Wielkie wyróżnienie dla Szkoły w Rakowicach Wielkich

6
1613

Działania szkoły w Rakowicach Wielkich w zakresie nowoczesnych technologii i kształcenia jutra dostrzeżone zostało na arenie krajowej.

 

 

 

Dzisiejszy świat poprzez nieustający rozwój technologii wymusza ciągłe uczenie się i dostosowywanie do zmieniających się warunków życia i pracy. Zdobyty w ramach systemu edukacji zawód nie wystarcza już, by zapewnić stabilne zatrudnienie w całym okresie aktywności zawodowej. Coraz większego znaczenia nabywają wysokiej, jakości kwalifikacje, których zestawy umożliwiają wykonywanie zadań zawodowych łączących najczęściej różne obszary kompetencyjne.

Technologia idzie tak do przodu, że my, jako szkoły musimy wdrażać ją, ponieważ nasi uczniowie za moment będą na całkiem innym rynku pracy, niż jest teraz. Będą nowe zawody, nowa technologia i my musimy w tym kierunku działać. – zwraca uwagę Pani Mariola Wasilewska Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Umiejętne dostrzeżenie i przewidzenie nadchodzących zmian, wykreowanie możliwych scenariuszy przyszłości i zbudowanie na ich podstawie innowacyjnych rozwiązań pozwoli na przygotowanie się na nowe reguły gry i otworzy na nadchodzące możliwości. Dyrekcja i nauczyciele ZSET dostrzegają nadchodzące zmiany a dzięki realizowanym przez szkołę projektom dają uczniom możliwość poszerzenia kwalifikacji, zdobycia dodatkowych umiejętności, zawodów.

– Od 2019 roku z sukcesem zakończyliśmy siedem projektów unijnych. Pojedynczy projekt jest na około 250- 300 uczniów. Rocznie jesteśmy w stanie zrealizować od 20 do 30 kursów zawodowych, kwalifikacyjnych i kompetencyjnych. Chcemy wyposażyć naszego ucznia w kilka zawodów. – wyjaśnia Pani Wicedyrektor Mariola Wasilewska ZSET, która podkreśla, iż kursy te kończą się egzaminem i otrzymaniem przez kursanta certyfikatu honorowanego w całej Unii Europejskiej.

Absolwent szkoły w Rakowicach Wielkich oprócz np. technika żywienia i usług gastronomicznych, może mieć także ukończone kursy; przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i z zasadami zdrowego żywienia, serwis napoi mieszanych i alkoholi, kurs prawa jazdy… Dzięki temu dla pracodawcy będzie on bardziej atrakcyjny, od tego, który ma zrobiony tylko sam zawód.

Oprócz klasycznych kursów szkoła już dziś nastawia się kursy przyszłości, kursy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, czy kursy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

– Będzie to na przykład kuchnia molekularna, czyli ciekły azot, metoda sferyfikacji, czy sous vide. Tego nie ma w podstawie programowej. – wskazuje Pani Agnieszka Cieśla- Jadach nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w szkole w Rakowicach Wielkich, która dodaje, iż projekty są już złożone i szkoła czeka na ich rozstrzygnięcie.

– Bardzo dużo tych kursów, które pilnujemy przy realizacji tego nowego projektu zostało zaplanowanych z wykorzystaniem tych nowoczesnych technologii i z okularami VR – dodaje Pani Wicedyrektor.

Co warto podkreślić, to rakowicka placówka od lat współpracuje z uczelniami wyższymi, podpatrując i przenosząc na nasz grunt ich doświadczenia.

– Te nowoczesne technologie realizujemy także poprzez współpracę z uczelniami wyższymi. Jeżeli uczelnia przyjeżdża do nas, robimy eventy naukowe, czy zapraszamy inne szkoły współpracujące z nami, szkoły średnie, to też zapoznajemy naszych uczniów właśnie z tą nowoczesną technologią. Planując sprzęt na doposażenie też staramy się, aby ten sprzęt był już z wykorzystaniem tych umiejętności, które uczeń będzie wykorzystywał w życiu zawodowym – podkreśla Pani Wasilewska.

Nastawienie szkoły w zakresie nowoczesnych technologii i kształcenia jutra dostrzeżone zostało na arenie krajowej. Szkoła w Rakowicach Wielkich, jako jedyna szkoła średnia w Polsce (było jeszcze CKU z Grudziądza) została zaproszona na konferencję pn.: „Kompetencje jutra – Lublin inspiruje przyszłość”. Program powstał z inicjatywy Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin we współpracy z sektorem nowoczesnych usług biznesowych, lubelskimi uczelniami wyższymi oraz środowiskiem edukacyjnym. Podczas międzynarodowej konferencji omawiano m.in. funkcjonowanie systemu edukacji i kształtowanie kompetencji. W konferencji wzięło udział ponad 200 osób. Reprezentantkami Rakowic Wielkich były panie: Mariola Wasilewska oraz Agnieszka Cieśla-Jadach.

Konferencja była skierowana do bardzo dużej grupy odbiorców. Byli to przedstawiciele różnych firm międzynarodowych, przedstawiciele instytucji edukacyjnych, akademickich, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów terytorialnych i oczywiście wszystkie osoby zainteresowane tematyką dotyczącą kompetencji przyszłości, kompetencji jutra. – wyjaśnia Pani Mariola Wasilewska Wicedyrektor Szkoły w Rakowicach Wielkich, która brała udział w panelu dyskusyjnym.

zdjęcie: Miasto Lublin
zdjęcie: Miasto Lublin

– My, jako szkoła, oczywiście za pośrednictwem organu prowadzącego, realizujemy projekty unijne i realizujemy tych projektów bardzo dużo. Te instytucje zauważyły nas w tym wszystkim. Zauważyły, że realizujemy bardzo dużo zadań i zaprosiły nas do takiej dyskusji panelowej na temat kształcenia kompetencji przyszłości, wykorzystania sztucznej inteligencji, nowoczesnych technologii, jak to dzieje się w szkołach średnich i jak my chcemy realizować te zadania w przyszłości. – wspomina Wicedyrektor.

– Było to w mojej ocenie bardzo duże wyróżnienie za to, że jakość prowadzonych tu zadań, ich realizacja i zaangażowanie nauczycieli jest gwarantem tego, że my prawidłowo kształtujemy młodzież w zakresie ich przyszłości. – podkreśla Pan Marek Łukasik Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich, który wspomina, iż to nie była pierwsza taka ważna konferencja, na którą zaproszeni byli przedstawiciele rakowickiej szkoły.

Pan Dyrektor zwraca uwagę, iż realizacja tych kierunków i zadań nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia, na jakie może liczyć szkoła.

– Bez wsparcia Powiatu, bez zaangażowania ludzi z Powiatu, bezpośrednio Zarządu, realizacja takich projektów nie byłaby możliwa. Druga sprawa to są nasze pomysły i nasi ludzie. My mamy wizję rozwoju szkoły, jasno sprecyzowaną na wiele lat do przodu. My nie mamy naszych zadań określonych kadencyjnością, bo to nie na tym rzecz polega. My myślimy, co będzie za 5 lat, co będzie za 10 lat w zakresie nie tylko kształcenia młodzieży, ale też rozwoju szkoły i z tej wizji z tej dyskusji, z tej wspólnoty, którą my tutaj tworzymy rodzą się pewne pomysły. – wskazuje Pan Dyrektor Marek Łukasik.

Nasi pradziadkowie, dziadkowie korzystali z kałamarzy i liczydeł, nowością dla naszych rodziców były długopisy i elektroniczne kalkulatory. Na początku lat 90- tych w szkołach pojawiły się pierwsze komputery. Dziś nikt nie wyobraża sobie, by młody człowiek nie potrafił się nimi posługiwać. A już wkrótce nikt nie będzie w stanie wyobrazić sobie edukacji bez wsparcia wirtualnej rzeczywistości. Dobrze o tym wiedzą w szkole w Rakowicach Wielkich, gdzie już teraz wirtualna rzeczywistość wspiera kształcenie.

6 KOMENTARZE

  1. Ale gdzie ten sukces i wyróżnienie? Rynek pracy weryfikuje i to bardzo mocno absolwentów. A ilu z uczniów zdaje egzamin praktyczny, ilu z uczniów zdaje maturę? Nie mówmy o % przystępujący/zdający bo spora część może nie przystąpić do zdawania i nie być w statystyce. Ilu uczniów klas ostatnich zdało maturę? Były takie dane i wcale dobrze ta nowoczesna szkoła nie wypadła. Wbrew propagandzie.

  2. Szkoła jedna z najlepszych w regionie. Wspaniali nauczyciele, dyrekcja mająca na uwadze dobro ucznia, wiem co piszę. Dziękuję za wszystko. Super szkoła. A to jaki jest odsetek zdawalności to nie wszystko leży po stronie szkoły, a gdzie chęci do nauki uczniów?, a gdzie są rodzice, którzy powinni to monitorować i wymagać od swoich dzieci? Najlepiej zrzucać odpowiedzialność za swoje dzieci na innych. Szkoła jest ok. Pozdrawiam całe grono pedagogiczne

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here