Sylwester 2020. To nie będzie godzina policyjna

1
1020

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier został zapytany o „godzinę policyjną” oraz o to, dlaczego rząd nie wprowadził i czy rozważa taką ewentualność, żeby jeszcze wprowadzić zakaz sprzedaży fajerwerków.

 

W odpowiedzi Mateusz Morawiecki przypomniał, iż od 28 grudnia wdrożone zostały nowe obostrzenia, które mają być przeciwwagą dla wzrostu zachorowań po grudniowym odmrożeniu gospodarki.

Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu, również handlowego, także w przemieszczaniu się, kontaktów społecznych, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia. A wiec przewidując taki rozwój wydarzeń wdrożyliśmy nowe obostrzenia” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaapelował o to, żeby w Sylwestra nie bawić się w dużym gronie, tylko spędzić ten czas w gronie kameralnym, rodzinnym.

Tylko różne grupy zawodowe, które rzeczywiście potrzebują korzystać z bazy hotelowej będą mogły z nich korzystać.” – tłumaczył premier Morawiecki i dodawał: „Zasadniczo dla ogromnej większości ludności prosimy i apelujemy o pozostanie w domu”.

Szef rządu odniósł się także do pytań o godzinę policyjną. W obowiązującym rozporządzeniu znalazł się zapis o zakazie przemieszczania się w Sylwestrowy wieczór:

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.”

Pełna treść rozporządzenia, sprawdź obowiązujące zakazy

Premier Morawiecki przyznał, iż ten zapis nie ma nic wspólnego z faktyczną godziną policyjną:

Godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to państwo w większości się orientujecie na pewno, że musielibyśmy, za decyzją pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza tą godziną policyjną, więc bardzo gorąco apelujemy o nie przemieszczanie się również o nieużywanie fajerwerków” – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here