Rząd przedłuża obostrzenia. Będzie obowiązek noszenia maseczek

9
3312

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

 

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

 

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę – pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

 

9 KOMENTARZE

 1. Podobno ma też być zakaz przez Pierwszego Listonosza Polski Sasina odpieczętowywania przesyłek pocztowych bo na papierze wirus ten obecny żyje kilka dni a w środku koperty jeszcze dłużej.

  • Na szczęście, ja jakoś tak nie będę zaglądał do mojej skrytki pocztowej przez około 2 tygodnie, licząc od początku maja. No wiecie, jakoś tak nie będzie mi się chciało…

 2. Wszystko ma cel, więc trudno dyskutować w sytuacji gdzie każde bijące serce w człowieku to skarb bezcenny! Więcej wiary,optymizmu i wzajemnego szanowania sie! Nic nie dzieje się bez przyczyny więc zacznijmy od siebie-przejdźmy przez te dni dzielnie, odpowiedzialnie i słuchajmy własnego sumienia, a na pewno wszystko życie zweryfikuje oby każdy uśmiechnął się mówiąc warto było podporządkować się do sytuacji.

 3. Chciałabym w tym miejscu podziękować wszystkim kobietom ,dziewczynom i mężczyznom pracującym w sklepie Biedronka w Gryfowie Śląskim: jesteście naszymi bohaterami, pomimo pracy po wiele godzin, ton wyłożonego towaru, znoszenia fochów klientów, zawsze jesteście uśmiechnięci, pomocni, serdeczni i doinformowani. Zakupy w Waszym sklepie to przyjemność po mimo stania w kolejkach. Dziękujemy! Jesteście MEGA!! Panie z Lidla niech biorą z Was przykład, zkwaszone miny i opryskliwość ,nie nastawiają klientów pozytywnie. Zła organizacja przepływu klientów generuje olbrzymie kolejki, a sklep jest zamykany o 23:45 , gdzie komunikat o zamknięciu powtarzany byl w kółko od ok 23:00, chociaż powinien byc otwarty do 0:00, wszystkie panie sa na nie ,obojętnie o co człowiek zapyta,o promocjach żadna nic wie. Wieczornych zakupów nie polecam bo bark najważniejszych towarów . Ogólnie dramat a nie sklep. BIEDRONKA GÓRĄ

 4. W Lubomierzu w pawilonie sprzedawane są maseczki szyte, niewiadomo przez kogo dostarczane jak można dorabiac się na ludzkiej krzywdzie , dlaczego nie robią tego charytatywnie na przykładzie jednej Pani która szyje i rozdaje z dobrego serca za to jej DZIĘKUJEMY.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here