Rusza budowa sieci światłowodowej

16
6152
internet kable serwer
zdjęcie poglądowe

Rusza budowa sieci światłowodowej. Dla mieszkańców to szansa na dostęp do szybkiego i stabilnego internetu, stanowiącego dziś ważny element życia codziennego i komunikacji międzyludzkiej.

 

Co to jest światłowód?

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych bez zakłóceń za pomocą fali świetlnej z prędkością nawet do kilku Tb/s (terabitów na sekundę). Łącze światłowodowe zapewnia dużą odporność na zakłócenia zewnętrze, takie jak warunki atmosferyczne, dzięki czemu połączenie jest bardziej niezawodne.

W praktyce oznacza to możliwość pobierania dużych plików, oglądania filmów czy wykonywania innych czynności wymagających wykorzystania sporej ilości danych.

Wykluczenie cyfrowe

Pierwotne wykluczenie cyfrowe, rozumiane jako niekorzystanie z internetu (z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy itp.) dotyczyło w 2020 r. w Polsce aż 3,8 mln osób. 96% osób pierwotnie wykluczonych cyfrowo stanowiły osoby w wieku 45-74 lat.

Internet w powiecie lwóweckim

W powiecie lwóweckim nadal wiele miejscowości nie ma dostępu do internetu, a te które mają, mają dostęp do bardzo przestarzałych sieci, bądź korzystają z internetu radiowego. Takie połączenia są powolne i mało stabilne.

Światłowód w powiecie lwóweckim

W najbliższym czasie kolejne miejscowości w powiecie lwóweckim mają zyskać dostęp do sieci światłowodowych. Szybki internet powinien pojawić się w gminie Mirsk, prace mają także ruszyć w gminie Wleń.

Światłowód w gminie Wleń

Operator telekomunikacyjny – firma Orange Polska w ramach programu likwidacji wykluczenia cyfrowego będzie prowadzić w Gminie Wleń inwestycję polegającą na dostarczeniu internetu za pomocą światłowodu do miejsc nie posiadających tej infrastruktury.

W wyniku tej inwestycji do końca 2026 roku wszystkie miejscowości Gminy Wleń mają być zaopatrzone w połączenie światłowodowe. Projekt jest już w realizacji.

Zakres inwestycji w gminie Wleń to 427 punktów adresowych, tym:

 • Przeździedza 29 punktów adresowych / 34 gospodarstwa domowe
 • Pilchowiece 79 punktów adresowych / 110 gospodarstwa domowe
 • Bystrzyca 53 punktów adresowych / 56 gospodarstwa domowe
 • Bełczyna 39 punktów adresowych / 39 gospodarstwa domowe
 • Radomice 38 punktów adresowych / 50 gospodarstwa domowe
 • Klecza 41 punktów adresowych / 44 gospodarstwa domowe
 • Marczów 19 punktów adresowych / 19 gospodarstwa domowe
 • Wleń 58 punktów adresowych / 103 gospodarstwa domowe
 • Łupki 15 punktów adresowych / 15 gospodarstwa domowe
 • Strzyżowiec 38 punktów adresowych / 42 gospodarstwa domowe
 • Nielestno 14 punktów adresowych / 14 gospodarstwa domowe
 • Modrzewie 4 punktów adresowych / 4 gospodarstwa domowe

Ostrzeżenie

W związku z powyższym Gmina Wleń zwraca się do mieszkańców z prośbą o udzielenie wsparcia pracownikom, którzy w imieniu firmy Orange będą realizować to zadanie. Jednocześnie informuje, że w związku z realizacją tego zadania nie będą pobierane żadne zaliczki ani opłaty.

Oszustwo

Próba pobrania jakichkolwiek opłat oznaczać będzie próbę oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

16 KOMENTARZE

 1. mieli to zrobić do 2012 roku, od tego czasu płacą kary do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. od 12 lat w tym kraju obowiązują przepisy, nakazujące budowania sieci światłowodowych. Tylko, że urzędy tworzą kary tak niskie, że ekonomicznie podchodząc do tematu, taniej jest takiemu np Orange, płacić kary, niż podnosić standardy swojej infrastruktury. Czemu zaczynają? Bo opłacalność płacenia kar przestaje się po tych 12 latach już kalkulować. Więc to żadna rewolucja a czysta ekonomia, rządzący dobrze wiedzą jak ustawiać kary a ukarani dobrze wiedzą, do jakich kwot tych kar są w stanie zgodzić się na ich płącenie…… POLSKA

 2. U mnie gmina dostała dofinansowanie zrobili na osiedlu ale nie wszystkim i kasę pewnie zawinęli za całość. A ja teraz nie mam możliwości się podłączyć a kałem mam 1.5m od domu. Złodzieje

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here