Lwówek Śląski nie ma kasy na naprawę zegara

9
1088

Która godzina? Patrząc na tarcze zegara na ratuszowej wieży w Lwówku Śląskim trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Pierwszy zegar na wieży lwóweckiego ratusza zamontowano w 1588 roku. Jego wykonanie ówczesnym zegarmistrzom nie nastarczało problemów. Czasomierz przez setki lat wskazywał poprawną godzinę. Dziś jest z tym spory problem, mimo, iż ostatnią modernizację zegar przeszedł w 2008 r.

Na wieży ratusza w Lwówku Śląskim znajdują się obecnie cztery tarcze zegarowe, po jednej z każdej strony świata. Trzy wskazują poprawną godzinę, natomiast czwarta, ta z północnej strony ze wskazaniami znacząco odbiega od pozostałych.

Problemy ze wskazaniami tarcz zegarów na ratuszowej wieży w Lwówku Śląskim ciągną się od kilku lat. Uwagę na nie zwracaliśmy w 2018 roku, pisaliśmy o tym także w zeszłym roku. Wówczas z przekorą sugerowaliśmy montaż tarcz z elektronicznymi wyświetlaczami. Bo niestety, w dzisiejszych czasach naprawa przerasta możliwości władz lwiego grodu.

Na sprawę uwagę po raz kolejny zwrócił także radny Pan Zbigniew Eck. W złożonej interpelacji Pan Radny pisze: „Proszę o wyegzekwowanie synchronizacji zegara na lwóweckim Ratuszu na tarczy od strony północnej jest wskazanie innej godziny niż na pozostałych stronach”.

Ta interpelacja w najbliższym czasie nie zostanie zrealizowana o czym w odpowiedzi do radnego pisze mgr Robert Szawłowski sekretarz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, który przypomina, iż odpowiedź w kwestii naprawy mechanizmu zegarowego została już udzielona w grudniu 2019 roku i tłumaczy:

„Wysokie koszty naprawy, a właściwie wymiany mechanizmów zegara przekraczają możliwości budżetowe Gminy na 2021 rok”.

W urzędzie w Lwówku Śląskim na naprawę zegara nie ma pieniędzy w tym budżecie, nie było ich w ubiegłorocznym, ani w budżecie na 2019 rok. Dobrze jednak, że są pieniądze na nagrody.

9 KOMENTARZE

  1. Czyli rozumiem że zegar działa są 3 sprawne tarcze. Wytropiono dwie zepsute wskazówki. Brawo wiedziałem że warto było oddać głos na wyborach i czekać kilka lat na rozpoczęcie tak zaawansowanych działań terenowych.

  2. Nasz zegar ratuszowy montowano od 2. lutego do 11. lipca 2008 r.; 29. lipca 2013 r. nad ranem, po przejściu burzy z wyładowaniami, zegar stanął na godz. 7.05; po uruchomieniu go „bije” nie więcej, niż 11 razy; tarcza północna znacznie opóźnia; z czterech głośników działa jedynie ten zachodni…

  3. Pieniędzy nie ma i nie będzie, w zeszłym roku nie było bo trzeba nagrody wypłacić, a w tym roku nie będzie bo trzeba nagrody wypłacić. Ręce opadają. Jak słyszę argumentację i żale P. Burmistrz że kasy nie dostaje z funduszy , że wnioski odrzucone, że likwidujemy szkołę, bo kasę będziemy oszczędzać. Hm czy ta P. Burmistrz i jej adwersarze mają po kolei w głowach. Tam tylko szeregowi urzędnicy są ok, całą władcza góra ma mieszkańców za idiotów? Ale jak sobie wybraliście tak macie. Tylko przed wyborami znowu coś obiecają i ludzie łykną jak pelikan rybę. Mieszkańcy Lwówka Śląskiego moje gratulacje, dla tych którzy wierzą jeszcze w choćby jedno słowo P. Burmistrz.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here