Nie 62 a 74 drzewa do wycinki z ulicy Jana Pawła II. Burmistrz wyjaśnia

22
2172

Złożony w czerwcu przez pełnomocnika Gminy Lwówek Śląski wniosek o pozwolenie na wycinkę zostanie uzupełniony o kolejne drzewa do wycinki. Tych z ulicy Jana Pawła II zniknie aż 74!!!

 

Plany wycinki drzew w Lwówku Śląskim

Ostatniego dnia sierpnia redakcja Lwówecki.info poinformowała, iż Gmina Lwówek Śląski reprezentowana przez pełnomocnika wystąpiła o pozwolenie na wycięcie 62 drzew z dwóch ulic w mieście. Miało to mieć związek z planowanym remontem ulic. Po dwóch tygodniach, w odpowiedzi na nasze pytania burmistrz wyjaśnia, iż wniosek o pozwolenie na wycinkę został skorygowany. Zgodnie z nowym, Gmina tylko z ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim chce wyciąć 74 drzewa.

Czytelnicy informują

O całej sprawie dowiedzieliśmy się od oburzonych mieszkańców. Ci nie potrafili zrozumieć chęci likwidacji zieleni. Jak wspominali to nie pierwsza wycinka w tym mieście, która ich zdaniem była zupełnie niepotrzebna. Jednak to burmistrz rządzi w tym mieście i decyduje o tym, co i jak będzie robione oraz co dla miasta i jego mieszkańców jest lepsze.

 

Drzewa przegrały z parkingami

Burmistrz Lwówka Śląskiego wyjaśnia, iż wycinka będzie miała związek z planowanym remontem ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim. Jak pisze z upoważnienia burmistrz Szczęsnej jej zastępca zmianie ulegnie organizacja ruchu, a zieleńce zostaną zlikwidowane i zastąpią je miejsca do parkowania:

Na ulicy Jana Pawła II, na odcinku od Al. Wojska Polskiego do ul. Sikorskiego zostanie zachowana jezdnia dwukierunkowa. Natomiast na odcinku od ul. Sikorskiego do ul Kościuszki zaprojektowano jezdnię jednokierunkową.”

Na ulicy Jana Pawła II na odcinku od Al. Wojska Polskiego do ul. Sikorskiego zachowuje się istniejącą geometrię jezdni o szerokości 7,00 m, chodniki po stronie południowej o szerokości około 3,00 m. Wyznacza się miejsca postojowe po stronie północnej do parkowania równoległego częściowo na jezdni i chodniku. Zaprojektowano chodnik o zmiennej szerokości miejscami od 1,50 m do 3,00 m. Dla umożliwienia parkowania zostaną zlikwidowane zieleńce i drzewa po północnej stronie ul. Jana Pawła na przedmiotowym odcinku. Pas wzmocnionego chodnika będzie posiadał 1,00 m.” – czytamy w odpowiedzi z urzędu, w której urzędnik wskazuje także, iż na odcinku ul. Sikorskiego do ul. Kościuszki zaprojektowano jezdnię jednokierunkową o szerokości 5,00 m, chodnik obustronny o szerokości 2,15 m i po południowej stronie jezdni pas do parkowania równoległego.

wycinka drzew Jana Pawłą II Lwówek Śląski szkoła 1

 

Zmiana organizacji ruchu przy szkole

Z informacji, jaką otrzymaliśmy wynika, iż znacznej zmianie ulegnie organizacja ruchu przy szkole podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim.

W rejonie Szkoły Podstawowej nr 1 przeprojektowano istniejący układ drogowy. Wprowadzono zmianę organizacji ruchu polegającą na dobudowie drugiej jezdni i umożliwienie bezkolizyjnego ruchu kołowego. Obie jezdnie będą posiadały szerokość 4,00 m. W rejonie głównego wejścia do szkoły zaprojektowano zatokę autobusową szerokości 3,00 m dla autobusów dowożących dzieci do szkoły. Wzdłuż nowej jezdni (południowej) zaprojektowano zatokę postojową do parkowania pod kątem 60°. Miejsca postojowe posiadają wymiary 5,00×2,50 m, natomiast pas postojowy posiada szerokość 5,55 m. W zatoczce tej wyznaczono 19 miejsc postojowych.” – wyjaśnia L. Krokosz.

 

Ile będzie miejsc do parkowania samochodów?

Od Al. Wojska Polskiego do ul. Sikorskiego wyznaczono około 30 miejsc po stronie północnej. Od ul. Sikorskiego do ul. Kościuszki wyznaczono około 25 miejsc po stronie południowej. Od ulicy Kościuszki w stronę Szkoły Podstawowej nr 1 wyznaczono zatokę postojową na 19 miejsc.” – pisze wiceburmistrz.

Lwówek Śląski ulica Jana Pawła II

 

Zielone płuca miasta

Z końcem sierpnia informowaliśmy, iż już w dniu 6 czerwca 2022 roku do Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim wpłynął wniosek Gminy Lwówek Śląski, reprezentowanej przez pełnomocnika o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w związku z realizacją zadania związanego z przebudową ulicy Jana Pawła II i Tadeusza Kościuszki. W tym wniosku do wycinki wskazano 62 drzewa.

Lwóweccy urzędnicy przyznają jednak, iż wniosek ten został poprawiony a nowy przewiduje większą liczbę drzew do wycinki.

W związku ze zmianą geometrii niektórych odcinków remontowanej ulicy i ich poszerzeniem dla potrzeb lokalizacji miejsc postojowych, projektant przewidział wycinkę drzew/ krzewów w ilości:

 • ul Jana Pawła II – boisko: 14 drzew,
 • ul Jana Pawła II – szkoła: 12 drzew,
 • ul Jana Pawła II – 48 drzew.

– informuje z upoważnienia burmistrz M. Szczęsnej jej zastępca.

Gmina na chwilę obecną nie jest w stanie powiedzieć, ile drzewek zostanie nasadzonych. Niemniej oczywistym wydaje się, iż wielu miejsc dla tych na tej ulicy nie będzie.

Czy Lwówek Śląski idzie w stronę betonozy?

Betonoza to plaga, która niczym wirus rozprzestrzenia się po kraju. Internet regularnie zalewany jest zdjęciami “rewitalizacji” polskich rynków, ulic, placów i skwerów, gdzie urzędnicy w sposób nieprzemyślany zieleń – drzewa, krzewy – zastąpili betonem, asfaltem, czy kamieniem. Zjawisko to stało się nawet inspiracją do napisania książki. Problem w książce “Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” opisał Jan Mencwel.

W ocenie ekspertów, w obliczu postępujących zmian klimatycznych problem betonozy jest równie dotkliwy, jak zanieczyszczenie środowiska. Jednak mimo licznych apeli niektórzy urzędnicy nadal brną w stronę betonozy.

W Lwówku Śląskim podczas rewitalizacji z rynku zniknęły stare drzewa, wprawdzie w ich miejsce posadzono młode drzewka, jednak plac stracił swój klimat, a w lecie jest niczym patelnia. Jednak tak dużej liczby drzew jak przy przebudowie ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim wyciętych przy jednym projekcie chyba w tym mieście jeszcze nie było. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy wiadomość o wycince przyjmują ze smutkiem. Aczkolwiek niektórzy nie poddają się i wspominają nawet o protestach. Jak będzie? Czas pokaże.

Kiedy rozpocznie się przebudowa ulicy Jana Pawła II?

Urzędnicy przyznają, że są już w posiadaniu zatwierdzonej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na wykonanie robót budowlanych dla przebudowy ulicy Jana Pawła II. Prace budowlane rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy i zawarciu z nim umowy. Te ruszą nie wcześniej niż w I kwartale 2023 roku i potrwać mają nie dłużej niż 12 miesięcy.

22 KOMENTARZE

 1. Recepta jest prosta:
  Zostawić drzewa, zrobić jednokierunkową od Al. Woj. Pol., do Kościuszki i po temacie. Drzewa ocaleją, a i wygeneruje się w ten sposób przestrzeń dla parkingu pod kątem 60st, po stronie południowej wzdłuż całej ulicy.
  Szkoda, że krótkowzrocznym ludziom w magistracie tak trudno ją dostrzec…. :/

 2. Betonoza, zielone płuca fajnie to brzmi ale czy te drzewa naprawdę są potrzebne akurat na tej ulicy. Twierdzę że nie. Jeśli mam do wyboru szeroką bezpieczną jezdnie z chodnikiem i parkingiem i kilka drzewko krzewów to wynieram to pierwsze

 3. Zastanawiam się, czy nie lepiej wyciąć wszystkie drzewa we Lwówku i nie byłoby problemu z parkowaniem samochodów. Wycinanie drzew to staje się już domena włodarzy miast. Wstyd mi za tych którzy bardziej cenią parkingi niż przyrodę. Ogołocono już rynek z pięknych wierzb, przyszła pora na aleje. Brawo.

  M

  • No, niestety!! Wybrali burmistrza bez klasy. Współczuję mieszkańcom Lwówka. Mieszkańcy tej ulicy powinni protestować a nie zgadzać się na zniszczenie tych pięknych i jakże potrzebnych drzew! Czy ktoś z władz miasta pytał mieszkańców o zdanie w tej sprawie?? To trzeba nagłośnić, słać listy do radia, telewizji!!!! Z jednej strony dbałość o jakość powietrza, o przyrodę o PLANETĘ, a z drugiej niszczenie przyrody! Jaka to firma będzie miała zlecenie na to betonowanie, jaka była procedura wyłaniania tej firmy???
   To jest jakiś skandal!! Trzeba to sprawdzić!!

 4. Nie są w stanie naprawić ulicy takiej jaka jest a jak ją powiększa to będzie jeszcze gorzej.Potrzebują drewna na opał i tyle .Mieszkańcami nikt tam się nie interesuje.Pewnie przejechała się raz czy 2 tą ulicą i nie spodobało się że czasami trzeba kogoś przepuścić.

 5. Tendencja odcinania ludzi od przyrody i zamykania w sztucznych przestrzeniach jest odgórnie narzucana. Jest to zjawisko ogólnokrajowe i ma swój cel. Człowiek odcięty od źródła życia jakim jest przyroda staje się słaby psychicznie. Słabym narodem można łatwo manipulować, okradać i słaby naród się nie przeciwstawi władzy.

 6. Obecnie są drzewa i jest dwu kierunkowa. Da się żyć, tylko niech zrobią nam kanalizację i nowy asfalt.
  Zrobienie jednokierunkowej ulicy na całej długości spowoduje korki na ulicy Oswiecimskiej i dawnej Partyzantów.
  Mieszkamy tu od lat. Problemem są tylko dziury i kanalizację. Odczepcie się od drzew!
  Zaraz ktoś napisze że takie wymogi są aby było dofinansowanie inwestycji.
  Zostawcie drzewa urzędasy!

 7. Żadnego cięcia drzew, przecież to cały urok tej ulicy. To ulica którą chodzą nasze dzieci do szkoły w gorące dni maja chociaż trochę osłony od słońca. Codziennie chodzę tą ulicą i nie widzę żeby była jakoś wybitnie zabrudzona z powodu jarzębin. Każde drzewo brudzi wiec może tnijmy wszystko. Kto to wymyślił – tacy projektanci powinni być pozbawieni prawa wykonywania zawodu

 8. Zatoczka przy szkole na i tak nieużywanych terenach przyległych do boiska – ok, zrozumiałe. Konieczność wycięcia drzew przy płocie i przesunięcie bądź likwidacja samego płotu -zrozumiałe. Konieczność zwiększenia ilości miejsc parkingowych przy blokach na Kościuszki (kosztem placu boiska treningowego) – zrozumiałe.
  Ale ku@wa cięcie drzew przy Jana Pawła dla uzyskania miejsc parkingowych?? W czyjej chorej głowie rodzą się takie pomysły? Nie licząc bloku przy ruskiego Janka Krasickiego, cała reszta domów przy tej ulicy ma olbrzymie działki wokół. Ich mieszkańcy mają miejsce do stawiania swoich pojazdów – wystarczy tylko posprzątać syf (budki, budeczki, przybudówki na dwie łopaty i grabie) na swoich posesjach! Jakoś przy najnowszym budynku (tam gdzie kiedyś był kort) udało się zaprojektować parking dla mieszkańców.
  To taki sam temat jak na osiedlu, gdzie auta stoją na chodnikach bo się ludziom grubego dupska nie chce ruszyć i otwierać bramy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here