Coraz trudniej będzie uzyskać podwyżki wynagrodzenia. Jak reagują pracownicy?

2
1023
zdjęcie poglądowe (materiał partnera)

Satysfakcja z zatrudnienia jest jednym z kluczowych czynników wpływających na efektywność i zaangażowanie pracowników oraz ich motywację do pracy. Na poczucie zadowolenia u osób zatrudnionych w organizacji wpływa m.in. dobrze funkcjonujący zespół, sprawiedliwe i godne traktowanie oraz szanse na awans i rozwój zawodowy. Dodatkowo należy pamiętać, że poziom ogólnej satysfakcji pracownika jest uzależniony od poziomu wynagrodzenia. W roku 2024 może być trudniej o podniesienie pensji. Co powinieneś zrobić w tej sytuacji?

 

Pracowników czeka wzrost wynagrodzeń? Dane nie pozostawiają złudzeń

 

1 stycznia 2024 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie. Od tego dnia najniższa pensja wynosi 4242,00 zł brutto (około 3 221,98 zł netto). Już niebawem, bo od lipca 2024 r., nastąpi kolejna podwyżka wynagrodzeń dla pracowników. Po podniesieniu tak zwana minimalna krajowa będzie wynosić 4300,00 zł brutto (około 3261,00 zł „na rękę”).

Czy to oznacza, że w firmach szykuje się fala podwyżek? Niestety, sytuacja nie prezentuje się zbyt kolorowo. Pomimo stopniowego podwyższania płacy minimalnej, coraz trudniej o podnoszenie wynagrodzeń. Jak wynika z najnowszej edycji „Barometru Polskiego Rynku Pracy” autorstwa Personnel Service, aż 35% polskich przedsiębiorców obawia się pogorszenia sytuacji ich firmy w 2024 roku. Sporym problemem dla pracodawców są przede wszystkim rosnące koszty prowadzenia działalności, a także utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja.

 

Reakcje pracowników na spowolnienie podwyżek płac

 

Wraz ze spowolnieniem podwyżek płac pracownikom coraz trudniej jest wynegocjować lepsze zarobki i podwyżkę. Pracodawcy są bowiem coraz mniej skłonni podnosić wynagrodzenia. W efekcie pracownicy mogą doświadczać frustracji związanej z brakiem perspektyw na poprawę swojej sytuacji finansowej, co może prowadzić do spadku motywacji do pracy i zwiększenia niezadowolenia w firmach.

W wielu branżach pojawiają się strajki i protesty pracownicze, gdyż rosnące koszty życia nie są rekompensowane przez odpowiednią podwyżkę wynagrodzenia. Coraz więcej osób rozważa również zmianę pracy jako sposób na zaspokojenie swoich oczekiwań płacowych.

 

Co zrobić, gdy pracodawca odmówi podwyżki?

 

Gdy nie czujemy się zadowoleni z obecnego poziomu wynagrodzenia, warto podjąć negocjacje płacowe. Należy pamiętać, by w rozmowie o podwyżce podkreślić swoje znaczenie dla organizacji oraz swoje osiągnięcia i zaangażowanie. Podstawową zasadą jest przedstawienie przełożonemu argumentów, dlaczego podwyżka jest uzasadniona i jakie korzyści może przynieść pracodawcy. Można wymienić swoje unikatowe umiejętności, doświadczenie oraz opisać wkład w realizację celów firmy. Można też wskazać na dodatkowe obowiązki, jakie się podejmuje, aby firma mogła osiągać lepsze wyniki.

Niskie wynagrodzenie zawsze może skłaniać pracowników do poszukiwania nowej pracy. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na wypłacenie pensji, która spełnia oczekiwania, warto rozważyć zmianę zatrudnienia. To może być trudna decyzja, ale czasami konieczna, by docenić swoją wartość na rynku pracy. Warto na bieżąco śledzić rynek i przeglądać oferty pojawiające się na platformach, takich jak GoWork. W tym serwisie znajdziemy zresztą nie tylko ogłoszenia o pracę, ale również opinie o firmach. Koniecznie sprawdź je przed wysłaniem aplikacji. Dużo łatwiejsze jest bowiem szukanie nowego zajęcia, gdy wiemy, co myślą o danym pracodawcy obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy i jak zapatruje się na ewentualne podwyżki.

-/materiał partnera/-7L

2 KOMENTARZE

  1. Redaktor zapomniał dodać że główną rolą w powyższym pełnią związki zawodowe, brak związków zawodowych i przyjście do szefa po podwyżkę powoduje że jest się zwolnionym na drugi dzień.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here