W kwaterze grobów pochowanych było 52 żołnierzy niemieckich

7
1960
Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost

Prace badawcze i ekshumacyjne w Gryfowie Śląskim prowadzone były przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

 

O ich pierwszy etapie pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wówczas to w trakcie prac przeprowadzonych 4 listopada archeolodzy natrafili na pojedyncze pochówki żołnierzy niemieckich. Niestety ze względu na wysoki poziom wód gruntowych nie była możliwa eksploracja grobów metodami archeologicznymi i ekshumacja szczątków. Wówczas trudno było oszacować łączną liczbę osób pochowanych na badanym cmentarzu. Ale archeolodzy nie odpuścili i jak wówczas zapowiadali, wrócili do Gryfowa Śląskiego.

czytaj: Szczątki niemieckich żołnierzy odnalezione w Gryfowie Śląskim

Prace ekshumacyjne kontynuowane były 25 sierpnia 2021 roku. „W pobliżu Powiatowego Centrum Zdrowia zlokalizowaliśmy kwaterę grobów wojennych, w których pochowano 52 żołnierzy niemieckich. Byli to pacjenci pobliskiego szpitala polowego (wówczas Sanatorium Birkenhof), którzy zmarli w wyniku walk o Lubań na przełomie lutego i marca 1945 r. W dziewięciu odkrytych tego dnia grobach zarejestrowaliśmy cztery znaki tożsamości”. – informują archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

Archeolodzy apelują do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej o informowani ich o tym. “Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich”. – tłumaczą.

7 KOMENTARZE

 1. ,,Archelodzy apelują o informacje o niemieckich grobach”

  II Armia Wp pod wodzą Waltera Świerczewskiego miała rozkaz zdobycia Drezna ( Dresden).
  W okolicach Budziszyna ( Bautzen) wpadła w pułapkę. Wojsko niemieckie przecięło Armię i zabito 20 000 zołnierzy polskich. Zamordowano pacjentów szpitala – 300 osób. Torturowano i zabito generała polskiergo.
  Na terenie Niemiec prózno szukać w tych okolicach cmentarzy żołnierzy polskich. POMOST szuka tylko niemieckich ( nazistowskich) grobów?????. – patrz powyższy cytat.

  • Tych 20000 zabitych żołnierzy polskich to powtarzanie oficjalnych bredni nawiedzonych historyków lub nieuctwo. Nie powtarzaj za nimi jak papuga.
   Szczątki absolutnej większości poległych na terenie dzisiejszych Niemiec żołnierzy polskich, zostały po wojnie ekshumowane i przeniesione na cmentarze w Siekierkach i Zgorzelcu. Proponuję SLAV-ie wycieczkę krajoznawczą, może ochłonie…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here