Ministerstwo o wizycie Marzeny Machałek w szkole w Rakowicach Wielkich

0
1032
MEiN

21 marca br. Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek odwiedziła Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. Spotkała się z uchodźcami, którzy znaleźli schronienie w placówce. Obecnie na terenie szkoły przebywa ponad 80 osób.

 

– Jesteśmy we wspaniałej szkole, która pełni szczególną rolę. Wiele ukraińskich dzieci znalazło tu swój dom. Powoli widać uśmiechy na twarzach, mimo że sytuacja w ich rodzinnym kraju jest bardzo trudna – mówiła minister Marzena Machałek.

W szkole w Rakowicach Wielkich uchodźcy z Ukrainy mają zapewnioną opiekę, również psychologiczną, mogą uczyć się języka polskiego i korzystają ze szkolnych pracowni. Wiceminister Marzena Machałek podziękowała dyrektorowi placówki i nauczycielom za profesjonalizm, zaangażowanie oraz empatię: – W tej szkole dzieci i ich mamy czują się jak w domu, uczą się języka polskiego, w szkolnej pracowni gastronomicznej uczą się gotowania. Tęsknią za domem, ale tutaj mają bezpieczne schronienie – wskazała Sekretarz Stanu w MEiN.

Wiceminister Marzena Machałek przypomniała, że polski system oświaty jest przygotowany na przyjęcie dzieci z Ukrainy. – Mogliśmy natychmiast zareagować i pomóc. Ponadto uelastyczniliśmy przepisy, by jeszcze bardziej wesprzeć ich w trudnym czasie – dodała.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

W budynku internatu Zespołu Szkół w Rakowicach Wielkich mieszkają obecnie 83 osoby z Ukrainy, w tym 38 dzieci – 24 w wieku szkolnym i 14 przedszkolaków. W pomoc uchodźcom włączyli się nauczyciele, uczniowie i okoliczni mieszkańcy. Na terenie placówki dla najmłodszych zorganizowano kącik i plac zabaw. Pod opieką nauczyciela dzieci korzystają także ze szkolnej pracowni gastronomicznej oraz informatycznej, z której łączą się ze swoimi bliskimi z Ukrainy. Część uczniów już uczestniczy w lekcjach ze swoimi rówieśnikami z Polski. Kolejna grupa szykuje się do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

W internacie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich od 2015 r. uczy się i mieszka młodzież z Ukrainy. W tym roku to 55 osób. Uczniowie ci są także zaangażowani we wsparcie uchodźców. Pomagają w tłumaczeniu i adaptacji tym, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny.

-/Ministerstwo Edukacji i Nauki/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here