Termomodernizacyjna katastrofa

0
242
Brak cokołu, stare zniszczone drzwi. To skończona ta robota za 194.020 złotych czy nie skończona? / fot. wleninfo.pl/

Termomodernizacja we Wleniu – miał być wielki sukces, jest gigantyczna katastrofa. Setki tysięcy złotych, które rzekomo zniknęły z kont wspólnot. Burmistrz mówi o kwocie  około 750.000 złotych, które nie wpłynęła na rachunek gminy. Zmiany zarządców, ogromny niepokój i niezadowolenie części mieszkańców to ponury obraz inwestycji realizowanych w gminie Wleń.

Kilka dni temu jedna ze wspólnot otrzymała z Urzędu Miasta i Gminy wezwanie do zapłaty na kwotę 194.020 złotych z terminem płatności 7 dni. Przy czym burmistrz Artur Zych grozi właścicielom, że w przypadku nieuregulowania należności we wskazanym terminie sprawę skieruje na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania do zapłaty.

WEZWANIE DO ZAPŁATY NA KWOTĘ 194.020 ZŁOTYCH

 

Problem w tym, że na koncie wspólnoty nie ma żadnych środków! Wspólnota nie zaciągała również żadnych kredytów, z których mogłaby pokryć koszty wykonanych prac.

Wspólnota jest faktycznie niewypłacalna twierdzi burmistrz, chyba nie do końca zdając sobie sprawę z faktu, że gmina Wleń ma blisko 80% udziału w nieruchomości i to na jej barki spada ciężar spłaty  większości zobowiązań. Co więcej, w kwocie 194 020 złotych mieszczą się również odsetki karne ponad 3000 złotych, które w większości Urząd Gminy faktycznie naliczył sam sobie!

Okazuje się, że burmistrz Artur Zych rozpoczął inwestycję o wartości blisko 200 000 złotych nie wiedząc, że wspólnota, w której ma zdecydowaną większość udziałów nie posiada zabezpieczenia finansowego!

Ogromne zastrzeżenia mieszkańców budzi również zakres wykonanych prac. W ramach projektu powinien zostać wykonany cokół wokół budynku i wymienione drzwi wejściowe. Zarówno cokół, jak i wymiana drzwi zostały ujęte w projekcie. Twierdzi jeden z właścicieli nieruchomości. Jak można było rozliczyć inwestycję i zapłacić za robotę skoro do tej pory nie została zakończona pyta.

Artur Zych przyznaje, że drzwi nie zostały wymienione, jednak mówi, że cokół nie został ujęty w specyfikacji z czym kategorycznie nie zgadza się jeden z członków wspólnoty.

Termomodernizacja budynku miała zostać zrealizowana zgodnie z przetargiem za kwotę 180.016 złotych. Dzisiaj jest to już kwota 194.020 złotych. Zegar z odsetkami ciągle tyka. Pytanie, na jakiej kwocie zatrzymają się wskazówki i kto będzie następny?

autor: Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here