Opóźnia się wypłata zasiłków celowych dla powodzian

17
1441
fot. UGiM Lubomierz

Mimo upływu półtora tygodnia od pierwszych podtopień Wojewoda Dolnośląski nadal nie przelał do Gmin środków na zapomogi dla poszkodowanych przez nawałnice.

 

Dla kogo zasiłek celowy?

Zasiłek celowy jest przeznaczony tylko dla osób i rodzin, które w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie ciężkiej sytuacji życiowej.

Na co zasiłek celowy?

Zasiłki celowe dla rodzin poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych przeznaczone są na pierwszą pomoc, w szczególności na pokrycie w części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego oraz dokonanie drobnych remontów i napraw w mieszkaniu.

Zasiłków tych nie można traktować jako form odszkodowania czy refundacji za straty poniesione w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Od 12 lipca powiat lwówecki nawiedziło kilka nawałnic, w wyniku których zalane zostały domy, piwnice, studnie, … Straty mieszkańców liczone są w milionach złotych. Nadal trwają wielkie porządki. Jednak mimo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie i mimo, iż od pierwszej nawałnicy, jaka przeszła nad regionem minęło już półtoratygodniowa poszkodowani nadal nie otrzymali pieniędzy.

Już następnego dnia po pierwszej nawałnicy, która (12 lipca) dotknęła m.in. Strzyżowiec pracownicy ośrodków pomocy społecznej rozpoczęli szacowanie strat i składanie wniosków do Urzędu Wojewódzkiego o wypłatę środków dla poszkodowanych mieszkańców. Do dnia dzisiejszego Gmina Wleń takich wniosków złożyła ok. 20, Gmina Lubomierz ok. 70, a Gmina Lwówek Śląski ok. 35.

Tylko Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubomierzu w pierwszym rzucie – po nawałnicy z 14/15 lipca – sporządził wniosków na blisko trzysta tysięcy złotych. Ale to nie wszystko. W każdej z tych Gmin nadal zgłaszają się poszkodowani i urzędnicy nadal sporządzają kolejne wnioski o wypłatę zapomóg. Jednak do dziś nikt nie zobaczył jeszcze pieniędzy z tych pierwszych wniosków. Na pytanie kiedy mieszkańcy otrzymają środki wszyscy odsyłają nas do Wojewody, który dysponuje tymi pieniędzmi. Bo to u Wojewody wnioski czekają w kolejce. W takiej sytuacji trudno mieść tu żal, czy pretensje do urzędów z Lwówka Śląskiego, Wlenia, czy Lubomierza, bo oni swoją pracę wykonali niezwłocznie.

Nawałnica dokonała spustoszenia. Kto dostanie zasiłek celowy?

– Dla mnie bardzo ważne jest, aby zadziałać natychmiast w kierunku pomocy dla ludzi. – mówił kilka dni temu, po jednej z nawałnic premier Morawiecki.

Jak się okazuje są znaczące różnice pomiędzy tym, co słyszymy z ust rządzących, a tym, co możemy zaobserwować w praktyce.

Oczywiście zapytaliśmy w Urzędzie Wojewódzkim, dlaczego do dziś nie ma pieniędzy na wypłaty tzw. pomocy doraźnej oraz kiedy ta będzie. Niestety, urzędnicy we Wrocławiu nadal zastanawiają się, co odpisać. Jak tylko otrzymamy odpowiedź z pewnością wszystkich Państwa poinformujemy. Liczymy, iż dowiemy się, kiedy spłyną pierwsze pieniądze, bo są one teraz niezwykle potrzebne.

AKTUALIZACJA

Dopiero w piątek, 23 lipca biuro prasowe urzędu wojewódzkiego udzieliło informacji o wypłacie środków.

Środki na pomoc celową dla osób i rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej, przekazywane są do gmin niezwłocznie po otrzymaniu z gmin prawidłowo sporządzonych i zweryfikowanych przez służby Wojewody i MSWiA wniosków, na podstawie decyzji Ministerstwa Finansów o uruchomieniu rezerwy celowej. – twierdzi Urząd Wojewódzki i dodaje:

Gmina Wleń złożyła do Wojewody Dolnośląskiego cztery wnioski, z czego trzy zostały już zrealizowane, a czwarty został przekazany do MSWiA. Dwa wnioski złożone z Lwówka Śląskiego zostały przekazane do MSWiA. Natomiast gmina Lubomierz złożyła dwa wnioski. Jeden został zrealizowany, drugi z kolei trafił już do MSWiA.

Tak, więc nadal nie wszyscy otrzymali jeszcze wsparcie.

17 KOMENTARZE

  • Pieniądze na takie cele powinny być odłożone w rezerwach Gminy, tak jak każdy z nas ma w domu na tego typu sytuację, a to świadczy jak rządzą tymi funduszami i przeznaczają na co innego a pużniej ,niemamy .A jedynie o dofinansowanie mogą się starać .

   • Widzę propaganda jednej słusznej partii działa sprawnie na takich burków jak ty. Samorządy mają utrzymywać szpitale, szkoły, infrastruktury i coraz więcej i więcej a później przyjedzie jakiś ministerek i będzie chwalił swój rząd jacy oni szczodrzy. Na takie wypadki to ewentualnie pieniądze powinne być na szczeblu wojewódzkim. A jak do „szkołów” chodziłeś za czasów waszej ukochanej komuny to cię nie nauczyli jak się pisze „pużniej” i „niema” ??? Zabrakło jeszcze żebyś napisał, że to wina Tuska. Chociaż zaraz pewnie napiszesz ‍♂️

  • Zasiłek Celowy powinien być wypłacany tak zgadza się “wczoraj”, samo za siebie mówi że powinno to leżeć i czekać w nagłych sytuacjach i być wypłacane dla najbardziej potrzebujących ,a w trakcie dalszych dni można się starać o następne środki finansowe. Panie PO-wcu.

 1. Wojewoda ma to w nosie albo jest nieudolny.
  Co się będzie przejmował peryferiami województwa.
  Jest problem z pieniędzmi na zasiłek celowy a co będzie z mostami itp.
  Ręce opadają na takich urzędników.

 2. Jest niezmiernie przykro, że nie rządzi ten marazm z po… bo byś mógł ponownie usłyszeć…: “piniedzy, poprostu nie ma i nie będzie”… stuliłbyś uszy i zawrócił do chałupy… widziałeś np. w Lubomierzu szpital, że trzeba go utrzymać? Zadaniem lokalnej władzy, jest pomoc w takich wypadkach, a tylko wyciąganie rączki, jak trzeba ratować. Gdzie jest rezerwa w gminie na takie wypadki…?

 3. O rudym kłamcy, to sprawa oczywista, nie trzeba tego powtarzać:D uspokój się, bo żyłka Ci pęknie w dniu twego ( i nie tylko) święta, zapomniałeś? Dziś 22 lipca…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here