Zalane domy, zniszczone samochody, podmyte drogi …

5
8677

Starosta Lwówecki powołał sztab kryzysowy. Straty już dziś szacowane są na dziesiątki milionów złotych. Strażacy interweniowali już w ponad 70 przypadkach i ich praca jeszcze się nie skończyła.

 

Zalane zostały domy, studnie, woda zniszczyła podwórka zabierając z nich wszystko, co stanęło jej na drodze. Silny nurt w kilkunastu miejscach podmył drogi i zerwał mostki.

Nieprzejezdna jest droga Pławna – Lubomierz, gdzie woda podmyła przyczółki mostu i zerwała sporą część asfaltu Dopiero jutro eksperci zadecydują, czy będzie możliwy przejazd samochodów osobowych jedną stroną drogi, czy most będzie wymagał zamknięcia do czasu zakończenia jego odbudowy.

Niewiele lepsza sytuacja jest w Płóczkach Dolnych i Płóczkach Górnych. Tam również w kilku miejscach woda podmyła drogi, w tym drogę wojewódzką Lwówek Śląski – Gryfów Śląski.

Woda nie oszczędziła także Lwówka Śląskiego. Tak wyglądał dziś rano teren przy markecie Netto. Parking pokryty jest błotem. Na sąsiednim podwórku samochody nadal stoją w wodzie.

Ucierpiała także droga krajowa nr 30.

Samorządowcy liczą straty i zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na odbudowę zniszczeń. Nie inaczej jest z mieszkańcami. Dziesiątki, a może i nawet setki gospodarstwa w mniejszy, lub większy sposób ucierpiały w wyniku nawałnicy. W Pławnej jedna z rodzin opowiadała nam, iż woda zalała piwnicę, w której był nowy piec i opał. W innym z gospodarstw w domu wody było po kolana. W kolejnym nurt porwał i zniszczył kilka samochodów. Jedna z mieszkanek straciła kury, kaczki, a deszczówka z błotem zniszczyły jej ogród.

Dla wszystkich tych mieszkańców straty są bardzo znaczące. Co gorsze nie każde gospodarstwo było ubezpieczone.

Od godziny 23 w dniu wczorajszym strażacy wyjeżdżali już do ponad 70 interwencji. Druhowie z OSP jak i strażacy z PSP w Lwówku Śląskim cały czas działają. Ich praca polega głównie na wypompowywaniu wody z piwnic i zalanych pomieszczeń. W działaniach oprócz lwóweckich strażaków udział biorą także OSP Lubomierz, OSP Milęcice, OSP Chmieleń, OSP Pasiecznik, OSP Wojciechów, OSP Golejów, OSP Wleń, OSP Płóczki Górne i OSP Chmielno.

Strażacy działali i nadal działają w Pławnej, Lwówku Śląskim, Brunowie, Płóczkach Górnych, Płóczkach Dolnych, Pasieczniku, Wojciechowie, Golejowie, Pilchowicach, … Lista miejscowości, których mieszkańcy ucierpieli jest cały czas otwarta. Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Lwówku Śląskim cały czas przyjmuje kolejne zgłoszenia.

Mieszkańcy organizują już zrzutki na pomoc dla poszkodowanych. “Pomóż poszkodowanym przez nawałnicę!

Obejrzy wideo

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here