Publicznie wychwalał atak Rosji na Ukrainę. Jest akt oskarżenia

17
1438
zdjęcie poglądowe © Lwówecki.info

Inwazja Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku. To wówczas decyzją prezydenta Władimira Putina nastąpiła eskalacja trwającej od 2014 roku wojny, którą rozpoczęła interwencja militarna na Krymie i jego aneksja.

 

 

W pierwszych dniach napaści przez Rosję na Ukrainę jedne z mieszkańców Głogowa publicznie, w mediach społecznościowych wychwalał atak. Jego post dotarł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Ustalenia śledztwa

Jak wskazuje Prokuratura Okręgowa w Legnicy przestępcze zachowanie oskarżonego miało miejsce w okresie od 28 lutego 2022 roku do 4 marca 2022 roku w Głogowie, gdzie oskarżony mieszka. Z ustaleń śledczych wynika, iż w tym okresie Henryk M. przy użyciu posiadanego telefonu komórkowego, za pośrednictwem Internetu, na portalu Facebook, publicznie pochwalał wszczęcie i prowadzenie wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Jak wynika bowiem z ustaleń śledztwa, oskarżony umieszczał swoje wpisy i komentarze dotyczące wskazanego tematu, w tym miedzy innymi nazywając prezydenta Federacji Rosyjskiej „chorążym pokoju” twierdząc, że to Ukraina ma zniszczyć Ruś, nazywając napastniczą wojnę przeciwko Ukrainie militarną akcją specjalną, którą Federacja Rosyjska próbuje ”przeciwdziałać obłąkańczej przyszłości” oraz życząc tej akcji powodzenia.

Zawiadomienie o przestępstwie w niniejszej sprawie zostało złożone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura potwierdza, iż w przekazanych materiałach wskazano, że wypowiedzi uczestnika forum internetowego Henryka M. zawierają treści bezpośrednio wyrażające poparcie agresji rosyjskiej na Ukrainę, która – zgodnie z rosyjską narracją – określana jest jako „militarna akcja specjalna”, co potwierdziło przeprowadzone śledztwo. Śledczy wskazują, iż dowodami obciążającymi oskarżonego w tej sprawie są miedzy innymi dokumenty przekazane przez ABW, zabezpieczony telefon komórkowy należący do Henryka M. oraz opinia biegłego z zakresu informatyki.

 

 

Oskarżony

„Jak ustalono w toku śledztwa, Henryk M. udziela się na portalach społecznościowych. Oskarżony ten ma poglądy lewicowe, komunistyczne. Po wszczęciu przez Federację Rosyjską w lutym 2022 roku wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, na portalu Facebook, publicznie pochwalał wszczęcie i prowadzenie tej wojny przez Federację Rosyjską w ten sposób, że umieszczał wpisy i komentarze dotyczące wskazanego tematu o treściach przytoczonych wyżej, którym to zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości i o przestępstwa wojenne, o które został oskarżony w niniejszej sprawie.” – wyjaśnia Lidia Tkaczyszyn – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, która dodaje, iż przesłuchany w charakterze podejrzanego Henryk M. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz odmówił składania wyjaśnień.

Akt oskarżenia

Prokurator Rejonowy w Głogowie skierował w miesiącu grudniu bieżącego roku do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Henrykowi M. o przestępstwo publicznego pochwalania wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Jest to przestępstwo przewidziane w polskim kodeksie karnym w rozdziale przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz o przestępstwa wojenne.

Zagrożenie karą

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

17 KOMENTARZE

  1. Do tych co nie rozumieją co innego jest wolność słowa a co innego propagowanie i popieranie wojny, mordowanie niewinnych it’d wolnością słowa jest to że napiszę iż macie mały stopień inteligencji skoro nie rozumiecie jakie są różnice i za co zatrzymali tego rycyfustę.

    • Dokładnie. Prorosyjskie trole w necie to ich V kolumna. Nie można im odpuszczać – szerzenie poparcia dla krwawej napaści na sąsiedni kraj to propagowanie przyzwolenia dla ich bestialstwa. Proponuję – niech Henryk M. wyemigruje do “ulubionego” kraju i niech tam się udziela. Ale chyba ma jeszcze resztki oleju w głowie, bo troluje w Polsce:)

  2. Ludzie co to ma być gość ma swoje zdanie i niech nawet sobie czy jak to inni twierdzą propaguje wojnę i taki gość czy tacy ludzie już mają wyroki i mają iść siedzieć a Putin który jest wszystkiemu winny i jego ludzie nawet nie mają żadnych oskarżeń tylko jakieś dziwne sankcje polska pewnie dalej kupuje węgiel gaz czy ropę od nich. Co to ma byc

  3. Jaka wolność słowa? To popieranie wojny ludobójstwa morderstw gwałtów na ludności cywilnej . Takich debili pokroju tego typa wysłać do Rosji niech służy pokornie Putinowi .A tych co domagają się wolności słowa zabrać na wycieczkę na Ukrainę niech zobaczą co to wojna , dobrze się wykłucac o bzdury jak się siedzi w ciepłym domku przy telewizorku najedzony i bezpieczny ,prawda?

  4. Brawa dla abw!. Mnie przez 4 lata podchodzili i goovno zrobili… a konkretnie wpłynęli na pewien sąd, abym jako przeciwnik PiSu przegrywał sprawy. Oto, trwa mać, demokracja i niezawisłe sądownictwo.

    • Zapisz się do wojska i powiedz tam że jesteś za ruskimi i putinem, to co ci odpowiedzą ? wszyscy ci przytakną? tak masz rację? Czy ty myślisz ,zero myślenia,bezmózg.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here