Uczniowie ZSE-T odbędą zagraniczne praktyki zawodowe

0
706
Podsumowanie praktyk w Grecji fot. ZSE-T Rakowice Wielkie

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej odbędą 2 tygodniowy staż zawodowy we Włoszech. Szkoła pozyskała fundusze na realizację projektu w ramach programu Erasmus+.

 

Dzięki staraniom dyrekcji i zaangażowaniu nauczycieli rakowickiej placówki jesienią ubiegłego roku uczniowie odbyli straż zawodowy w Grecji. Łącznie na praktykę wyjechało 50 stażystów kształcących się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik hotelarz. Każda grupa zawodowa przebywała za granicą z opiekunem, nauczycielem przedmiotów zawodowych, który przy wsparciu ze strony partnera greckiego dbał o pełną realizację programu i opiekował się uczestnikami.

To był czas pełny wrażeń i myślę, że wszystko udało się jak najlepiej. Był to czas praktyk, zdobywania nowych doświadczeń, nauki języka angielskiego ale też czas odpoczynku i zwiedzania – przyznaje Pani Angelika Kowalczyk pedagog szkolny ZSE-T, która kierowała projektem.

Jak wiemy, Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich wiedzie prym w angażowaniu się w różnego rodzaju projekty, dzięki którym młodzież może korzystać z zajęć pozalekcyjnych, zagranicznych praktyk, czy nowoczesnego wyposażenia. Zanim zakończono i rozliczono projekt praktyk zawodowych w Grecji już przystąpiono do pisania kolejnego wniosku, tym razem na praktyki we Włoszech. Efekt? Kolejny sukces:

Przeszedł nam następny projekt z Erasmusa i chcemy pojechać na wiosnę do Włoch – wyjaśnia Pan Marek Łukasik, Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który nie kryje zadowolenia z tego faktu a jednocześnie przyznaje, iż pozyskanie środków było możliwe dzięki zaangażowaniu grupy nauczycieli pod kierunkiem Pani Angeliki Kowalczyk.

Na razie mamy potwierdzenie wygrania konkursu z jednego ze złożonych projektów praktyk dla klas gastronomicznych, hotelarskich i informatycznych – tłumaczy Pani Kowalczyk, która dodaje, iż z niecierpliwością wszyscy oczekują na wyniki drugiego konkursu na sfinansowanie zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów technikum logistycznego i technikum architektury krajobrazu.

Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych po raz kolejny 50 uczniów rakowickiej szkoły będzie mogło wziąć udział w dwutygodniowych praktykach zagranicznych. Będą to najprawdopodobniej uczniowie klas drugich. Nauczyciele już myślą o sprawach logistycznych i zapewnieniu młodzieży jak najlepszych warunków pobytu, praktycznej nauki zawodu na najwyższym poziomie, ale także o zagospodarowaniu czasu wolnego.

Nie tylko jedziemy tam się uczyć, ale także zwiedzać, młodzież ma poznawać świat, kulturę tego kraju – przyznaje Pani Angelika Kowalczyk, która podkreśla, iż istotnym elementem wyjazdu jest praktyczna nauka języka angielskiego, w którym młodzież będzie się komunikować:

To jest okazja do przełamywania barier językowych, bo często młodzież potrafi dużo rzeczy powiedzieć, ale niestety się boi. – zauważa.

Co istotne, koszty wyjazdu, pobytu we Włoszech, ubezpieczenia, praktyk, czy koszty wycieczek, zwiedzania włoskich atrakcji a nawet kieszonkowego zostały ujęte w projekcie i rodzice nie będą musieli do tego dokładać.

Tak dla dyrekcji, jak i nauczycieli ZSE-T w Rakowicach Wielkich na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo uczniów, także i to związane z zagrożeniem koronawirusem, dlatego ostateczna decyzja o wyjeździe zostanie podjęta dopiero na wiosnę. – Na razie pracujemy tak, jak jest w planie. A jeżeli na wiosnę okaże się, że jest to ryzykowne, to będziemy ten wyjazd przekładać, bo jest teraz taka możliwość. – zapewnia Pani Angelika Kowalczyk.


Uczniowie ZSE-T odbyli staż w Grecji

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here