Zapraszamy na 780- lecie Gryfowa Śląskiego

4
5689

Już w najbliższy weekend na mieszkańców gminy, ale także gości w Gryfowie Śląskim czeka moc atrakcji. W tym roku tradycyjne Kwisonalia zastąpią obchody 780- lecia miasta.

 

Pierwsze „Dni Gryfowa Śląskiego” zorganizowano dokładnie w 1976 roku i trwały osiem dni od 16 do 23 września, jednak nie była to jeszcze impreza cykliczna. Na kolejne święto miasta mieszkańcy musieli czekać aż do września 1979 roku. Rok później, w 1980 roku świętowano po raz trzeci, jednak później było kilka lat przerwy. Dopiero od 1983 roku była to już impreza cykliczna organizowana rokrocznie.

W 1985 roku postanowiono święto przenieść z września na maj i termin ten utrzymał się przez ponad dekadę. Dopiero w 1996 roku dni Gryfowa zostały przeniesione na czerwiec. W tym terminie mieszkańcy bawili się aż do 1998 roku, kiedy to odbyło się ostatnie święto miasta pod nazwą „Dni Gryfowa Śląskiego”.

U schyłku lat 90- tych ówczesne władze ogłosiły konkurs na opracowanie nowej koncepcji imprezy promującej Gryfów Śląski. Jego założeniem miało być promowanie miasta i rzeki Kwisy oraz wszystkiego, co z tym się kryje: fauna, flora, ryba, woda. A skoro woda to postanowiono, że gwiazdą pierwszych Kwisonaliów będzie Zbigniew Wodecki, który wystąpił ze swoim recitalem na estradzie ustawionej w Rynku w niedzielę 6 czerwca 1999 roku. Od tamtego czasu niemal rokrocznie pierwszy weekend czerwca w Gryfowie Śląskim wiązał się z Kwisonaliami.

Jednak w tym roku tradycyjnego już wydarzenia na Bulwarze nad Kwisą nie będzie. O powodach zmiany koncepcji tegorocznego wydarzenia opowiada nam Burmistrz Olgierd Poniźnik:

– Po pierwsze to dwa lata Kwisonaliów nie było ze względów pandemicznych, jeszcze w marcu i kwietniu nie wiadomo było jak będzie z pandemią, dopiero w maju okazało się, że pandemii tak jakby nie ma i nie byliśmy już w stanie zapewnić właściwego programu na duże Kwisonalia – tłumaczy Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który przyznaje, iż nikt nie chciał całkowicie odstąpić od organizacji święta dla mieszkańców, dlatego postanowiono zorganizować skromniejsze niż dotychczas obchody 780- lecia miasta.

– Chcemy jednak zrobić, tak jak mówiłem, skromnie zaprezentować dla dzieci przebogatą historię Gryfowa Śląskiego, chcemy pokazać też inscenizację nadania praw miejskich. – tłumaczy Burmistrz, który zapewnia, iż w przyszłym roku w Gryfowie Śląskim odbędą się Kwisonalia z prawdziwego zdarzenia.

Wróćmy jednak do tegorocznego jubileuszu. To właśnie 780- lat temu, w roku 1242 Bolesław Rogatka nadał miastu prawa. Wśród tych były m.in. przywileje handlowe, ulgi dla piwowarstwa, zezwolenie na wypas bydła nad Kwisą, czy też zgoda na połów ryb w środy, piątki i soboty.

– W historii Gryfowa były różne sytuacje, jak patrzymy na przebogatą historię, która została zaprezentowana w najnowszym, okazjonalnym wydaniu Hejnalisty, to miasta nie omijały powodzie, zarazy a przede wszystkim pożary. Przykładowo w 1603 r. miasto całkowicie spłonęło. Takich dat jest historycznie bardzo dużo. – przypomina Burmistrz, który zaprasza na nietuzinkowe, blisko godzinne widowisko zatytułowane „Historia Gryfowa laserem pisana”, które w ramach obchodów jubileuszu miasta odbędzie się na gryfowskim rynku już w piątek, 3 czerwca.

Ten nowatorski pokaz składa się z efektów laserowych, świetlnych i pirotechnicznych. Jego premiera miała miejsce w roku ubiegłym, ale wówczas z powodu warunków atmosferycznych niewiele osób miało okazję go obejrzeć.

– Mam nadzieję, że pogoda teraz dopisze i będzie można w pełni delektować się przedstawieniem. – liczy Burmistrz Poniźnik, który przyznaje, iż kolejnym takim ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością historyczny korowód.

– Korowód był już w poprzednich wydarzeniach i przede wszystkim zaistniały tu dzieci w różnych formacjach chłopskich, mieszczańskich, duchowieństwa i również nasze przedszkole. Myślę, że ok. 500 dzieci pójdzie w korowodzie, również 8 radnych i 14 urzędników przebranych w stroje średniowieczne. Mam nadzieję, że nasi goście, których zaprosiliśmy też zechcą się w jakiś sposób ubrać w stroje historyczne. Następnie będzie inscenizacja nadania praw miejskich – wyjaśnia Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Tu zdradzimy Wam, iż Burmistrz w tej inscenizacji wcieli się w rolę Olgierda V. ale oprócz niego wystąpią także inni samorządowcy.

Podczas tegorocznych obchodów nadania praw miejskich dla Gryfowa Śląskiego nie zabraknie stoisk prezentujących średniowieczne tradycje rzemieślnicze. To tam będzie można samemu wybić monetę, czy zrobić podpłomyki.

Warta zobaczenia będzie również przedstawienie pod nazwą: „Historia gryfowskiego kata” w wykonaniu Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego.

Oczywiście w tak ważnym dniu nie zabraknie atrakcji dla dzieci.

Zapraszamy na Święto Miasta – 780 lat Gryfowa Śląskiego. Wydarzenie odbędzie się na gryfowskim rynku oraz w jego najbliższej okolicy już w najbliższy weekend w dniach od 3 do 5 czerwca 2022 roku.

4 KOMENTARZE

  1. Cieszę się że choć nieco mniej, to jednak się coś wydarzy. Tym co nie pasuje to co jest, niech idą do piwnicy lub na strych, myszy łapać dla rozrywki.Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here