Posadziliśmy las

2
846

W słoneczne sobotnie przedpołudnie 6 kwietnia ponad sto osób – leśników, strażaków, samorządowców i zwykłych mieszkańców – całych rodzin z dziećmi, spotkało się w Płakowicach by w miejscu, gdzie huragan dokonał spustoszenia zasadzić nowy las.

Inicjatywa ma wymiar edukacyjny wyjaśnia Pani Alina Sudoł-Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski – Jest potrzeba tłumaczenia ludziom, mieszkańcom, że to, co robią leśnicy jest dla na wszystkich.

Każdy, kto przybył na spotkanie z leśnikami dowiedział się jak sadzić młode drzewka i jak je pielęgnować.

Akcję wsparły władze Powiatu Lwóweckiego. – My wspieramy, wspieraliśmy i będziemy wspierać – mówi Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który tłumaczy, iż dziś wspierając leśników sadzimy drobne sadzonki, z których dopiero za wiele lat będą dorodne drzewa, ale musimy to robić dla przyszłych pokoleń. – Bez lasu, bez natury nie ma życia i nie wyobrażam sobie życia. – dodaje starosta.

W działania włączyli się także strażacy z KP PSP w Lwówku Śląskim, którzy w sezonie wiosenno- letnim niemal codziennie walczą z pożarami nieużytków i lasów. Komendant strażaków tłumaczy, iż oprócz gaszenia pożarów do ich zadań należą także działania edukacyjno- ekologiczne i strażacy chętnie wspierają tego typu akcje. – Uważamy, że takie działania edukacyjne są potrzebne – mówił mł. bryg. Mariusz Mróz.

Frekwencja mile zaskoczyła wszystkich. Oprócz leśników ze szpadlami i sadzonkami w dłoniach spotkać mogliśmy strażaków, liczną grupę samorządowców, w tym panią sekretarz w lwóweckim starostwie Barbarę Rosochacką-Horanin, czy Mariusza Kowalskiego, Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami, radnych Rady Powiatu Lwóweckiego: Małgorzatę Szczepańską, Teresę Wachal, Jerzego Fidorów, czy byłego radnego Ryszarda Mruka. Lubomierz reprezentowali wiceburmistrz Adam Skrzydłowski, radny Mariusz Kozłowski oraz Bożena Pawłowicz, była sekretarz Gminy Lubomierz, Lwówek Śląski reprezentował radny Wiśniowski a gminę Wleń radny Marek Dral. Nie zabrakło także harcerzy z 45 DH Watra z Lwówka Śląskiego. Największą grupę stanowili jednak zwykli mieszkańcy, którzy całymi rodzinami przyszli żeby wspomóc leśników.

Bardzo się cieszę, dlatego, że to pokazuje, iż las jest ważny, że mieszkańcy postrzegają takie wspólne akcje pozytywnie i będą nas wspierać przy kolejnych takich zdarzeniach. – mówi Pani Alina Sudoł-Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

Pani nadleśniczy potwierdza, że sobotnia akcja jest pierwszą, ale nie ostatnią. Podobnie twierdzą współorganizatorzy – Komendant KP PSP i Starosta Lwówecki, którzy zapowiadają, że będą angażować się w tego typu akcje podsuwając pomysły, żeby w każdym kolejnym roku takie działania odbywały się na terenie innej gminy.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here