Pożar w centrum Lubomierza

1
1364

Gęsty dym pojawił się w mieszkaniu, ale spowił także okolicę. Na miejsce wezwani zostali strażacy z Lubomierza i Lwówka Śląskiego.

 

W czwartkowe przedpołudnie do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowani PSP w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o zadymieniu mieszkania, cofającym się dymie z przewodu kominowego w jednym z mieszkań w centrum Lubomierza. Istniało prawdopodobieństwo, iż przyczyną takiego stanu rzeczy jest pożar sadzy w przewodzie kominowym.

Na miejsce natychmiast skierowano zastępy strażaków z OSP KSRG Lubomierz oraz trzy zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim. Podejrzenia strażaków szybko się potwierdziły. Sprawna akcja zapobiegła poważnym konsekwencjom.

Strażacy przypominają o obowiązkach jakie nakłada ustawodawca na właścicieli, zarządców w sprawie czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i apelują o rozsądek. O dramatycznych skutkach pożarów kominów pisaliśmy niejednokrotnie. Pamiętajmy, aby korzystać z usług zakładów kominiarskich i przynajmniej raz w roku czyścić przewody kominowe.

Co robić jak zapali się sadza w kominie?

Jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 oraz wygasić palenisko. Strażacy przypominają o konieczności zamknięcia dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, aby do palącego komina nie wlewać wody, która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania. – tłumaczą strażacy

-/zdjęcia:OSP KSRG Lubomierz oraz czytelnicy Lwówecki.info – dziękujemy/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here