Strajk kobiet w Gryfowie Śląskim

60
4947

W całym kraju trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji ze względu na wady płodu. Na ulicę wyszli także mieszkańcy Gryfowa Śląskiego.

 

 

W niedzielne popołudnie 25 października na ulicach Gryfowa Śląskiego mogliśmy spotkać osoby sprzeciwiające się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który odebrał kobietom możliwość decydowania o aborcji z powodu przesłanek wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu zagrażające jego życiu.

Wniosek o zbadanie zgodności obowiązujących od 1993 roku przepisów o przerywaniu ciąży z konstytucją złożyli w 2019 r. posłowie PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. W czwartek 22 października orzeczenie Trybunału nie pozostawiło cienia wątpliwości.

Istotą sprawy było stwierdzenie, czy zgodnie z Konstytucją przerwanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zaś bez znaczenia pozostawała kwestia granic temporalnych dopuszczalności przerwania ciąży.

Rozstrzygnięcie zawisłego przed Trybunałem problemu konstytucyjnego wymagało przeanalizowania dwóch kwestii. Po pierwsze, ustalenia statusu prawnego dziecka w prenatalnej fazie życia, jego podmiotowości. Po drugie, dopuszczalności i granic przerywania ciąży, a więc działania w przypadku konfliktu wartości, ważenia dóbr

Trybunał, oceniając art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r., stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia.

Omawiając skutki orzeczenia Trybunał stwierdził, że ustawodawca ma prawo, jak i obowiązek, dostosować stan prawny do wydanego wyroku.

Po decyzji TK część środowiska prawniczego, w tym konstytucjonaliści i karniści, alarmują, że nie można uznać tego orzeczenia za istniejące z uwagi na nieprawidłową obsadę Trybunału.

Na cały kraj rozlała się fala protestów. Już nie tylko mieszkańcy wielkich miast, ale także małych miasteczek wychodzą na ulicę wyrazić swój sprzeciw.

W Gryfowie Śląskim ponad pół tysiąca osób przeszło ulicami miasta z gryfowskiego rynku pod biuro poselskie Senatora PiS, gdzie zapalili znicze a na poręczy symbolicznie pozostawiali wieszaki. Następnie protest przeniósł się pod dom senatora Ślusarza, dom radnej Magi, by po niespełna godzinie wrócić na gryfowski rynek, gdzie odśpiewali hymn.

Było bardzo głośno, uczestnicy nie szczędzili słów krytyki pod adresem rządu, niemniej było spokojnie. Protestujący szli w odstępach w jednej grupie niosąc w rękach plakaty i wykrzykując własne poglądy. Całość zabezpieczała policja, które blokowała poszczególne ulice.


Jest komentarz Senatora Rafała Ślusarza

Policja o protestach w Lwówku Śląskim i Gryfowie Śląskim

 

60 KOMENTARZE

 1. Brawa dla naszej policji która zabezpieczała przemarsz.
  Jak widać są ludzie i ludziska.
  Dla niezadowolonych: trzeba było w domu na dupie siedzieć lub pomagać w szpitalu. Udział to była wolna wola uczestników, dystans też. Ale widzę że nie wszyscy to rozumieją.

 2. Naraziła na niebezpieczeństwo uczestników Pani Maga świadomie wychodzą bez maseczki i krzycząc, że ma pozytywny COVID i będzie się za wszystkich modlić ‍♀️ gdzieś jest filmik na fb

 3. To wina Kaczyńskiego piS-u i zjednoczonej prawicy. Kwintesencja rydzykoPisobolszewickiej dyktatury Jarosława K…..
  Tak sobie wybrali to tak będą mieli. Zadowoleni z oświaty, służby zdrowia, ,,trybunału Kaczyńskiego”, wymiaru sprawiedliwości, policji ?????
  a to dopiero początek…….
  Za kilkaset złotych do kieszeni oddali władzę mafii złych ludzi.
  W warunkach epidemii sprowokowanie takich emocji wśród Polaków to dowód przestępstwa władzy.
  Polacy przestają szanować własne państwo i siebie nawzajem.
  Nie ma już wśród Polek i Polaków równych praw, tolerancji, solidarności i szacunku.czyja to wina ?
  ,,A Naczelnik w gabinecie na Nowogrodzkiej rozgrywa opozycję jak dzieci”.
  I wszyscy Polacy na tym tracimy –
  Tak mafia Kaczyńskiego dba o zdrowie Polek i Polaków.
  I kogo dopuściliście do władzy ?……

  • Żebyś przynajmniej raz przeczytał Konstytucję. Już w trakcie jej tworzenia było wiadomo jak mówił przewodniczący TK w tamtym czasie, że zapisy o ochronie życia są nieprecyzyjne. Idziecie tow. Millera i Kwasniewskiego.

   • Obserwator głupoty ? to twój narcyzm. Zejdź na ziemię ,,mądralo”
    Kaczyński, pis i zjednoczona prawica niszczy polskie społeczeństwo. ,,Dobra zmiana” trwa. Rośnie agresja, nienawiść, egoizm. Wszystkie patologie władzy.
    gdzie nasza ludzka polska EMPATIA. ?
    Kaczyński to zły człowiek, który sieje zło i chaos, żeby realizować swoją chorą żądzę władzy. Za 10 lat gówno z tego zostanie ! tylko polskie społeczeństwo z palcem w nocniku. (Przed nami niepowstrzymany wzrost epidemii i załamanie gospodarcze)
    Widzę, że ty jesteś dziś bliższy patologii komuny w jaką Kaczyński, pis i zjednoczona prawica zamienia dziś w 2020 r. Polskę.
    Bo demokracji już nie ma – a czyja to wina ?
    Komu oddaliście władzę ? Tak, to dopiero początek…..
    Wszystkim mądrym kobietom wielki szacunek. Polki jesteście wspaniałe. Nie dajcie się nikczemnej sekcie złych, ciemnych, małych zacofanych ludzi dyktatury rydzykokaczystowckiej !
    Tak, to dopiero początek…..

    • Ciężko to nazwać mądrym kobietami skoro na czele ich protestu i za ich zgodą idzie gangster, który siedział w CIUPIE. To już umniejsza rangę Togo protestu. A tobie empatio, życzę, mniej emocji i nienawiści do PiS , bo po pierwsze : do TK poszło to z inicjatywy min. PSL, KUKIZ czy też KONFEDERACJI. Żeby nie wypowiadać się emocjonalnie, trzeba znać Konstytucję i genezę jej powstania. O tej słabości wiedział już tow. MILLER I KWASNIEWSKI, dlaczego więc tam nie stawiajcie świeczek? Chyba ,,że są one symbolem wyskrobanych dzieci.

     • Nie kłam nas To np. poseł pis z Poznania niejaki Bartłomiej Wróblewski aktywnie włączył się w prace na tą inicjatywą. Oczywiście z woli jego idola Jarosława Kaczyńskiego.

     • Dla kobiety-człowieka, która ma prawo do zadecydowania, czy chce urodzić swoje dziecko, by było szczęśliwe. . A nie nienarodzonego trupa zagrażającego jej życiu i zdrowiu i przyszłości kolejnych nienarodzonych dzieci .
      Kaczyński, Rydzyk, biskupi, kardynałowie – ich ten problem i empatia nie dotyczy.

 4. niko jak twoja kobieta urodzi niepełnosprawne, z defektami twoje dziecko, to co niko , kto będzie je wychowywać, ty, oddasz je do przytulku !!.Uwierz, że opieka os niepełnosprawnej przez 24h, przez 365 dni to jak niebo, a ziemia. I niko jak to się mówi nigdy nie mów nigdy i módl się aby ten dobrobyt nie dosięgnął ciebie twoich dzieci.

 5. Fajnie patrzeć jak nauczycielki, dzieciarnia, ludzie z malutkimi dziećmi idą za przestępcą. Poziom agresji lokalnej patologii, beneficjentek Mopsu aż paruje. Policja nie reaguje na brak dystansu, brak maseczek. Obrońcy konstytucji protestują kiedy zaczyna być ona respektowana. Brawa dla tatusiow niosacych swoje dzieci w marszu agresji. Cóż może teraz zjwdnoczycie się kiedy sanepid się odezwie

 6. Ludzie co wy za głupoty piszecie ?? Na przodzie marszu było głośno fakt ale tylko na przodzie, reszta szła w ciszy. Nie wyrzucajcie wszystkich do jednego worka. Nikt nie znał trasy protestu, nikt nie wiedział jak to będzie wyglądać ale każdy przyszedł na protest żeby wspierać kobiety i walczyć o prawa kobiet. Chwała ludzia za to że mają odwagę iść walczyć o swoje prawa, walczyć o normalną Polskę!! Lepiej wyjść z domu i coś robić niż siedzieć na dupie i narzekać. !!!!

 7. Aż wstyd mi, że jestem kobietą.
  Biedny Gryfów. Wyrazy współczucia dla Mieszkańców Miasta,
  którzy musieli na to patrzeć, czy tego słuchać. Tragedia.
  Poziom żenujący młodego pokolenia.
  Wstyd dla rodziców, wstyd dla szkół, które te dziewczyny pokończyły czy do których uczęszczają.
  Stracone pokolenie, wyedukowane i wychowane w gimnazjach, gimbusach,
  a na pewno bez Boga.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here