Pomoc w dobie koronawirusa. Czy wszyscy grają fair?

8
1496
Urząd Gminy i Miasta w Lwówku Śląśkim /fot.: archiw Lwówecki.info/

Działania rządu w walce z koronawirusem nie byłyby skuteczne bez wsparcia setek, tysięcy ludzi dobrej woli, którzy organizują zbiórki, którzy wpłacają pieniądze na szczytne cele, którzy szyją maseczki, kombinezony, czy fundują posiłki dla medyków. W tych trudnych czasach Polacy zjednoczyli się w walce z pandemią. Osoby prywatne, firmy i samorządy starają się pomagać ludziom, za co każdemu z osobna i wszystkim razem należą się wielkie słowa uznania. Rodzi się jednak pytanie, czy wszyscy grają fair?

 

W piątek 17 kwietnia na profilu Gminy Lwówek Śląski pojawił się post, który dwa dni później trafił na stronę urzędową:

PODZIĘKOWANIA ZA POMOC GMINIE LWÓWEK ŚLĄSKI W WALCE Z KORONAWIRUSEM.
Zaczęło się od zakupu przez nas w marcu br. dwóch ton materiału za ok. 18 tys. zł, który został przekazany do krajalni, a stamtąd szablony maseczek i kombinezonów od kilku tygodni trafiają do rąk szwaczek, krawcowych i gospodyń. Wszystko po to, by móc przekazać je służbom ratowniczym działającym na terenie powiatu lwóweckiego. Akcja ta wymaga znacznych środków. Dlatego z całego serca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom i ludziom dobrej woli za pomoc, szczodry gest, okazane serce i wrażliwość.” – czytamy w poście, w którym władze Lwówka Śląskiego zachęcają do wpłat na konto stowarzyszenia, którego jeszcze kilka lat temu prezesem była Mariola Szczęsna i składają ogólne podziękowania: „– Korzystając z okazji jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w naszą akcję, członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodyniom domowym szyjącym w domach, sponsorom, pracownikom służb ratowniczych oraz mieszkańcom Gminy i Miasta Lwówek Śląski – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna.”.

Na Facebooku pod postem pojawiło się kilkanaście komentarzy, ludzie dziękują, udostępniają i wszyscy są dumni z pomocy. Pojawia się jednak pytanie, skąd wzięło się te 18 tysięcy złotych, bo z naszych informacji wynika, iż złożyły się na to samorządy z powiatu lwóweckiego? Redakcja Lwówecki.info wystosowała zapytanie do wszystkich samorządów z pytaniem czy i ewentualnie, jaką kwotę dołożyli?

Powiat Lwówecki dofinansował zakup materiału w kwocie 4.000,00 zł – wyjaśnia Barbara Rosochacka-Horanin Sekretarz Powiatu Lwóweckiego.

Obszerne wyjaśnienia otrzymaliśmy od Pana Andrzeja Jasińskiego, Burmistrza Mirska, który pisze, iż Gmina Mirsk przekazała kwotę 3.000,00 zł

Informujemy, że Gmina Wleń przeznaczyła na ten cel 3 000 zł ( trzy tysiące złotych)” – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Urząd Miasta i Gminy Wleń.

Pan Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski informuje, iż Gmina Gryfów Śląski przeznaczyła na ten cel 2.000 złotych.

Środków na ten cel nie przekazała tylko Gmina Lubomierz, której władze już wcześniej wyasygnowały środki na pomoc dla mieszkańców, straży pożarnej, policji i pogotowia, o czym pisaliśmy tutaj

Władze Lwówka Śląskiego nie udzieliły nam jeszcze odpowiedzi. Jak ta dotrze, to materiał zostanie zaktualizowany. Niemniej sumując wydatki poszczególnych samorządów wychodzi nam 12.000 złotych.

Akcja pomocy jak najbardziej szczytna, jednak opublikowany przez władze Lwówka Śląskiego materiał u niektórych może pozostawiać niesmak. W tak małej społeczności współpraca pomiędzy samorządami jest nieodzowna, czy nadal będzie ona dobra? Czy władze sąsiednich gmin nadal będą wspierać Lwówek Śląski? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

 

Aktualizacja: 24.04.2020

Lwóweccy urzędnicy nie podają jasnej odpowiedzi, tylko informują, że ta znajduje się na fanpagu oraz stronie urzędu.

Podane przez UGiM w Lwówku Śląskim dane kwotowe opublikowaliśmy tutaj >>

8 KOMENTARZE

  1. Przeczytałem nic nie dał Lubomierz szkoda ,a po za tym o maseczkach mogli ogłoszenie wywieśić ,i jeszcze do tynkarz który tynkował dziurę budynku klubu postulat zaprawa zaschnięta, która spadła na nowo zrobiony chodniķ leży nie usunięta kilka dni,a ludzie to widzą.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here