Koronawirus: Nowe restrykcje jeszcze w tym tygodniu

5
3697

Epidemia koronawirusa nie słabnie. Minister Łukasz Szumowski zapowiedział kontrole. Do akcji wkroczy policja i sanepid.

 

Kontrole w sklepach

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski był dziś gościem na antenie Radiowej Jedynki, gdzie zapytany o planowane działania w związku z rosnącą liczbą zakażonych COVID-19 przyznał, iż jego zdaniem, to nie jest druga fala a raczej falowanie

– Trudno powiedzieć, że to jest druga fala, to jest raczej takie falowanie – przyznał polityk, tłumacząc, że obecna sytuacja to efekt rozluźnienia i ogniska w kopalniach oraz dużych zakładach pracy:

– Mamy parę ognisk ze spotkań rodzinnych, wesel. Druga rzecz to duże ogniska, kopalnie, zakłady produkcyjne – mówił szef resoru zdrowia, który przypomniał, że wciąż istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa

– Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki – powiedział minister dodając, że oprócz maseczek można nosić także przyłbice:

– Jeśli ktoś czuje dyskomfort nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę – zauważył Szumowski i zapowiedział, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach.

– Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – powiedział Szumowski, który poinformował także o wzmożonych kontrolach w sklepach:

– Zaczynamy w tym tygodniu – zapowiedział.

Minister podkreślił, że kontrole mają być prowadzone przez policję i służby sanitarne. Sprawdzany ma być zarówno personel sklepu, jak i klienci. Konsekwencje to surowe mandaty dla osób lekceważących restrykcje.

Kontrole wesel

Łukasz Szumowski zapowiedział również zmiany w legislacji, które mają umożliwić kontrolę liczby gości weselnych. – Będziemy proponować rejestrację dużych spotkań, wesel po to, byśmy mogli łatwiej przeprowadzić dochodzenie epidemiczne potem – tłumaczył polityk.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju

Dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażonych. „Mamy 575 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (146), wielkopolskiego (98), mazowieckiego (82), małopolskiego (78), podkarpackiego (42), pomorskiego (20), łódzkiego (20), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (13), lubuskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), świętokrzyskiego (8), opolskiego (3), warmińsko-mazurskiego (1).” – tłumaczy resort zdrowia, który informuje także o jednej osobie, która zmarła: „Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 76-K Grajewo. Osoba ta miała choroby współistniejące.”

W kraju od początku epidemii zakażonych koronawirusem zostało już 47.469, a 1.732 osób zmarło.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie dolnośląskim

Dziś w województwie dolnośląskim mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz powiatów: oleśnickiego, strzelińskiego, kłodzkiego, oławskiego, ząbkowickiego i trzebnickiego.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie

W powiecie lwóweckim nadal mamy jedną osobę zakażoną wirusem COVID-19.


Koronawirus w zakładzie karnym w Zarębie?

5 KOMENTARZE

  1. Zgłosić należało by, jak ktoś to widzi. Dlatego tam wiele osób nie chodzi bo strach! Też tam nie robię zakupów i odradzam innym. Tam tak jest od początku otwarcia sklepu. Żenada!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here