Nawałnica dokonała spustoszenia. Kto dostanie zasiłek celowy?

7
1386

Nie każdy, kto poniósł straty w wyniku środowej nawałnicy może liczyć na otrzymanie zasiłku celowego. Zobacz, dla kogo i na co może on zostać przyznany.

 

podtopienia, wichura, …

Przepisy dość jasno regulują to dla kogo i na co urzędnicy mogą wypłacać zasiłki. Zasiłek celowy jest przeznaczony tylko dla osób i rodzin, które w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie ciężkiej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o własne środki.

Kto nie otrzyma zasiłku celowego?

Pomoc nie jest przeznaczona dla osób, które poniosły starty w gospodarstwach rolniczych, budynkach gospodarczych, garażach, samochodach, sprzęcie gospodarczym, urządzeniach RTV i urządzeniach komputerowych. Zasiłek nie może być przeznaczony na zakup ww. przedmiotów.

Na co zasiłek celowy?

Zasiłki celowe dla rodzin poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych przeznaczone są na pierwszą pomoc, w szczególności na pokrycie w części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego oraz dokonanie drobnych remontów i napraw w mieszkaniu.

Zasiłków tych nie można traktować jako form odszkodowania czy refundacji za straty poniesione w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Takie mamy prawo

Urzędnicy mają jasne wytyczne, limity, ile mogą przyznać za jakie szkody. Związani prawem burmistrzowie, podlegli im urzędnicy, czy pracownicy mopsów nie mają tu wielkiego pola do popisu.

Ile wynosi zasiłek celowy

Wysokości zasiłków na dzisiejsze czasy, dzisiejsze ceny nie są porażające. Podstawowy zasiłek wynosi do 6 tysięcy złotych. Nie jest to jednak tak, iż każdy poszkodowany otrzymuje całą kwotę. Wszystko zależy rodzaju szkody. Na przykład zalana piwnica bez wyposażenia do zaledwie kilkaset złotych.

Kto zwróci mi za poniesione szkody?

Kto zwróci mi za poniesione szkody? – pytają poszkodowani przez nawałnicę mieszkańcy, którzy z roszczeniami kierują się do burmistrzów, dyrektorów mopsów. Niestety, ci związani przepisami prawa zmuszeni są odesłać ich z przysłowiowym kwitkiem.

Ubezpieczenie od pożaru i zdarzeń losowych

Zwrotu za poniesione straty można domagać się wyłącznie od ubezpieczyciela. O szybkich wypłatach w przypadkach np. podtopień zapewnia nas Pan Józef Majka agent ubezpieczeniowy PZU Gryfowie Śląskim, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży ubezpieczeń.

Ubezpieczamy od wszystkich ryzyk, czyli wszelkie szkody powodziowe, na przykład takie zdarzenia jak właśnie miały teraz miejsce one podlegają u nas ubezpieczeniu. – wyjaśnia Józef Majka. – Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, domki jednorodzinne, czy budynki na wsi to ubezpieczamy to jako budynek od ognia i innych żywiołów, a te inne żywioły to właśnie są np. te szkody powodziowe i mienie ruchome, czyli to, co mamy w mieszkaniu; meble, sprzęt gospodarstwa domowego, … – dodaje agent ubezpieczeniowy z Gryfowa Śląskiego.

Wypłata odszkodowań w trybie pilnym

Pan Majka przyznaje nam także, iż w przypadku PZU takie szkody są likwidowane w trybie ekspresowym. W przypadku szkód mniejszych rozmiarów wystarczy złożyć wniosek z opisem szkody, ewentualnie z dołączonymi zdjęciami. Natomiast w przypadku większych szkód przyjeżdżają tak zwani mobilni eksperci, którzy szacują szkody i po kilku dniach poszkodowany otrzymuje już ubezpieczenie.

Ubezpieczenia domów coraz popularniejsze

Gryfowski agent ubezpieczeniowy zapewnia nas, iż ubezpieczenia od pożaru i zdarzeń losowych stają się coraz bardziej popularne. Jak mówi ludzie widząc to, co się dzieje to, że właściwie nie trzeba mieszkać przy rzece, żeby zostać zalanym, nie trzeba mieć domu na otwartej przestrzeni żeby stracić dach, a przy tym i dobytek całego życia wykupują ubezpieczenia. Robią to o tyle chętniej, iż składka to zaledwie kilkaset złotych w skali roku, którą oczywiście można rozłożyć na raty, za to w przypadku nieszczęścia możemy szybko stanąć na nogi.

Pan Józef Majka wspomina także, iż ubezpieczyciele wychodzą także z ofertami dodatkowych ubezpieczeń. Są to ubezpieczenia assistance, dzięki którym w przypadku katastrofy możemy otrzymać zwrot kosztów koniecznego pobytu w hotelu, czy kosztów zabezpieczenia pozostałego dobytku. Ubezpieczyć można także znajdujące się na posesji np. instalacje fotowoltaiczne, szamba, czy ogrody z kwiatami.

Gdybym wiedział, że się przewrócę, …

To, co wydarzyło się w ostatnich dniach na terenie powiatu lwóweckiego, w Strzyżowcu, Pilchowicach, Pławnej, Wojciechowie, Pasieczniku, Lwówku Śląskim, Płóczkach Dolnych i Górnych oraz wielu innych miejscowościach w regionie pokazuje, iż żywioł może przyjść w każdej chwili i nikt nie będzie go w stanie powstrzymać. Dlatego zamiast mieć żal do urzędników warto poszukać dobrej oferty ubezpieczenia i spać spokojnie.

7 KOMENTARZE

  1. Wiele lat temu PiSbolszewik Kaczyński zrobił w kampanii wyborczej podział wyborców na część solidarną i część liberalną i wygrał z częścią solidarną. Teraz cała opozycja powinna iść z hasłem wspólnym i podziałem. Czy wyborco jesteś za pozostaniem w UE a więc z dopłatami dla rolników a więc z otwartymi granicami bez wiz a więc z wolnym przepływem pracowników pracowników z Polski do innego kraju UE więc głosuj na opozycję. Czy wyborco jednak jesteś przeciw UE a więc za zamkniętymi granicami i staniem w kolejkach za wizami a więc bez dopłat dla rolników a więc bez możliwości przepływu pracowników Polski do UE a więc za nieuchronnymi “zielonymi ludzikami” na ścianie wschodniej bo tam już nie będzie granicy UE. Wyborco polski do ciebie należy decyzja czy wolisz te problemy które robi na siłę i zrobi neobolszewik Kaczyński czy jesteś za opozycją?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here