Podziały pracowników w kopalni w Niwnicach na zaszczepionych i niezaszczepionych

56
3341

Z lekcji historii znamy różne formy segregacji, podziałów ludzi, od tych na szlachtę i biedotę, białych i kolorowych, po tych na katolików i innowierców. Teraz za sprawą kopalni w Niwnicach poznajemy kolejny przykład, tym razem na zaszczepionych i niezaszczepionych.

 

Kierownictwo kopalni Nowy Ląd podzieliło załogę na zaszczepionych i niezdeklarowanych. Ci, którzy nie dostarczyli do kadr deklaracji o zaszczepieniu się, są obecnie izolowani od reszty załogi, pracują na drugą zmianę. Informację podaje portal Money.pl, który twierdzi, iż za brak szczepienia w kopalni posypały się również pierwsze wypowiedzenia. Ponadto pracownicy kopalni, którzy do 15 listopada dobrowolnie nie dostarczą deklaracji o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19, zostaną pominięci przy wypłacie podwyżki inflacyjnej.

„Prezes kopalni zapewnia, że nie działa na szkodę pracowników, a jedynie dba o bezpieczeństwo ludzi i zachowanie ciągłości produkcji. Udziałowcem większościowym kopalni jest Grupa Atlas.” – czytamy w materiale pt.: “W kopalni Nowy Ląd wrze. Niezaszczepieni górnicy zostali bez podwyżki. Są już zwolnienia z pracy” na stronach money. Pod artykułem w ciągu zaledwie kilkunastu godzin opublikowano niemal tysiąc komentarzy.

Redakcja Lwówecki.info dotarła do komunikatu spółki z dnia 16 września br. w sprawie podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego w Nowy Ląd S.A.

Wynika z niego, iż decyzją zarządu spółki zmianie ulega wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracowników. Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego dotyczy pracowników zaszczepionych przeciw COVID-19. Ci otrzymają średnio 250 złotych brutto. Podwyżkę otrzymają również pracownicy niezaszczepieni, którzy zadeklarują gotowość zaszczepienia się i w pełni zaszczepią się przeciw COVID-19 w okresie od ogłoszenia komunikatu do dnia 15 listopada 2021 roku.

Natomiast pracownicy niezaszczepieni, którzy zaszczepią się po dniu 16 listopada br. otrzymają podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego od następnego miesiąca, po miesiącu, w którym zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19.

„Dyrektor Pionowym zostanie przydzielona kwota do rozdysponowania na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego wyłącznie dla pracowników zaszczepionych przeciw COVID-19” – czytamy w komunikacie spółki, który poirytowani pracownicy przesłali do redakcji Lwówecki.info.

Różnicowanie w kwestii podwyżek to tylko jeden z przykładów podziałów w Niwnicach. Portal money.pl przytacza historię jednego z pracowników, który 16 lat przepracował pod ziemią jako sztygar i ratownik górniczy. Kilka dni temu mężczyzna otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i teraz jest ślusarzem. Z przekazanych przez mężczyznę wyjaśnień wynika, iż powodem takiej decyzji zarządu spółki jest fakt, iż nie dostarczył on deklaracji o zaszczepieniu się.

Prezes spółki wyjaśnia, iż kopalnia nie może sobie pozwolić na przestoje związane z kwarantanną i stąd taka troska o zdrowie pracowników.

 

Jak wiadomo w kraju nadal spora część społeczeństwa jest niezaszczepiona. Na dzień dzisiejszy odsetek zaszczepionych, co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi w Polsce nieco ponad 50 procent. W pełni zaszczepieni stanowią 46,28 proc. całego społeczeństwa. W powiecie lwóweckim zaszczepionych jest jeszcze mniej. Najlepiej sytuacja wygląda w gminie Lwówek Śląski, gdzie w pełni zaszczepionych jest 49,7 proc. a najgorzej w gminie Lubomierz, gdzie w pełni zaszczepionych 42,1 proc. A w sąsiadującej z Niwnicami gminie Nowogrodziec procent wyszczepienia jest jednym z najniższych w województwie i wynosi 39,7 proc.

Czy powinno się w naszym kraju wprowadzić odgórne rozwiązania wykluczające ze społeczeństwa osoby niezaszczepione? Może powinny one być jakoś oznakowane, żeby z daleka było widać, kto może stwarzać zagrożenie, albo zakazać niezaszczepionym wstępu do restauracji, instytucji kultury, transportu publicznego a w zakładach wydzielenia dla nich osobnych stanowisk pracy? Czy raczej takie działania jak w Niwnicach powinny być piętnowane i zareagować powinna tu odpowiednie organy państwa?

56 KOMENTARZE

 1. Niech robia testy wszystkim a wtedy okaze sie ze zaszczepieni tez sa chorzy. A zaszczepieni sa bezpieczni to czego sa izolowani od niezaszczepionych. Poza tym jest lamane prawo. Kopalnia powinna byc ukarana.

 2. Trala lala. Moja dziewczyna tez jest zaszczepiona potrojnie i jest teraz chora ma kaszel i goraczke. I test dodatni na covid . I nie pracuje bo ma izolacje. A ja zaszczepiony smigam i nie mam kwarantanny. Od wszystko do gory nogami.

 3. Krótko i na temat Panie prezesie kopalnia bez ludzi to jak studnia bez dna . Znajdzie pan kogoś na zmianę z takim stażem ? i jeszcze wśród młodych ludzi którzy się nie chcą szczepić

 4. Jaka wielka kontrowersja wokół kopalnii..że zaszczepieni to a nie zaszczepieni to…sprawa ma jak zwykle dwa końce. Rzeczywiście segregacja , ten dostanie podwyżkę inflacyjną a ten nie to ciut nie bardzo. Ale z drugiej strony w większości pracowników płynność produkcji,sprzedaży zapewnia byt i powszedni chleb. Przykład: zaszczepiony ,nie zaszczepiony idzie na kwarantannę. Ciągnie za sobą kilku,kilkunastu zakażonych że sobą kolegów..Zaburzona zostaje praca zakładu..bo mniejsza wydajność,a i mniejsza sprzedaż..ale nikogo to nie interesuje..ten ,czy tamten wróci i ma mieć wynagrodzenie na koncie.

 5. Brawo Zarząd kopalni. Nieszczepiony ciemnogród musi wreszcie zrozumieć, że wszyscy ponosimy koszty ich nieuzasadnionego uporu. Liczy się to w realnych pieniądzach. Zarząd słusznie chroni świadomą część załogi i swoją produkcję.

  • Szczepienia nie chronią przed zachorowaniem, mają zapobiec wizycie szpitalnej i uchronić od zgonu. Czy jesteś zaszczepiony czy nie to i tak możesz zachorować, tutaj nawet sam Pan prezes ci nie pomoże

  • Wszyscy ponosimy koszty głupoty szczepionkowej. Ciemnogród to ten, który nie rozumie prostych zasad wolności człowieka. Jestem “zaszczepiony” jakimś preparatem niewiadomego działania. I co z tego.

  • Jest Pan niestety bardzo ograniczony, jaki ciemnogród? To że ludzie zastanawiają się, analizują dane i skład preparatu medycznego zakwalifikowanego oficjalnie jako “eksperyment medyczny” i Pan śmie nazywać ludzi ciemnogrodem? Bardziej pasuje to do osób, którzy bez jakiejkolwiek wiedzy, podstawowych danych z czego dana “szczepionka się składa” idą i się szczepią. Większość osób nawet nie wie co w tych “szczepionkach” się znajduje i do czego może doprowadzić a wszystko jest opisane w składzie. Ale ciemnogród nie potrafi niestety czytać a już ze zrozumieniem to nie wspomnę. Życzę abyśmy wszyscy przejrzeli co największy ciemnogród (rząd) z nami robi. I proszę nie dyskryminować innych.

   • Ciemnogród ciemnogród. Oficjalnie nie jest to żaden preparat tylko dopuszczona SZCZEPIONKA po której umiera tylko 1% chorych i stanowią oni tylko 30% przyjmowanych na oddziały. Najczęściej są to osoby mające choroby współistniejące. Ciemnogród nie przyjmuje do wiadomości faktów, trąbią się o nich Wszędzie! Do tego nie rozumieją, że przez nich umierają ludzie, bo blokują łóżka na oddziałach specjalistycznych które były by użyte do ratowania np. Chorych na raka. CO jest w tym trudnego, ŻEBY to zrozumieć!!! To jest właśnie CIEMNOGRÓD!

 6. Jak komuś nie pasuje to niech się zwolni. Bardzo dobrze tak powinno być w każdym zakładzie pracy. Jedni idą się szczepić dla siebie rodzin i reszty Polaków a reszta ma to w dupie i każdego z nas. Potem idzie cwaniak do szatni albo wc i zarazi 10 albo 20 osób a tych 10 kolejnych i zakład stoi. Nie pasuje? Zmień miejsce pracy proste!

 7. Skandal!!
  W naszym kraju szczepienia przeciw covid nie są obowiązkowe!!
  Te preparaty są dopiero w 3 fazie testów a każdy lek, powtarzam każdy lek musi mieć skończone 4 !!
  Dyrekcją kopalni nie ma prawa żądać od pracownika czy jest szczepiony czy też nie.
  Sprawą należy zainteresować Krzysztofa Sokołowskiego i Grzegorza Płaczek. Informacje o nich są w internecie.

 8. Super. Na miejscu Pana Prezesa, poszedłbym o krok dalej. Od przyszłego tygodnia postawić przed kopalnią konfesjonał, kto się nie wyspowiada nie wchodzi na zakład lub do zwolnienia, a co… To dopiero będzie ład, kopalniany ład

 9. Pracowałem w tej firmie na produkcji parę lat temu. Zwolniłem się z powodu kierownika produkcji.nie wytrzymałem ciągłej presji z jego strony, mobbing, chamstwo,zachowanie tego pana przypomina gestapowca.Ludzi ma się tam za śmieci no chyba ,że są częścią rodziny. Kierownik bez matury,wiedzy ani umiejętności na stanowisku chyba tylko dzięki wyżej postawionemu bratu.przez 6 godz w jego 8godzinnym czasie pracy biegal po halach i gnębił ludzi.W firmie panuje nepotyzm większy niż w rządzie PiS. Od szefa produkcji przez kierownika mistrza, laborantów, wszystkie stanowiska lepiej płatne obstawione przez rodzinę, kuzynów,braci ,żony . Zamiast szczepieniami pan dyrektor powinien zająć się tą klika bo za parę lat gdy resztka ludzi też się wykruszy nikt kompetentny za tą kasę tam nie przyjdzie

 10. Firma jest prywatna. Ma prawo zatrudniać ile chce osób i na stawkach jakie uzna za słuszne, zgodnie z ustaloną stawką minimalną. Moze też jutro zgłosić np. zamknięcie firmy. Pracownik jak się jemu nie podoba może się zwolnić. Wolna wola właściciel chce chronić zakład a jak się nie podoba trzeba się ZWOLNIĆ. To demokracja i wolności wyboru. I po co się tu gotujecie dzbany antyszczepionkowe?

 11. Czego osoby zaszczepione się boją? Przecież szczepionki są bezpieczne dzięki nim nie chorujesz a jeśli zachorujesz to jaki jest ich sens skoro nie uchronią. Głupota prezesa dzielić tak ludzi kto będzie tam pracowal? A zaszczepi się tylko ta osoba co nie chce pracy stracić ale i tak przy takim czymś to prezes nie ma prawa zwalniać osoby bo się nie chce zaszczepić. Jak dla mnie pracownicy powinni wniosek do sądu pisać.

 12. To jest prywatna firma, gdzie wypracowuje się ZYSK, a nie jakiś państwowy folwark gdzie zatrudnia się panie z geesu po linii partii i nie patrzy na wyniki finansowe. Jak się ludzie naczytali w internecie antyszczepionkowych mądrości, to teraz mają szansę douczyć się z kodeksu pracy. Pracodawca może uzależnić wysokość podwyżki od powodów które uzna za ważne dla funkcjonowania firmy. Szczepionki są darmowe i ogólnodostępne, więc to nie jest wymaganie niemożliwe do spełnienia. Jeśli ktoś jednak woli walczyć w aluminiowej armii, to może to sobie robić poza terenem zakładu i na własny koszt.
  Prezes nie będzie płakał po wybitnych górnikach bo w Nowym Lądzie są takie warunki że wystarczy meliorantów zatrudnić, jedyne niebezpieczeństwo to że się woda do gumowców naleje

 13. Zaszczepiony praktycznie przejdzie Covida w domu , może zdarzyć się że trafi do szpitala- to nie jest wykluczone , ale nie będzie leżał tak długo by zablokować oddział. Niezaszczepiony trafi na oddział covidowy, który powstał tak jak u nas w szpitalu z oddziału wewnętrznego na który trafiają ludzie chorzy na serce, nadciśnienie i takie tam nieistotne choroby. Ale ci którzy winni trafić na oddział wewnętrzny nie dostana się tam gdyż jeden baran z drugim baranem będzie tam leżał pod tlenem bo mu się nie chciało zaszczepić. Jeżeli nie chcesz się baranie szczepić to jak będziesz chciał wejść w skupisko osób poprostu zrób sobie płatny test. Moich kilku znajomych nie wierzyło w covida ale się zaszczepili bo nie mogli nawet wejść do szpitala by odwiedzic chorych członków rodziny. To że rząd działa nierozsądnie w obawie przed swoim elektoratem nie zwalnia nas ludzi z myślenia. Popieram działania zarządu kopalni.

 14. Ja też pracuje w prywatnej firmie. My trzej niezaszczepieni pracownicy nie mamy problemu zdrowotnego. Pozostali zaszczepieni 12 pracowników ciągle chorują i przynoszą do firmy nowe objawy choroby. Po prostu boimy się tych pracowników zaszczepionych bo wciąż przynoszą nowe objawy wirusa . Uważamy że to zaszczepieni powinni być izolowani od zdrowych pracowników. W Gminie Lwówek Sl jest więcej niezaszczepionych ludzi i o tych musimy dbać. Zaszczepionych , którzy roznoszą wirusa trzeba unikać i powinni nosić napis jestem zaszczepiony i mogę zarażać. Prezes a jak u Ciebie ze szczepionką. Jak to się mówi chory, chorego nie zarazi. Bywaj zdrów.

  • Lejesz wodę . Szkoda tylko ,że idioci rodzą się na pniu. Ilu ludzi musi umrzeć, ile potrzebnych oddziałów muszą przekształcić pod Covid, żeby baran jeden z drugim wysilił to co ma między uszami.

 15. DLACZEGO NIEZASZCZEPIENI NIE CHCĄ PODPISAĆ DEKLARACJI ZE GDY ZACHORUJA NA COV REZYGNUJĄ Z LECZENIA NA KOSZT PANSTWA I NIE BĘDĄ ZAJMOWAĆ ŁÓŻKA PLANOWYM OPERACJĄ BO PRZEZ NICH UMIERAJA LUDZIE BRAWO PREZESIE TAK TRZYMAĆ

 16. Kto się nie szczepi, powinien płacić za ewentualne leczenie. Miał wybór. W dobie bez mediów szczepili się wszyscy i nikt nie dyskutował. A ludzie nie mający zielonego pojęcia o szczepieniach, powołują się na pseudo autorytety z internetu, że ludzie umierają, chorują itp. po szczepieniu. Proszę iść do Przychodni i zapytać szczepiące pielęgniarki ile osób zmarło po szczepieniu? Już Wam odpowiem – żadna. A pogadajcie z pielęgniarkami na zakaźnym w Bolesławcu, które znowu ubierają kombinezony i mdleją w nich, bo 100 % pacjentów, to ludzie bez szczepień. Nie szczepcie się, ale dla bezpieczeństwa ogółu róbcie testy co 2-gi dzień. Będzie sprawiedliwie. Mówicie o patriotyzmie, wolności. Proszę w ramach postawy patriotycznej się zaszczepić. Jeśli nie dla siebie, to po to, żeby chronić innych. Zdrówka życzę.

 17. Ilu ludzi musi się zwolnić żeby prezes przejrzał jak MH kolanuje u prezeski i gnębi pracowników. Wczoraj kolejarz dziś mechanik za chwilę następny kolejarz. Walczymy z COV a on jest gorszy od pandemi .Pracownicy mają dość .
  Może TVN 24 zrobi porządek ?

 18. Zrobiła się z tego wielka anty i pro szczepionkowa dyskusja! Jeśli ktoś przeczytał ze zrozumieniem artykuł w Money.pl chodzi o to że, pracownik nie zgadza się na jawne łamanie prawa, nielegalne i przymusowe deklarowanie się oraz niezgodne z prawem przyznawanie podwyżek! Dzisiaj powiedz czy jesteś zaszczepiony a jutro jakiego wyznania jesteś bo cię zdegraduję! Jeśli ludzie się nie obudzą to skończymy niedługo w Nowych Łagrach! Najśmieszniejsze będzie na koniec że, gość dawno zaszczepiony

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here