Reaktywują kolej przez Świerzawę do Marciszowa?

0
972
fot.: Klej Doliny Bobru /fot.: © Lwówecki.info/

Podczas spotkania władz samorządowych i przedstawicieli PKP w złotoryjskim ratuszu w dniu 17 września br. w sprawie przejęcia linii kolejowej do Lwówka Śląskiego podano informację, że władze sejmiku dolnośląskiego planują przejąć linię z Jerzmanic-Zdroju przez Świerzawę do Marciszowa i na niej również przywrócić połączenia pasażerskie – podał portal złotoryjanie.pl, który o komentarz w sprawie reaktywacji linii kolejowej zapytał radnego Rady Miejskiej w Świerzawie Jakuba Jagiełło

Linią kolejową nr 312 Marciszów – Jerzmanice-Zdrój Zarządza PKP PLK. Długość linii wynosi ok 37 km, sama sieć trakcyjna istnieje jedynie na odcinku Krzeniów-Jerzmanice Zdrój. 5 lutego 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 312 między Jerzmanicami-Zdrojem a Wojcieszowem Górnym i 776 między Wojcieszowem Górnym a Marciszowem.

Reaktywacja połączenia kolejowego w Gminie Świerzawa byłby z pewnością dużym ułatwieniem dla mieszkańców oraz szansą na rozwój, w tym na przyciągnięcie większej liczby turystów. Samo przejęcie linii to jedno. Tutaj w grę wchodzą ogromne środki na wymianę torowiska, przebudowę wiaduktów aż do uruchomienia połączeń. Pamiętam, jak miałem okazję pojechać wiele lat temu pociągiem z Jerzmanic Zdrój do Wrocławia przez Legnicę … jadąc wtedy pociągiem 40km/h po starym torowisku. Podróż zajęła bardzo długo i na pewno busem dojechałbym na miejsce szybciej. Chętnie podróżuje Kolejami Dolnośląskimi, które jeżdżą szybciej i widzę, że wielu pracowników oraz studentów chętnie korzysta z tej formy transportu, unikając w ten sposób korków na A4 czy przy samym wjeździe do Wrocławia. Ostatnio podczas rozmowy z mieszkańcami Świerzawie poruszyliśmy problem połączeń kolejowych. Jest to temat, który powraca jak bumerang i mam nadzieję, że nie tylko ze względu na zbilżające się wybory parlamentarne. Potrzebę reaktywacji tej linii 312 Marciszów – Jerzmanice-Zdrój zgłaszałem w 2014 r. podczas konsultacji nad Planem Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyłem wtedy również w warsztatach na temat wytycznych transportowych dla Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, dla którego reaktywacja połączeń kolejowych w Zagłębiu Miedziowym była jednym z priorytetów rozwoju naszego regionu. Podobno był pomysł poprzednich władz samorządowych gminy Świerzawa, aby na obecnych torowiskach zrobić trasy rowerowe. Biorąc pod uwagę powstanie single trucków to może jednak dobrze, że do takiej inwestycji nie doszło, gdyż pojawia się „światełko w tunelu” i może w przyszłości pociągi znów będą jeździły przez Świerzawę.” – wyjaśniał świerzawski radny.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here