Pożar gazu i zagrożenie wybucham w rozlewni w Rakowicach Małych

0
299

Blisko stu strażaków bierze udział w ćwiczeniach, które przed godziną 10 we wtorek 18 czerwca rozpoczną się w Rakowicach Małych. Oprócz strażaków na miejscu są policjanci i ratownicy medyczni.

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń przedstawia się następująco: Operator Dozoru Elektronicznego Magazynu i Rozlewni Gazu w Rakowicach Małych otrzymał sygnał o awarii i nagłym wypływie gazu z zaworu odwadniającego jednego ze zbiorników w magazynowych gazu. Wypływający gaz zapalił się, pożar strumieniowy ogrzewa sąsiednie zbiorniki. Promieniowanie cieplne na sąsiednie zbiorniki może doprowadzić do wybuchu. W tym czasie na terenie zakładu przebywa firma konserwatorska, 2 osoby prowadzą przegląd urządzeń w pompowni gazu i 2 osoby prowadzą prace konserwacyjne na zbiornikach magazynowych gazu. Po zauważeniu zdarzenia kierowca próbując ewakuować samochód dostawczy uderza w gazociąg przebiegający przez pompownię gazu następuje rozszczelnienie i swobodny wypływ gazu.

Skutki tych zdarzeń są poważne. Uszkodzony zawór odwadniający zbiornika magazynowego gazu, nagrzewanie sąsiednich zbiorników możliwość wystąpienia zjawiska BLEVEn poparzone dwie osoby przy zbiornikach magazynowych gazu (osoby przytomne, poparzenia kończy górnych), wypływ gazu z rozszczelnionego gazociągu przy pompowni gazu, osoba nieprzytomna w rozbitym samochodzie oraz jedna osoba poparzona przy pompowni gazu.

W pierwszej fazie zdarzenia należy przeprowadzić ewakuację osób poszkodowanych ze strefy zagrożenia do strefy bezpiecznej, powiadomić służby techniczne zakładu i straży przez Operatora Dozoru Elektronicznego Magazynu i Rozlewni Gazu w Rakowicach Małych.
Następnie strażacy podejmują działania mające na celu ograniczenie procesu nagrzewania się płaszcza zbiornika magazynowego oraz jego zawartości w celu niedopuszczenia do zjawiska BLEVE. W tym celu strażacy podają rozproszony prąd wody i podejmują budowę magistrali wodnej z punktu czerpania wody do zbiornika przeciwpożarowego znajdującego się na terenie zakładu.

Ważnym elementem ćwiczeń jest zadysponowanie na miejsce zdarzenia odpowiednich sił i środków, rozpoznanie szczegółowe dotyczące zagrożonych obiektów i obszarów.

Wstępnie do udziału w ćwiczeniach zaplanowano udział następujących jednostek:

JRG Lwówek Śl. – GBA Rt 2,5/27, SLRr (Ford Ranger), GCBA 8/50 – 9 osób
OSP Gryfów Śląski – GBA 2,5/23 – 5 osób
OSP Mirsk – GCBA 5/36 – 5 osób
OSP Rębiszów – GBA 2,5/16 – 5 osób
OSP Pilchowice – GBA 2/18 – 5 osób
OSP Lubomierz – GBA 3/16 – 5 osób
OSP Wleń – GBA 4/29 – 5 osób
OSP Kotliska – GBA 2,5/18 – 4 osóby
OSP Zbylutów – GBM 2/8 – 4 osoby
OSP Chmielno – GBA 2/32 – 4 osoby
OSP Sobota – GBA 3/24 – 4 osoby
OSP Włodzice Wielkie – GBA 3/16 – 4 osoby
OSP Płóczki Górne – GBA 2/24 – 4 osoby
SGRChemEko „Legnica 2” – SLOp, GBA Rt 2,5/25/4, SRChem – 8 osób

II Rzut
PLUTON 1 TYPU A KOMPANIIRATOWNICZO-GAŚNICZA „Bolesławiec” WOO
JRG Bolesławiec – SLRR Mitsubishi L200, JRG Bolesławiec – GBA 2,5/24 – 6 osób
OSP Nowogrodziec – GBA 2,5/10 – 5 osób
OSP Warta Bolesławiecka GBA 2,5/16 – 5 osób
OSP Ocice – GBA 3,5/16 – 5 osób
JRG Jelenia Góra – SW 2500 + przyczepa pompowa BBA PUMPS 80/8 – 2 osoby

Łącznie zakłada się udział w działaniach 94 strażaków.

W okolicach zakładu w Rakowicach Małych mogą wystąpić niewielkie utrudnienia w ruchu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here