Pławna pod wodą. Zalanych także kilka innych miejscowości

15
17229

Dziesiątki zgłoszeń o pomoc, podmyte drogi, zerwane mostki, zalane domy, piwnice, zniszczone podwórka, woda porywała samochody. To wynik kilkunastominutowej nawałnicy, jaka przeszła nad regionem w środę późno wieczorem.

 

Pławna, Pilchowice, Wojciechów, Płóczki Górne, Płóczki, Dolne, Niwnice, Pasiecznik Oleszna Podgórska, … czy nawet Lwówek Śląski. To nadal otwarta lista miejscowości, których mieszkańcy ucierpieli w wyniku nawałnicy, jaka przeszła nad regionem w środę przed godziną 23. Wystarczyło kilkanaście minut ulewnego deszczu, żeby leniwe strumyki zamienić w rwące rzeki, których wody nie mieściły się w korytach.

Podtopienia w Pławnej

W Pławnej woda ze strumienia wylewała się na podwórka i niszczyła wszystko po drodze, zalewała piwnice, domy, zabierała samochody, podmywała asfalt na drogach, zabierała mostki. Straty są niewyobrażalne.

Jak mówią mieszkańcy, takiej wody nie było tu od co najmniej sześćdziesięciu lat. Sprzed jednego z domów woda porwała kilka aut. Dwa udało się odnaleźć – jeden samochód oparł się o drzewo, drugi wbił się pod mostek. Na odnalezienie kolejnych aut w nocy nie było szans. Nurt był tak silny, iż zabierał wszystko na co natrafił. Jednak z mieszkanek opowiada, iż swoje auto trzymała żeby wody jej go nie zabrała.

Strażacy odnotowali dziesiątki zgłoszeń. Łącznie kilkanaście zastępów straży pożarnej z PSP w Lwówku Śląskim i jednostek OSP prowadzi działania i pomaga poszkodowanym. Strażacy w pierwszej kolejności zajmują się wypompowywaniem wody.

Rano, jak woda całkiem opadnie przyjdzie czas na porządki i liczenie strat, a te są olbrzymie.

Mieszkańcy organizują już zrzutki na pomoc dla poszkodowanych. “Pomóż poszkodowanym przez nawałnicę!

15 KOMENTARZE

 1. nie ma się co dziwić – kiedyś o pobliskie rowy melioracyjne dbali tzw. dróżnicy – teraz NIKT tego nie pilnuje – wszystko zarosło – więc jak ma nie zalewać ?

 2. WOJCIECHOW TEZ zalalo i gdyby nie dzielni strazacy to ogrom zniszczen bylby wiekszy pracowali cala noc dziekujemy wam chlopaki.
  A gdzie sa wladze wioski soltys pytam sie ?

  /?

  /
  ”””””””””’
  ///////////////////////////////////////////

  ////////////////////////////////

  ??????????????????

 3. Rowy są od lat zaniedbywane!
  Nikt nie dba o koszenie, udrażnianie itp.
  Do tego dochodzi idiotyczna betonozacja placów, rynków itp.
  przykład: Lubomierz i Lwówek Śl. – mają całkowicie zabetonowany rynek!
  Idiotyczne pomysły oraz niedbalstwo istniejącej infrastruktury będzie coraz częściej doprowadzało do wylewania i większych uszkodzeń!

 4. Wiele razy upomniałam się u władz we Lwówku o czyszczenie rowów w Pławnej,ale metoda psychologii i rozkładania bezradnie rak to jedyna reakcja.Nikt w Pławnej o nią nie dba

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here