Oświadczenie w związku z odwołaniem dyrektor Barczyk

13
3938
źródło for.: Zinfo.pl

Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego został postawiony pod ścianą. Część personelu szpitala złożyła wypowiedzenia z pracy grożąc odejściem, jeżeli starosta nie wycofa decyzji o odwołaniu dyrektor Zofii Barczyk.

 

Wczorajsza informacja o nagłym odwołaniu Zofii Barczyk ze stanowiska dyrektora zgorzeleckiego szpitala dla wszystkich była z pewnością sporym zaskoczeniem. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu opublikowało tylko kilka zdań, nie podając do wiadomości publicznej powodów tej decyzji.

Doktor Marcin Wolski, wieloletni współpracownik i zastępca Pani Dyrektor przekazał wczoraj mediom oświadczenie w tej sprawie. Mówi w imieniu swoim oraz wielu innych członków kadry medycznej, bowiem ich reakcją na tę zaskakującą oraz w ich ocenie – niesprawiedliwą decyzję było to, że złożyli dziś wypowiedzenia pełnionych funkcji i pracy.

W dniu 12 stycznia 2021 roku, w obecności zarządu powiatu, pani Dyrektor Zofia Barczyk otrzymała z rąk starosty powiatu zgorzeleckiego Artura Bielińskiego wypowiedzenie w zakresie pełnienia funkcji i świadczenia pracy. Wypowiedzenie było olbrzymim zaskoczeniem nie tylko dla Pani Dyrektor, ale także dla pracowników szpitala, członków Rady powiatu, Rady Społecznej szpitala, a także społeczności lokalnej.

Jako jedyny powód i uzasadnienie decyzji podano rzekome nieprawidłowości, dotyczące procesu szczepień przeciw COVID-19. Jednakże w naszym szpitalu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w tym zakresie, bo do chwili obecnej nie wskazano uchybień przy realizacji Narodowego Programu Szczepień COVID-19 przez instytucje nadzorujące działalność Szpitala.

Przeprowadzana na bieżąco przez szpitalny Zespół ds. Szczepień przeciwko COVID-19 weryfikacja nie potwierdziła nieprawidłowości.

Wątpliwość wśród społeczeństwa mogły budzić medialne doniesienia o zaszczepieniu burmistrza Zgorzelca – Rafała Gronicza (w sumie jedynego aktywnego polityka zaszczepionego w naszej placówce). Jednak Zespół ds. Szczepień zweryfikował również prawidłowość kwalifikacji ww. osoby do udziału w Programie Szczepiennym, określoną przez NFZ i Centrum e-zdrowia. Tym samym pretekst, podany jako powód zwolnienia Pani Dyrektor, w ogóle nie zaistniał. Realizowane szczepienia przeciw COVID-19 są zorganizowane bardzo sprawnie i cechują się wysoką zgłaszalnością osób.

Uważam, że decyzja o zwolnieniu Pani Dyrektor jest pochopna i w pełni nieuzasadniona, a forma i styl jej przeprowadzenia zostawia, delikatnie mówiąc, dużo do życzenia.

Biorąc pod uwagę niepodważalne zasługi i rolę Pani Dyrektor dla służby zdrowia naszego Szpitala oraz regionu, uważam takie postępowanie za moralnie i etycznie naganne.

Tak ja i wszyscy ordynatorzy oraz kierownicy jednostek medycznych, niemedycznych naszego szpitala kompletnie z tym się nie zgadzamy. Uważamy, że podjęta decyzja uderza w dobro pacjentów i bezpieczeństwo funkcjonowania Szpitala.

Nigdy nie zaakceptujemy próby „pozbycia” się osoby o takich kompetencjach, zasługach i charyzmie bez żadnych właściwie podstaw, tylko na podstawie artykułu w wątpliwej jakości medium.

W związku z tym z dniem 12.01.2021 r. z godziną 12:30 wszyscy wymienieni, a także podległy im personel złożyli na ręce starosty wypowiedzenia pełnionych funkcji i pracy – z żądaniem natychmiastowego wycofania błędnie podjętej decyzji.

Mamy nadzieję, że wobec naszej solidarnej postawy i w obliczu wyzwań, związanych z pandemią, Zarząd Powiatu opamięta się i przywróci Panią Dyrektor na stanowisko – pozwalając jej stawić czoła medialnym zarzutom i dalej działać dla dobra szpitala i mieszkańców regionu”

Dr n.med. Marcin Wolski Zastępca dyrektora ds. Lecznictwa, WS SP ZOZ w Zgorzelcu

-/Zinfo.pl / red/-

Aktualizacja

Dyrektor Barczyk wraca do pracy. Starosta nie podaje się do dymisji

13 KOMENTARZE

  1. Nie chcecie pracować w Zgorzelcu to proszę sobie szukać innego szpitala. Poprzewracało się w głowie ! Protesty bojkotowanie decyzji a co myślicie że jesteście bezkarni i niepodleganie ocenie ?
    Czas komuny się skończył i za każde zachowanie nie zgodne etyką nie powinno być żadnych negocjacji. Zakaz pełnienia funkcji na 10 lat !!!!!

  2. Nie wiem co o tym myśleć. Odwołanie dyrektor to wytoczenie armaty na wróbla, a z drugiej strony bezczelne wmawianie ludziom, że nic się nie stało choć wszyscy wiedzą o obowiązującej kolejności szczepień. Ja też to odczytuję jako “a co nam zrobicie, uliczne chamidła”.

    Zamiast uderzenia się w pierś i protestu wobec złej decyzji starosty – śmianie się w twarz prostym ludziom, no bo jak wam się prostaczki nie podoba to zamykajcie szpital. Ludzie opłacani z kontraktów NFZ myślą, że są dobrymi Samarytanami bo w ogóle pracują.

  3. Rządzący wprowadzili przepisy o bezkarności urzędniczej i lekarskiej odbierające prawo do dochodzenia sprawiedliwości pacjentom, więc teraz karma przyszła kopnąć ich w d…ę. Lekarze się pięknie ‘odwdzięczają’ a lud zapamięta czyje dobro PiS i inni mieli na względzie.

  4. PiS powola swoich lekarzy , bo przecie w tej branzy kolejka czejka na orace. Uwag niedlugo konkurs – dyplom nie jest wymagany . Eystarczy przynaleznosc partyjna , a stad juz krotka droga do bycia przynajmniej ministrem , o kompetencje nikt nie pyta – byle weryfikacje u proboszcza przejsc a pozniej w Toruniu

  5. A kto odpowie i poniesie odpowiedzialność za zmarnowanie ponad 600 sztuk szczepionek w kraju – dlaczego nie pociągnie się do odpowiedzialności kogoś kto pozwolił na to i nie wykazał się dobra wolą aby kogoś znależć i zaszczepić?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here