Rodzice uczniów muszą sfinansować papier toaletowy i mydło w szkole?

26
2289
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Rodzice jednej z podstawówek w regionie otrzymali od dyrekcji prośbę o zapewnienie dzieciom papieru toaletowego, mydła i ręczników papierowych. Rodzice nie kryją oburzenia.

 

 

Chyba wszystkich dotykają konsekwencje obecnej sytuacji gospodarczo- politycznej. Rosną raty kredytów, ceny energii, paliwa, żywności i to w zastraszającym tempie. Mimo że w Polsce edukacja jest bezpłatna, to każdy rodzic wie ile trzeba wydać, aby dziecko do szkoły odpowiednio zaopatrzyć. Nie wspominając o wycieczkach, czy szkolnych festynach, na które najpierw trzeba “za swoje” ciasto upiec, a później je kupić. Większość rodziców chętnie sięga do portfela, aby wesprzeć szkołę i przyczynić się do poprawy warunków dzieci, czy zakupić pomoce naukowe. Jednak spora część rodziców nie kryje, iż irytuje ich to ciągłe dokładanie.

Z niecodzienną propozycją do rodziców zwróciła jedna z lubańskich podstawówek. Rodzice dostali wybór – albo środki czystości zakupią sami, albo zostaną zakupione z “klasowych” pieniędzy, wiec finalnie i tak koszty poniosą rodzice. Sprawę ujawnił portal eLuban.pl do którego zwrócili się oburzeni czytelnicy, czytaj rodzice, którzy mówią, że są pewne granice tego dokładania.

„To już chyba przesada, jak szkoła może funkcjonować, jak nie może zapewnić podstawowych środków higienicznych?” – wspomina jedna z matek.

 

 

Jak wynika z wiadomości przekazanej rodzicom uczniów SP2 brak podstawowych środków higieny jest spowodowany remontem placówki:

„Witam serdecznie drodzy rodzice, Pani Dyrektor poprosiła o pomoc sanitarną dla szkoły głównie chodzi o papier toaletowy, mydło w płynie i ręczniki papierowe. Bardzo Was proszę o wsparcie, ta sytuacja wyszła przez remont, który odbywa się w naszej szkole. I teraz pytanie do Was czy chcecie zakupić to z klasowych pieniędzy, czy każde dziecko przyniesie coś od siebie, pozdrawiam” – czytamy w wiadomości.

Inny rodzic kontaktując się z lubańskim portalem zwraca uwagę, że w prośbie jest mało prośby, bo od razu założono, że w takiej lub innej formie środki higieniczne sfinansują rodzice. Co też nie jest chyba w porządku, przecież rodzice to nie jest niewysychające źródło finansowania.

 

 

Rzeczywiście w placówce trwa remont, który generuje coraz większe koszty, jeżeli chodzi o codzienne utrzymanie czystości, bo wydatki na ten cel wzrosły dwukrotnie. Co prawda w szkolnym budżecie jest jeszcze niewielka kwota, ale na pewno nie wystarczy do końca roku. Dyrekcja, chcąc zabezpieczyć budżet i utrzymać właściwe warunki sanitarne, szuka dodatkowych środków u sponsorów i poprosiła też o wsparcie rodziców. Jak podkreślała w rozmowie dziennikarzami Izabela Rożko – „Moja prośba była prosta – kto może, kto chce, absolutnie to nie przymus”.

Jednak z treści wiadomości wystosowanej do rodziców nie wynika, iż jest to dobrowolna prośbą, bo jeżeli ci nie dołożą, to zakupy zostaną poczynione z pieniędzy klasowych.

26 KOMENTARZE

   • Droga Aniu,wyrzuć z tego zdania głupie słowo “niby”. A tak już serio to za tamtych czasów słońce inaczej świeciło. Za tamtych czasów ja jako emeryt za swoją emeryturę kupiłem około 2,5 tony dobrego węgla a teraz-ohohohohoho. Emerytura to równowartość 0,5 tony węgla z tą też różnicą jeżeli jeszcze się go dostanie.Jeżeli ktoś tej różnicy w pieniądzach nie widzi to faktycznie jak powiedział wielki prezes należę do tych nierozgarniętych. Dla mnie tu się kończy dyskusja,koniec,kropka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Sprawdź po nazwiskach czy nie istniała. Tyle, że pod inną nazwą. PZPR. Dla zachowania władzy podzielili się na dwa niby opozycyjne obozy, ale dla liderów nie ma różnicy czy wygra PO czy PiS. Od ’89 wciąż ta sama grupa władzy siedzi w sejmie. Co za różnica pod jaką flagą.

   • JPRDL…. Od 8 lat rządzi PiS a ta dalej o PO… Powołaj się jeszcze na Jana III Sobieskiego może…. Bo on też rządził…
    Wszystko co się dzieje w tym kraju obecnie jest zasługa PiSowskiej ekipy rządzącej… WSZYSTKO !
    Niech to w końcu dotrze !

    • Pełna zgoda! Ja pamiętam jak w 2015 roku początek października i w nocy (anomalia) spadł na kilka godzin śnieg i drzewa,które jeszcze miały zielone liście nie wytrzymały tej czapy śniegu i zaczęły się łamać konary na linie przesyłowe prądu. Wtedy w telewizji wystąpiła kandydatka na premiera Szydło. Powiedziała,że jak oni będą rządzili to nie dopuszczą do takiej sytuacji aby setki tysięcy obywateli nie miało prądu. Niektórzy się śmiali,że Szydłowa będzie rozmawiała ze śniegiem. Podobnie jak rozpoczął się w 2008 roku światowy kryzys finansowy i zaczęło wzrastać bezrobocie i mimo,że Polska wtedy poradziła w Europie najlepiej z tym kryzysem to faktycznie można powiedzieć,że te dwa zjawiska były za rządów PO-PSL. Tu napisałeś bardzo celująco to wszystko co się dzieje w Polsce od 2015 roku jesieni tu i teraz to wszystko zasługa tylko i wyłącznie PiS.To oni rządzą a swojej “wysoko rozgarniętej” gawiedzi jak mówił prezes chcą wmówić,że to jeszcze PO-PSL mimo dwukrotnie przegranych wyborów nie oddali władzy PiSowi.

 1. a dla mnie jest oczywiste, że papier i mydło mogę mieć swoje. Zawsze przecież może się zdarzyć, że ktoś przede mną zużyje ostatni kawałek… i co wtedy?
  Rodzicom się poprzewracało w… głowach.

 2. Drodzy obywatele. Z waszych podatków finansowane są pensje ukraińskich pracowników budżetowych, zapłaciliście miliardy za broń oddana za darmo na Ukrainę, finansuje cię 500 plus setką tysięcy ukraińskich dzieci a swoim pociechom nie chcecie do szkoły kupić mydła i papieru toaletowego?

 3. Wiadomość z Lubania obliczona na sensację.Co to za dyrektor który nie radzi sobie z funkcją . Może niech zacznie od kierownika szaletu publicznego.Jest to albo nieudolność albo celowe działanie tzw.inteligencji sympatyków PO na wywołanie kolejnego zamętu .Jak było stać na remont to środki czystości to są minimalne środki.A przede wszystkim miasto finansuje szkoły bez względu na to kto z jakiej opcji politycznej są władze gmin i miast

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here