Sport dla najmłodszych. Jakie aktywności pokochają dzieci?

1
183
zdjęcie poglądowe

Dzieci mają w sobie wręcz niespożyte pokłady energii. Maluchy uwielbiają się bawić i potrzebują ruchu. Jakimi sportami warto je zainteresować, aby od najmłodszych lat mogło spędzać czas w przyjemny i pożyteczny sposób? Oto nasza lista najciekawszych aktywności!

 

Sporty zespołowe

Podczas trenowania sportów zespołowych Twoje dziecko może nawiązać nowe znajomości. W tym wypadku aspekt socjalny jest bardzo ważny. Treningi uczą rywalizacji, a przez to między innymi oswajaniem się z tym że czasem poniesie się w życiu porażkę. Dla wielu maluchów jest to również okazja do nabrania większej śmiałości. Zaznaczmy jednak, że sporty takie jak piłka nożna czy koszykówka to zajęcia dla pociech, które skończyły przynajmniej szósty rok życia. W teorii ich przygoda może rozpocząć się wcześniej, jednak zbyt małe dziecko może mieć trudności z odnalezieniem się w grupie.

Aktualnie w wielu większych miejscowościach istnieją szkółki sportowe, do których warto zapisać malucha. Pracują tam przeszkoleni pracownicy, którzy wiedzą, w jaki sposób trafić do najmłodszych. Same zajęcia mają wiele elementów zabawy, wynik nie jest sprawą pierwszorzędną. Oczywiście Twoje dziecko będzie potrzebować sportowych akcesoriów, takich jak koszulka, spodenki, obuwie oraz ochraniacze. Wszystkie te rzeczy oferuje sklep sportowy Sportano. Znajdziesz w nim wysokiej jakości produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o młodych sportowcach.

Pływanie

Pływanie jest bardzo praktyczną umiejętnością. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy okaże się ono przydatne. Podczas zajęć dziecko rozwinie mięśnie całego ciała, nauczy się prawidłowych postaw, spożytkuje w wodzie swoją energię. Dla wielu rodziców ważne jest również to, że sport ten wiąże się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem kontuzji. Co również istotne, pierwsze zajęcia można odbyt w naprawdę młodym wieku. W Polsce istnieją już nawet szkółki z lekcjami dla niemowlaków. Wówczas jako rodzic możesz dodatkowo budować więź z dzieckiem, ponieważ również będziesz uczestniczyć w zajęciach. Często, gdy maluch już podrośnie, decyduje się on na kontynuowanie swojej przygody z pływaniem, jednak już w bardziej zaawansowanej formie.

Jazda na rowerze

Kolejną ważną umiejętnością jest jazda na rowerze. Tak naprawdę nawet bardzo małe dziecko może mieć swój rowerek biegowy, a gdy podrośnie, nauczyć się jazdy na dwukołowym. Eksperci przekonują, że naukę jazdy można rozpocząć pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia. Wiele zależy od dojrzałości Twojego malucha oraz jego chęci do takiej aktywności. To również znakomita okazja do wspólnego spędzania razem czasu. Najpierw podczas nauki, a później podczas wspólnych rowerowych przejażdżek. Naturalnie musisz pamiętać o bezpieczeństwie dziecka. Zakup odpowiednie ochraniacze oraz kask, warto również zadbać o elementy odblaskowe. Wytłumacz również maluchowi, że czasem może się przewrócić, jednak nie musi się tym przejmować, ponieważ na samym początku to będzie od czasu do czasu się zdarzać. Nauczenie swojego dziecka jeżdżenia na rowerze będzie dla Ciebie powodem do dumy, a dla niego dowodem na to, ilu rzeczy jest w stanie się nauczyć, choć wcześniej mogło w siebie wątpić.

zdjęcie poglądowe

Taniec

Niektóre dzieci od małego uwielbiają wszelkie zajęcia ruchowe. Jeśli Twoje dziecko również wykazuje tego typu predyspozycje, pomyśl o zapisaniu go do tanecznej sekcji dziecięcej. To dobry sposób na to, aby Twój maluch mógł wyrazić swoje emocje i odstresować się. Oczywiście taniec ma również dobry wpływ na wyrobienie sobie koordynacji ruchowej. Co najlepsze, w szkołach odbywają się zajęcia z wielu różnych form tańca – nie trzeba ograniczać się do baletu czy klasyki. Dziś najmłodsi mogą bawić się przy dźwiękach muzyki latynoskiej czy hip-hopie. Najlepiej samemu zapytaj swoje dziecko o to, przy jakich dźwiękach czuje się najlepiej. Wyjaśnij mu również, że w razie czego będzie mogło udać się na inne zajęcia. Ważne jest to, aby taniec był dla niego wyłącznie przyjemnością.

Sporty walki

To zajęcia dla nieco starszych dzieci. Sztuki walki pozwalają nie tylko na ujście energii oraz nagromadzonych w sobie emocji, ale również pozytywnie wpłyną na umiejętność koncentracji, nabierania systematyczności oraz w budują pewność siebie. Karate, kung-fu, judo czy aikido przekażą również wiedzę odnośnie tego, jak odnosić się z szacunkiem do nauczyciela oraz kolegów. Oczywiście nie można zapomnieć również o poprawie zdolności fizycznych – lepsza koordynacja, zwinność i wytrzymałość to dodatkowe atuty tego typu zajęć. Ponadto dziecko z czasem nauczy się tego, jak obronić się w sytuacji zagrożenia. Nigdy nie wiemy, kiedy umiejętność samoobrony okaże się potrzebna. Jest to sport, w którym nasza pociecha może nawiązać nowe znajomości, lepiej odkryć samego siebie oraz nauczyć się dyscypliny. Nie musisz się również obawiać o urazy czy kontuzje. Te oczywiście obecne są w każdym sporcie, natomiast w przypadku zajęć dziecięcych lekcje są odpowiednio dopasowane do umiejętności najmłodszych. Poza tym wszystko odbywa się pod czujnym okiem instruktorów.

Z całą pewnością warto zachęcić swoje dziecko do uprawiania sportu. Jak pokazały niektóre z powyższych przykładów, może być to również dobra okazja do wspólnego czasu. Mamy nadzieję, że udało nam się podsunąć Ci do głowy kilka ciekawych pomysłów!

-/materiał partnera/-skazani

1 KOMENTARZ

  1. Moja córcia w ostatnim czasie jak wychodzimy na dwór lubi sobie pojeździć rowerkiem biegowym z Toyz, ewentualnie na hulajnodze. Jak trochę jeszcze podrośnie to z pewnością zapiszę ją na dodatkowe zajęcia, które sobie wybierze.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here