściwie wymiany mechanizmów zegara przekraczają możliwości budżetowe Gminy na 2021 rok” – wskazywał Robert Szawłowski sekretarz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Wszystkiemu winny jest zegar

Obserwując poczynania lwóweckich urzędników nie da się nie odnieść wrażenia, iż błędne wskazania zegara mogą odbijać się na ich pracy. Przykładem na to może być jeden z ostatnich przetargów. Nomen omen na naprawę zegara.

Błyskawiczny przetarg

Władze Lwówka Śląskiego ogłosiły przetarg na naprawę z wymianą elementów zegara na wieży Ratusza. Przedmiotem zamówienia jest naprawa mechanizmów wraz z wymianą elementów sterujących zegara. Zakres robót i dostaw do wykonania obejmuje w szczególności: „Naprawę mechanizmu sterującego zegarem, oraz wymianę niezbędnych elementów, jak: Mechanizm MZ-360, Sterownik UCL-48, moduł Mp3 kuranta elektronicznego, moduł radiowy, odbiornik GPS.” – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu, w którym wskazano także, iż w zakres zadania wchodzi również demontaż, montaż, uruchomienie zegarów i kuranta elektronicznego.

Ogłoszenie o przetargu na platformie zakupowej opublikowano 09-11-2021 r. o godz.: 10:20. Potencjalnym oferentom nie dano zbyt wiele czasu na zastanowienie się. Termin złożenia oferty urzędnicy wyznaczyli na: 12-11-2021 r., godz. 14:00. Natomiast otwarcie złożonych ofert, zgodnie z zapisami w dokumentacji przetargowej miało nastąpić w dniu 04-11-2021 r. o godzinie 14:15.

fragment dokumentu z ogłoszenia o przetargu

Na szczęście zawsze można zrzucić na omyłkę, jak to miało miejsce w przypadku kwot w operacie szacunkowym dotyczącym wyceny działek lub na błędne wskazania ratuszowego zegara.

Do dziś na stronach internetowych nie opublikowano informacji o złożonych ofertach ani o wyłonionym wykonawcy.

1 KOMENTARZ

  1. I kolejny “błąd pisarski”?
    Brak odpowiedniej kontroli merytorycznej dokumentów – co już wcześniej zostało stwierdzone przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej.
    Niestety w ostatnim czasie dość dużo stwierdzono takich “błędów pisarskich”.
    Czy pani Burmistrz podejmie działania w celu wyeliminowania takich nieprawidłowości?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here