Rusza usuwanie szkód powodziowych. Zobacz, gdzie i których?

2
1092

Dwa i pół miliona złotych na usuwaniem szkód powodziowych na terenie powiatu lwóweckiego otrzymały Wody Polskie oddział z Lwówka Śląskiego.

 

Po serii powodzi, jakie przetoczyły się przez nasz region w lipcu i sierpniu 2021 roku Wody Polskie przystępują do usuwaniem szkód. A te są niemałe. Zniszczone mostki, przepusty i oberwane brzegi. Mieszkańcy, ale i władze zwracają uwagę także na wieloletnie zaniedbania, nagromadzenie mułu oraz zarośnięte krzakami i drzewami koryta. Teraz to w znaczniej mierze ma być doprowadzone do ładu.

„Wody Polskie priorytetowo traktują usuwanie szkód wynikających z przejścia fal wezbraniowych oraz powodziowych na terenach górskich.” – tłumaczy redakcji Lwówecki.info Jarosław Garbacz rzecznik prasowy PGW Wody Polskie we Wrocławiu.

 

Oczyszczą potok Srebrna

O podjęcie niezwłocznych działań mających na celu usunięcie skutków powodzi, ale i zadbanie o stan potoków zabiegali mieszkańcy gminy Lubomierz, tamtejsi radni i burmistrz. Mieszkańcy Pławnej wystosowali petycję, na sesjach rady miasta radni zwracali się do burmistrza z prośbą o pilną interwencję w tej sprawie. Władze Gminy pisały pisma. Jak tłumaczy nam wiceburmistrz Lubomierza Pan Adam Skrzydłowski w Wodach Polskich interweniowano i w sprawach usuwania szkód na potokach ale także i w sprawie konieczności oczyszczenia rowów melioracyjnych.

Zabiegi te najwyraźniej przyniosły pożądany skutek. Rzecznik PGW Wody Polskie przyznaje, iż trwa obecnie procedura postępowania przetargowego, która wyłoni wykonawcę prac naprawczych oraz usuwania uszkodzeń w obrębie cieku Srebrna w miejscowościach Pławna Dolna, Pławna Średnia, Pławna Górna w gminie Lubomierz oraz w miejscowościach Mojesz i Lwówek Śląski w gminie Lwówek Śląski.

Te roboty mają kosztować 1 mln 300 tysięcy złotych. Prace mają zacząć się na początku przyszłego roku.

 

Oczyszczą potoki Słotwina i Płóczka

To jednak nie wszystko. Na dniach mają rozpocząć się roboty na potoku Płóczka. Jak zapewnia rzecznik, Wody Polskie Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim mają zaplanowane prace związane z usuwaniem tam szkód powodziowych, gdzie do końca grudnia tego roku przeprowadzone zostaną prace dotyczące udrożnienia koryta cieku, zasypania wyrw, naprawy murów oporowych oraz wycinki drzew i krzewów. Koszt tych prac to 200 tysięcy złotych.

„Jednocześnie w Wodach Polskich trwa procedura postępowania przetargowego, która wyłoni wykonawcę prac naprawczych oraz usuwania uszkodzeń w obrębie Słotwina w miejscowościach Płóczki Górne, Nagórze w gminie Lwówek Śląski za 1 mln złotych. Przewidywany początek realizacji tych zadań to styczeń 2022 roku.” – wyjaśnia Jarosław Garbacz.

Na marginesie

W przypadku usuwania pozostałych szkód w regionie nadal nie ma nie tylko pieniędzy od Wojewody na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ale nie ma nawet decyzji w tej sprawie. Redakcja Lwówecki.info dwa tygodnie temu zwróciła się z zapytaniem do pana Wojewody. Dziś po raz drugi usłyszeliśmy, że odpowiedź zostanie niezwłocznie udzielona. Tej jednak nadal nie ma.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here